Andrzej, Lipko. Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

28.06.2000r. Andrzej lipko zostaje prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
W poniedziałek wieczorem rada nadzorcza odwołała prezesa Stefana Geronia i członków zarządu Andrzeja Bracha i Anatola Tkacza, od lat związanych z PGNiG. O dymisjach poinformowano wczoraj.

Nowym szefem został Andrzej Lipko, dotychczasowy wiceprezes, z wykształcenia inżynier górnik, na początku lat 90. wiceminister przemysłu i handlu. Do zarządu weszli Bogusław Marzec, związany z Morską Stocznią Remontową w Świnoujściu, oraz doradca premiera ds. gazownictwa Piotr Woźniak. Spółka nie podała, co było przyczyną zmian. Szef rady nadzorczej był wczoraj nieuchwytny.

O możliwości zmian nieoficjalnie mówiło się od tygodni. Firma ma zostać zrestrukturyzowana i podzielona. Wydzielonych z niej zostanie kilka niezależnych firm, których właścicielem będzie skarb państwa. Ma powstać spółka poszukiwawczo-wydobywcza i spółki dystrybucyjne (sprzedające gaz), których akcje zostałyby sprzedane inwestorom z branży. Reszta - zapewne pod nazwą PGNiG - ma pozostać jako firma zarządzająca największymi gazociągami i magazynująca gaz.

Taki plan w maju zatwierdził rząd po ponadpółrocznych staraniach Ministerstwa Skarbu. A i tak do końca planowi sprzeciwiał się minister gospodarki. Sam prezes Geroń publicznie opowiadał się za utrzymaniem PGNiG jako całości. I ta właśnie różnica w wizji zmian w PGNiG między prezesem i częścią zarządu a resortem skarbu była - jak się wczoraj nieoficjalnie dowiedzieliśmy - jednym z powodów dymisji. Inny - to trudna sytuacja finansowa spółki. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo przyniosło 162 mln zł strat.