Pod koniec roku będą 2 mln kart zbliżeniowych z logo Visa

Aż 17 banków przygotowuje się do wydania zbliżeniowych kart Visa. Najbardziej spektakularna będzie akcja wymiany kart w PKO BP, która obejmie 6 mln plastików.
Karta wyposażona w technologię zbliżeniową pozwala płacić za zakupy o wartości do 50 zł bez konieczności przekazywania jej sprzedawcy. Wystarczy zbliżyć kartę do specjalnego czytnika. Nie ma konieczności podawania kodu PIN czy potwierdzania operacji podpisem.

Karty zbliżeniowe wydawane są w Polsce w systemach płatniczych MasterCard (pod nazwą PayPass) i Visa (payWave). Jak podaje ta druga organizacja, aż 17 banków szykuje się do wymiany kart na plastiki wyposażone w technologię zbliżeniową payWave. Visa szacuje, że do końca 2010 roku w Polsce będzie ponad 2 mln takich kart.

Akcja wymiany kart na największą skalę będzie miała miejsce w PKO BP. Po wakacjach bank rozpocznie wymianę wszystkich swoich kart debetowych Visa dla klientów indywidualnych wydawanych do kont osobistych i internetowego konta Inteligo. W sumie będzie to ponad 6 mln kart. Oprócz funkcjonalności payWave nowe karty będą wyposażone w mikroprocesor. Do wydawania kart zbliżeniowych Visa payWave przygotowują się też m.in.: Bank BPH, Citi Handlowy, DnBNord, ING Bank, Lukas Bank, mBank, MultiBank oraz banki spółdzielcze.

Kartami Visa payWave można obecnie zapłacić w Polsce w ponad 5 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe. Visa payWave są już akceptowane w ponad 60 samoobsługowych automatach biletowych w Warszawie, wkrótce będą akceptowane w 200 salonach Ery. Do przyjmowania kart Visa payWave przygotowują się również supermarkety Carrefour, drogerie Rossmann oraz inne ogólnopolskie sieci detaliczne.Visa szacuje, że pod koniec roku kartą zbliżeniową zapłacimy w kilkunastu tysiącach punktów handlowych.

Małgorzata O'Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, przekonuje, że szybki wzrost liczby placówek akceptujących płatności zbliżeniowe będzie możliwy przede wszystkim dzięki nowemu programowi. Do 2015 r. banki stowarzyszone z Visą mają bowiem wyłożyć 200 mln zł na rozpowszechnienie sieci akceptacji płatności kartami, w tym z technologią zbliżeniową. - Szacujemy, że liczba terminali umożliwiających dokonywanie błyskawicznych płatności zbliżeniowych Visa payWave wzrośnie w ciągu pięciu lat o ponad 200 tys. - mówi Małgorzata O'Shaughnessy.

Więcej o: