KiK - odzieżowy gigant z Niemiec debiutuje w Polsce i rzuca wyzwanie H&M

W połowie marca znana niemiecka sieć sklepów dyskontowych KiK otworzyła swój pierwszy oddział w Polsce - sklep w Środzie Wielkopolskiej. Ambitne plany firmy zakładają, że do końca roku otwartych ma zostać kolejnych 15-20 oddziałów, a w perspektywie kolejnych lat ich liczba wzrośnie do 100 sklepów.
Niemiecki gigant sprzedający tekstylia w ponad 3 tys. sklepów w Europie otworzył swój pierwszy sklep w Polsce. KiK, czyli Kunde ist König (po polsku "klient to król"), to przewodni motyw dostawcy tekstyliów. W ofercie sklepów KiK oprócz odzieży damskiej, męskiej, dziecięcej i niemowlęcej znaleźć można kosmetyki, zabawki oraz akcesoria i tekstylia domowe.

- Pragniemy pozyskać udziały w kolejnych rynkach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Wejście na polski rynek jest ważnym krokiem, biorąc pod uwagę naszą strategię rozwoju - mówi Piotr Urbański, dyrektor generalny KiK Polska. Przewiduje on, że KiK ma duże szanse rozwoju w naszym kraju. - Jesteśmy optymistami w kwestii rozpoczęcia naszej działalności w Polsce. Z niecierpliwością oczekujemy na wyzwanie związane z wprowadzeniem marki KiK na kolejny rynek zagraniczny oraz z przekonaniem nowych klientów, że moda i ubrania niekoniecznie muszą być drogie - dodaje Urbański.

Firma KiK posiada ponad 3,1 tys. sklepów, głównie w Niemczech, ale także w Austrii, Czechach, Słowenii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. Długoterminowy cel zakłada prowadzenie 4 tys. oddziałów w całej Europie. Na rodzimym rynku KiK plasuje się w pierwszej dziesiątce największych koncernów odzieżowych, a roczne obroty finansowe spółki sięgają ponad miliarda euro. Sieć dyskontów kontrolowana jest przez Grupę Tengelmann, do której należy w Polsce sieć sklepów budowlanych OBI. Wcześniej koncern zarządzał siecią spożywczą Plus, jednak kilka lat temu została ona sprzedana właścicielowi sieci Biedronka.

Konkurenci prosto z Niemiec

Ambitne plany KiK w Polsce zakładają konkurowanie z największymi graczami na naszym rynku odzieżowym. - Naszymi głównymi konkurentami będą w Polsce H&M, Pepco, Takko czy C&A - zaznacza Janina Hoffmeister z biura prasowego KiK w Niemczech.

KiK chce walczyć o klientów przede wszystkim niskimi cenami. Jak podaje biuro prasowe, ceny artykułów odzieżowych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn będą się wahały w granicach 44,99-124,99 zł. Najtańsze w kolekcjach mają być koszule i T-shirty - ich cena wynosić będzie od 11,99 do 64,99 zł.

Koncern przyznaje, że po otwarciu pierwszego sklepu w Środzie Wielkopolskiej nie ma wybranych konkretnych lokalizacji pod nowe sklepy. - Jesteśmy obecnie w trakcie wyszukiwania terenów i negocjacji z ich właścicielami. Nie możemy na razie wymienić konkretnego miejsca - dodaje Hoffmeister. Mówi jednak, że początkowo sieć chce rozwijać się przede wszystkim w mniejszych miastach.

Jak na te plany zapatruje się konkurencja? - Będziemy się oczywiście przyglądać działaniom KiKa, niemniej jednak kontynuujemy założoną strategię ekspansji, otwierając około 80 nowych sklepów PEPCO rocznie i budując ogólnopolską sieć 600 placówek do 2014 roku. Tak jak dotychczas, będziemy prowadzić marketing ukierunkowany przede wszystkim na zaspokajanie potrzeb klientów- mówi Marcin Stańko, członek zarządu PEPCO Poland Sp. z o.o. PEPCO to także odzieżowy dyskont i największa bezpośrednia konkurencja KiK - obecnie ma 334 sklepy w całej Polsce.

Kupiłbyś/kupiłabyś ubranie w odzieżowym dyskoncie?
Więcej o:
Komentarze (87)
KiK - odzieżowy gigant z Niemiec debiutuje w Polsce i rzuca wyzwanie H&M
Zaloguj się
 • xaliemorph

  Oceniono 140 razy 132

  Mam nadzieję że zmusi to H&M do jakiejkolwiek różnicy jakościowej bo obecnie polski H&M to najzwyczajnieszy w świecie szmateks.Dosłownie nic ciekawego, same bure, nudne szmaty bez jakiegokolwiek polotu i to jeszcze za idiotyczne ceny patrząc na jakość materiału. W dziale damskim już jest lepiej ale i tak nie tak jak powinno.

 • nannnek-bis

  Oceniono 75 razy 67

  Przecie to jest najtańsze szmelc z Chin i nie tylko ubrania ale pierdoły świeczki serwetki blaszki i 1000 innych.

  Sklep Chińczyka to luksusowe rzeczy w porównaniu z tym , i nie przesadzam ani jotę.

 • seboc

  Oceniono 63 razy 29

  Te sklepy to kupa dziada.
  Skąd autor wziął pomysł, że to konkurencja H&M?
  To zupełnie inna półka jakościowa. KiK sprzedaje tylko ciuchy dla lumpów (i wcale nie tak tanio).
  S.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX