Peter L. Bernstein, "Intelektualna historia Wall Street",Wydawnictwo WIG PRESS, 1998

Peter L. Bernstein, zmarły w 2009 roku w wieku 90 lat autor książek o tematyce historii finansowej, założyciel akademickiego czasopisma The Journal of Portfolio Management, był nie tylko znanym amerykańskim edukatorem, ale i praktykiem rynku kapitałowego. Pozostawił po sobie więcej niż 10 pozycji książkowych, a "Intelektualna historia Wall Street" jest jedną z nich.

Zawiodą się ci, którzy po książce Bernsteina spodziewać się będą dokładnego opisu historii Wall Street, przeróżnych teorii finansowych, czy też porad inwestycyjnych. "Intelektualna historia Wall Street" przedstawia przede wszystkim sylwetki uczonych, którzy na przestrzeni XX wieku dokonywali różnych odkryć na polu teoretycznym, jakie wzbogaciły nasze rozumienie rynków i na stałe weszły do kanonu szkół biznesowych i ekonomicznych. W książce przeczytamy o ewolucji wielkich teorii rynku kapitałowego, problemach autorów z ich publikacją w akademickich czasopismach, a także personalnych powiązaniach i niesnaskach pomiędzy uczonymi. Postaci, jakie pojawiają się na łamach "Intelektualnej historii Wall Street" są mniej lub bardziej znane, wiele z nich to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii, jak np. Harry Markovitz czy William Sharpe.

Lektura książki Petera Bernsteina nie wymaga posiadania wiedzy ekonomicznej i finansowej, ale z pewnością będzie ciekawsza dla osób znających już tematykę giełdy i teorie w niej opisane, ponieważ autor przedstawia je w sposób okrojony. "Intelektualna historia Wall Street" to znakomita lektura beletrystyczna dla wielbicieli rynków kapitałowych i osób zainteresowanych mechanizmami rozwoju teorii akademickich, pokazująca bardziej ludzkie oblicze powszechnie znanych praw rynku giełdowego.