Dyskonty podgryzają hipermarkety

03.02.2012 12:35
W 2011 roku przybyło w Polsce 13 hipermarketów. Najwięcej - 7 sklepów otworzyła sieć Kaufland, która powiększyła się w ten sposób do 150 sklepów. Po 3 markety otworzyły Tesco i Carrefour i sieci te liczą sobie obecnie odpowiednio 74 i 85 marketów - wynika z raportu firmy badawczej Market Side.

Pozostałe sieci: Real, Leclerc i Auchan, nie dokonały w 2011 roku żadnego otwarcia. Na koniec ubiegłego roku sieci te miały odpowiednio: 54, 14 i 26 marketów. Łącznie na koniec 2011 roku działały w Polsce 403 hipermarkety.

Jednak ich sytuacja w porównaniu z poprzednimi latami uległa pogorszeniu, gdyż muszą się zmagać z rosnącą konkurencją ze strony dyskontów, których pod koniec 2011 roku działało w Polse 2610, czyli o 295 więcej niż w 2010 roku. 

Jak mówi Maciej Bartmiński z firmy Market Side dyskonty wygrywają, bo mają szybszą rotację produktów, wyższą sprzedaż z metra kwadratowego, potrzebują mniejszych powierzchni magazynowych i mogą szybciej raegować na potrzeby klientów w zakresie produktów świeżych. Dodatkowo dyskonty lokują się w bezpośredniej strefie wpływów hipermarketów, w odległości nawet do 500 metrów od Kauflandu czy Reala i E.Leclerca. Najtrudniej dyskontom jest lokalizować się w pobliżu marketów Auchan, bo są one posadowione na odległych obrzeżach miastach, gdzie dyskonty nie widzą dla siebie miejca.

Rok 2012 upłynie na zagęszczaniu mapy Polski lokalizacjami sklepó dyskontowych.

 

 

PYTANIE Do którego hipermarketu chodzisz najczęściej?

 Auchan
 Carrefour
 Kaufland
 Leclerc
 Real
 Tesco
 Nie robię zakupów w hipermarketach
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje