Co zrobić, gdy w wirtualnej przestrzeni zaginie nasz przelew bankowy?

Przelew bankowy

Przelew bankowy (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Przelewy stały się dla nas codziennością. Zdarza się jednak, że w wirtualnej przestrzeni wysłane pieniądze nie docierają do odbiorców. Nie oznacza to jednak, że... zwyczajnie przepadną. Co zrobić, gdy zginie nasz przelew?
Sporadycznie zdarza się, że wysyłane przelewy nie trafiają na odpowiednie konto. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest zwykle błąd osoby, która zleca przelew. Nie polega on na wpisaniu niewłaściwego numeru konta, ponieważ systemy bankowe są tak zabezpieczone, że nie dopuszczają do tego. W numerach rachunków znajdują się bowiem cyfry kontrolne i w razie pomyłki system natychmiast wyświetla komunikat o błędzie. Nie jest to jednak system doskonały. - Przykładowo pozwala on wysłać przelew na rachunek, który kiedyś funkcjonował i został zamknięty. Zdarza się wtedy, gdy nie dowiedzieliśmy się, że odbiorca zmienił konto bankowe - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

W takim wypadku nie trzeba się jednak obawiać o swoje pieniądze. - Banki nie przyznają starych numerów rachunków nowym klientom. Nie ma więc obawy, że pieniądze wysłane na stare konto trafią do nieznanej nam osoby. W takiej sytuacji bank, który otrzymał przelew kierowany na zamknięte konto, po prostu odsyła pieniądze zleceniodawcy. Maksymalnie w ciągu 4 dni powinny one wrócić na nasz rachunek - tłumaczy Sadowski.

Co zrobić, by odzyskać pieniądze?

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy pieniądze nie wracają w ciągu kilku dni. Przyczyną może być nadal aktywne konto w systemie bankowym, które teoretycznie zostało zamknięte. Może się tak stać zarówno z powodu błędu pracownika banku, jak i niedopełnienia wymaganych formalności przez klienta.

Co można zrobić, jeśli wysłaliśmy przelew, odbiorca twierdzi, że to konto zamknął, a pieniądze nie wróciły na nasze konto? - Przede wszystkim warto poprosić go, aby skontaktował się z bankiem i aby sprawdził, czy jego konto rzeczywiście zostało zamknięte. Być może pieniądze czekają na niego na jego starym rachunku, który z jakiegoś powodu nadal istnieje - mówi Sadowski.

Ostatecznie zawsze możemy złożyć reklamację w banku, z którego wysłaliśmy przelew. Wyjaśnienie sprawy będzie wtedy leżało, bo jego stronie. Pieniądze na szczęście nie znikają bez śladu i ostatecznie udaje się ustalić, co się z nimi stało. Jedyny problem polega na tym, że może minąć trochę czasu, zanim uda się je odzyskać, dlatego przed wysłaniem przelewu na dużą kwotę zawsze warto upewnić się, czy odbiorca nie zmienił konta bankowego.

Komentarze (10)
Co zrobić, gdy w wirtualnej przestrzeni zaginie nasz przelew bankowy?
Zaloguj się
 • gm0711

  Oceniono 33 razy 25

  Artykuł kupiony na Allegro od gimnazjalisty za 5 zł chyba...

 • jedzcie.i.pijcie

  Oceniono 22 razy 16

  Ten artykuł to kłamstwa. Wielokrotnie, z ciekawości, przelewałem np. 1 grosz na moje zamknięte dawniej konta w starych bankach. I co? Jajco - pieniądze nie wracały "po 4 dniach", w ogóle nie wracały. Zainteresowany, skontaktowałem się z dziadowskim PEKAO SA (w którym jako głupi, niezorientowany w rynku bankowym 18 latek przed wieloma laty otworzyłem pierwsze konto w PLN i EUR) i co mi powiedzieli? Że bank wlicza sobie środki w "nieoprocentowany przychód". Że k... co? Pani wyjaśniła, że jak napiszę pisemko, to przeleją potrącając "koszt przelewu"! Zainspirowany przelewałem potem więcej - z mBanku do PKO BP - całą złotówkę. Też nie wróciła, uznałem, że więcej na eksperymenty wydawał nie będę.

 • henie

  Oceniono 8 razy 8

  Mam wrażenie, że kiedyś już to czytałem. Poza tym, jak niemal zawsze, tytuł szumny a informacje zdawkowe i krótkie. Tak to niestety bywa w artykulikach pana Samcika. Brakuje tylko standardowego przykładu jakiegoś pana Staśka, Filipa, etc. któremu bank wyrządził szkodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje