RECENZJE

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać

Michael W. Covel "Trend jest twoim przyjacielem", Wydawnictwo Linia, Warszawa 2013

Jak sam tytuł wskazuje, książka "Trend jest twoim przyjacielem" koncentruje się na metodzie gry z trendem. Michael W. Covel stara się w tej pozycji pokazać, jak zidentyfikować na rynku trend, jak grać według niego i wycisnąć z niego jak największy zysk. Autor nie kryje się z tym, że to właśnie tę metodę tradingu uznaje za najbardziej skuteczną, zaś nie jest zwolennikiem wszelkich metod fundamentalnej analizy rynku.

Oczywiście, jak w przypadku każdej książki tego typu, nie znajdziemy tutaj gotowego przepisu na sukces. Zresztą, autor już na okładce deklaruje, że droga do łatwych zysków jest trudna. Covel w tej lekturze udziela jednak wielu wskazówek i porad, które mają niebagatelne znaczeniew tradingu. Z książki dowiemy się więc nie tylko tego, jakich podstawowych zasad powinniśmy przestrzegać, decydując się na grę zgodnie z trendem, lecz przeczytamy też o tym, jakich zachowań musimy się wystrzegać, aby nie wyzerować naszego konta. Największym atutem książki jest jasność jej przekazu i prosty, przystępny język, który sprawia, że szybko i dobrze się ją czyta.

Książkę polecam przede wszystkim tym, którym pojęcie gry z trendem dotychczas było obce. Covel w klarowny sposób prezentuje bowiem żelazne zasady tej metody tradingu. Starzy rynkowi "wyjadacze" raczej tej książki nie uznają za przełomową, jednak mogą skonfrontować swoje opinie ze zdaniem autora.

O zbrodni dokonanej na pieniądzu

Ferdinand Lips, "Złoty spisek", Wydawnictwo Wektory, Kobierzyce 2010

Złoto to jeden z najpopularniejszych surowców, jakim handluje się na globalnym rynku. Jest on popularny nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, lecz także tych indywidualnych. Złoto - nie tylko jako inwestycja, ale przede wszystkim jako środek płatniczy - odegrało niebagatelną rolę w tworzeniu rynków finansowych, a emocje wokół tego kruszcu nie gasnądo dzisiaj.

"Złoty spisek" to książka o historii pieniądza i rynków finansowych, w której głównym bohaterem jest złoto. To właśnie z jego perspektywy autor patrzy na mechanizmy rynkowe, które powodują coraz większą degenerację środków płatniczych i ich oderwanie od sfery realnej gospodarki. F. Lipsrozpoczyna swoją historię od starożytności, jednak skupia się przede wszystkim na XX wieku, czyli na okresie odejścia od parytetu złota i nastania czasów "pustego pieniądza".

Książka z pewnością zainteresuje każdego, kto chciałby lepiej poznać mechanizmy rządzące współczesną gospodarką. Autor podaje wiele faktów, przytacza liczne publikacje i zadaje wiele pytań (często niewygodnych), które skłaniają do refleksji i poszerzania swojej wiedzy na temat świata finansów.

Klasyka gatunku

Jack D. Schwager, "Analiza techniczna rynków terminowych", wydawnictwo WIG-Press, Warszawa 2002

"Analiza techniczna rynków terminowych" to książka zaliczana do klasyki gatunku - podobnie jak słynna "Analiza techniczna rynków finansowych" Johna Murphy'ego. Chociaż książka została wydana ponad dekadę temu, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów na całym świecie.

Książka Schwagera to obszerne kompendium wiedzy praktycznej z zakresu analizy rynków terminowych. W wielu miejscach tematyka książki faktycznie pokrywa się z zagadnieniami zawartymi w pozycji Murphy'ego, chociaż Schwager koncentruje się przede wszystkim na rynkach kontraktów terminowych, co stanowi dodatkowy atut dla osób działających właśnie na tych rynkach.

Autor stara się pokazać AT od strony praktycznej - dlatego, oprócz teoretycznych podstaw analizy wykresów, w pozycji tej spory rozdział poświęcony jest przykładom wziętym z życia. Schwager zachęca czytelnika do myślenia, prezentując analizę danego wykresu i przesłanki otwarcia pozycji - po czym dopiero później pokazuje, jak dana sytuacja prezentowała się po fakcie.

Autor książki nie zapomina o zagadnieniach związanych z tworzeniem i testowaniem systemów transakcyjnych, prezentując plusy i minusy stosowania poszczególnych systemów. Schwager korzysta nie tylko z własnych doświadczeń, lecz także z wiedzy zdobytej podczas rozmów z najsłynniejszymi traderami świata (jest on autorem m.in. książki "Czarodzieje rynku"), przytaczając w ostatnim rozdziale ich spojrzenie na rynek.