Cisowianka niskosodowa, ale bardziej sodowa niż inne wody. Dlaczego?

Jakub Wątor
03.12.2013 14:00
Cisowianka niskosodowa, zawartość sodu - 11 mg/l

Cisowianka niskosodowa, zawartość sodu - 11 mg/l (Fot.Jakub Wątor)

Cisowianka chwali się na etykietach niską zawartością sodu. Jak zauważył jeden z internautów, w rzeczywistości jest ona wyższa niż w swej zwykłej odmianie. Sprawdziliśmy inne wody - też mają mniej sodu niż Cisowianka niskosodowa.
Różnicę w składzie wód zauważył jeden z użytkowników serwisu Wykop. Porównał Cisowiankę z Cisowianką Niskosodową i doszedł do zaskakujących wniosków.

Ta druga ma bowiem więcej sodu (11 mg/l):niż pierwsza (9,6 mg/l):Co się stało? Zwykła Cisowianka też była niskosodowa, ale przedstawiano to trochę innymi słowami. Tłumaczy Edyta Bilska, marketing manager w Polskich Zdrojach, które są właścicielem Cisowianki: - Po zmianie grafiki etykiet wyciągnęliśmy oznaczenie "niskosodowa" na front etykiety, ponieważ jest to istotna z punktu widzenia konsumentów informacja (jak podają lekarze i dietetycy, należy zwracać uwagę na ilość soli spożywanej w codziennej diecie). Do tej pory to oznaczenie było na boku etykiety w postaci zdania: "woda odpowiednia dla diety ubogiej w sód".

A jak jest w innych wodach?

Sprawdziliśmy, czy Cisowianka swoją niską zawartością sodu wyróżnia się na sklepowych półkach i czy wyciągnięty na front etykiety przymiotnik tej wodzie się należy. Co ciekawe, konkurencja może się pochwalić jeszcze niższą zawartością sodu.

Oto etykieta Nałęczowianki. Zawartość sodu - 10 mg/l:A to z kolei woda Żywiec Zdrój. Sód - 9,65 mg/l:Większość to niskosodowe

Nie znaczy to jednak, że cisowianka oszukuje. Po prostu producenci tej wody wykorzystali okazję i reklamują się jako woda niskosodowa. Inni producenci nie wyczuli okazji. - Cisowianka była i jest wodą niskosodową, ponieważ zawiera mniej niż 20 mg/l sodu. Skład mineralny wody pochodzącej z naturalnych złóż podziemnych podlega niewielkim procentowym wahaniom, co jest regularnie sprawdzane i o czym są informowani konsumenci poprzez aktualizację zapisów na etykietach wód - mówi Edyta Bilska z Polskich Zdrojów.

I ma rację. Wody niskosodowe to te zalecane przez lekarzy i dietetyków w diecie niskosodowej. A oni jako górną granicę przyjmują właśnie 20 mg/l.

Zobacz także
Komentarze (15)
Zaloguj się
  • jacek.boczkowski

    Oceniono 41 razy 17

    Polecam "Kraniczankę". Jest tania, zdrowa i ekologiczna. Jest nie tylko nisko sodowa ale również nisko potasowa oraz nisko magnezowa.

  • Oceniono 19 razy 9

    Nawet 100-50 mg sodu na 1 litr to dla osoby zdrowej (nie żywiącej się produktami przetworzonymi) malutka ilość, bo dzienne spożycie sodu nie powinno przekraczać 6000 mg.

    Natomiast co do popularnych, reklamowanych wód - są niewiele lepsze od kranówki, bo większość ma bardzo mało magnezu, mało wapnia, do tego większość ma poniżej 600 mg wodorowęglanów czyli te wody zakwaszają organizm. Zamiast pić Cisowianki i Nałęczowianki lepiej sięgnąć np. po Muszynianke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane