Za dużo soli w hamburgerze. Czy Big Mac będzie smakował tak samo?

Amerykańskie sieci fast food zapowiadają redukcję ilości soli, którą sypią do hamburgerów i kurczaków. A polskie oddziały... podążają za decyzjami centrali
McDonald's już zapowiedział, że jego bary w USA do 2015 roku zamierzają zmniejszyć zawartość soli we wszystkich swoich produktach o 15 proc. Do tej pory udało im się zredukować poziom soli w produktach z kurczaka o 10 proc. To wynik presji środowisk lekarskich i prozdrowotnych, a co za tym idzie - konsumentów. Jak bowiem wynika z raportu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, w USA dziewięć na dziesięć osób przekracza zalecaną dzienną dawkę spożycia soli.

W dodatku niedawno okazało się, że amerykańskie sieci fast food dużo mocniej solą Amerykanom niż innym nacjom. Badanie przeprowadzone przez pracowników kanadyjskiego uniwersytetu w Albercie, a opublikowane w "Canadian Medical Association Journal" wykazało, że to samo zamówienie złożone w restauracji typu fast food w Ameryce, Europie czy Nowej Zelandii, może znacznie różnić się pod względem zawartości soli. O ile np. kanapka Big Mac ma w Anglii 2,1 g soli, to w Stanach - 2,6 g. Jeszcze większa różnica jest w przypadku nuggetsów z kurczaka - zbadana przez naukowców porcja sześciu sztuk zawierała w USA 1,5 g soli, podczas gdy w Wielkiej Brytanii 0,6 g.

Polski Big Mac sytuuje się między USA a Anglią: ma w sobie 2,3 g soli. To - według tabeli wartości odżywczych pokazywanych klientom w McDonald's - 46 proc. dziennego zapotrzebowania (GDA). Dominik Szulowski, PR Manager w McDonald's Polska, informuje, że w ostatnich latach sieć "obniżyła istotnie zawartość soli w bułkach, serze, kurczakach McNuggets i zaniechała solenia filetu rybnego". - Wraz z naszymi dostawcami pracujemy nad szeregiem innych rozwiązań, które pozwolą na dalsze obniżenie zawartości soli, jednakże bez uszczerbku dla walorów smakowych oferowanych produktów - mówi Szulowski. Dodaje, że McDonald's ogranicza nie tylko sól - zredukował poziom kwasów tłuszczowych trans w oleju smażalniczym i obniżył zawartości tłuszczu w miksach do koktajli mlecznych i lodów. Zastąpił też olej sojowy rzepakowym we wszystkich sosach.

W KFC, gdzie w popularnej kanapce Twister jest 2,9 g soli (49 proc. GDA), a w jednej nóżce kurczaka Hot & Spicy - 1,3 g (22 proc. GDA), czekają na głos zza oceanu. - Decyzje w zakresie ewentualnych planów redukcji soli podejmuje globalny operator sieci restauracji KFC, Yum!Brands. W obecnej chwili oczekujemy na aktualizację informacji na ten temat - przekazała Anna Bednarska, Senior Brand Manager KFC.

"To, czy sieci fast foodów ograniczą ilość soli dodawanej do posiłków, jest kwestią dobrej woli" - podkreśla autor raportu opublikowanego w "Canadian Medical Association Journal" dr Norman Campbell. Fast foody przez lata broniły się argumentem, że obniżenie zawartości soli jest niemożliwe ze względów technologicznych. Raport wykazał, że skoro soli może być mniej w jednym kraju, można też obniżyć jej ilość gdzie indziej. Campbell zwraca uwagę, że gdyby sieci fast foodów stopniowo zmniejszały zawartość soli w swoich produktach, np. o 5-10 proc. rocznie, klienci nawet by tego nie zauważyli, a przyczyniłoby się to do ograniczenia istotnego modyfikowalnego czynnika chorób serca.

Więcej o:
Komentarze (11)
Za dużo soli w hamburgerze. Czy Big Mac będzie smakował tak samo?
Zaloguj się
 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 8 razy 6

  a ja mam lepsze pytanie odnośnie hamburgerów

  co zawierają hamburgery że są one ciężko strawne i ludzie po nich tyją ? jaka chemia znajduje się w nich że człowiek ciężko ją trawi ? bynajmniej nie jest to sól

 • oliwianin

  Oceniono 13 razy 5

  Najprostsza rzecz - przestać solić frytki i dawać sól w saszetkach oddzielnie! Frytki w McDonalds sa strasznie przesolone, a prośba o porcję z mniejszą ilością soli nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Ostatnio byliśmy ze znajomymi za granicą i wszyscy zgodnie stwierdzili, że frytki bez soli smakują znacznie lepiej - dlaczego ja nie mam prawa zdecydować czy chcę bez/ z małą czy z dużą ilością soli. Za granicą kupując frytki bez niczego można zdecydować, czy chcesz saszetkę z solą czy z keczupem. U nas soli jest tyle, że język staje, mimo że większość klientów woałaby mniej. Zmieniają receptury burgerów, a frytki jak solili tak solą nadal.

 • cholonek

  Oceniono 6 razy 4

  przecież tego nikt nie jada ze względu na walory smakowe. albo ktoś jest głupi i o siebie nie dba, albo nie ma wyjscia i musi coś zjeść w śmietniku, czyli jest glupi i o siebie nie dba. msz nie ma takiego powodu, ktory usprawiedliwilby wizyte w hamburgerowni z plastikowa pasza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX