Kiedy wypijemy piwo ze Zwierzyńca?

Kiedy popłynie piwo w browarze w Zwierzyńcu? To zależy od tego, czy w bitwie o browar zwyciężą ci, którzy chcą, by znowu działał, czy ci, którzy najchętniej zlikwidowaliby ewentualnego konkurenta
W poniedziałek 27 sierpnia mija termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez starostę powiatu zamojskiego, na którego terenie leży browar. To już druga próba przywrócenia życia zakładowi, który został zamknięty w 2010 r. W poprzednim przetargu rozstrzygniętym w ubiegłym roku, w którym liczyła się wyłącznie cena dzierżawy - wygrała spółka Euro-Projekt. Wprawdzie zaoferowała najwięcej, ale nie wznowiła produkcji. Tym razem starostwo wpisało więc do warunków przetargu, że zwycięzca musi uruchomić produkcję w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy i warzyć minimum 10 tys. hektolitrów piwa rocznie. Cena wywoławcza rocznego czynszu dzierżawnego: 120 tys. zł rocznie. Umowa ma zostać zawarta na 15 lat.

Browar w Zwierzyńcu został założony przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego w I połowie XIX wieku. Znacjonalizowany po II wojnie światowej, w latach 70. został wcielony do państwowych Zakładów Piwowarskich w Lublinie, które zarządzały nim do początku lat 90. Następnie zostały jego dzierżawcą i warzyły w nim piwo (już jako Perła - Browary Lubelskie) do 2008 roku. Wtedy nagle przeniosły całą produkcję do Lublina (w Zwierzyńcu została rozlewnia), a dwa lata później całkowicie zrezygnowały z dzierżawy, twierdząc, że produkcja piwa w Zwierzyńcu jest nieopłacalna.

Sam nie zje, innym nie da

Najwyraźniej jednak Perła obawia się, że "nieopłacalna" produkcja może okazać się opłacalna dla kogoś innego. W poprzednim przetargu wystartował Marek Jakubiak, właściciel Browaru Ciechan i browaru w Lwówku Śląskim. Przegrał wysokością proponowanego czynszu. Czy teraz znów wystartuje? - Zobaczymy - mówi jedynie Jakubiak.

Gdyby Jakubiak wygrał przetarg, Perle wyrósłby groźny regionalny konkurent. Być może dlatego kilka dni przed upływem terminu składania ofert w nowym przetargu Browary Lubelskie wystąpiły do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia browaru w Zwierzyńcu. Według lokalnego "Kuriera Lubelskiego", spółka poprosiła również o zabezpieczenie wniosku przez wpisanie ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu do księgi wieczystej browaru.

O odzyskanie browaru w Zwierzyńcu walczą też od lat potomkowie Zamoyskich - informacja o tym, że do nieruchomości są roszczenia spadkobierców, znalazła się w ogłoszeniu przetargowym. Teraz jednak okazało się, że prawo do browaru rości sobie także browar w Lublinie. Nie jest to zachęcające dla inwestorów, dlatego wiadomość zirytowała starostę zamojskiego Henryka Mateja. - Perła robi wszystko, by odstraszyć potencjalnych dzierżawców - nie owija w bawełnę Matej. - Nikt nie bronił Browarom Lubelskim kontynuowania produkcji w Zwierzyńcu, sami zrezygnowali z dzierżawy.

Matej zapewnia jednak, że nie przewiduje zmian w postępowaniu przetargowym. Informuje, że na razie do starostwa nie wpłynęła żadna oferta, ale jak zaznacza - "zazwyczaj wpływają one w ostatniej chwili".

Nie będzie, co zbierać

Choć wniosek Perły - Browarów Lubelskich wpłynął do Sądu Rejonowego w Zamościu, wartość roszczeń sprawia, że trafi zapewne do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Tam na rozstrzygnięcie może czekać nawet kilka lat. Co się stanie, jeśli zostanie uwzględniony lub spadkobiercy Zamoyskich odzyskają browar w Zwierzyńcu? - Nowy dzierżawca będzie się musiał z nimi dogadać lub zabrać to, co jego - mówi Matej. Starosta liczy jednak, że tym razem produkcja piwa w Zwierzyńcu rozkręci się na dobre. Być może dla browaru to ostatnia szansa. - Jeszcze rok ten zakład postoi i nie będzie co zbierać - mówi Jakubiak.

Perła - Browary Lubelskie odmówiły skomentowania swego wniosku. Spółka nie odpowiedziała też na pytanie, czy przystąpi do przetargu.

Więcej o:
Komentarze (32)
Kiedy wypijemy piwo ze Zwierzyńca?
Zaloguj się
 • aeromonas

  Oceniono 17 razy 15

  Zabytkowy browar w Zwierzyńcu powinien zostać sprzedany tylko prawdziwemu piwowarowi - komuś, kto tradycyjnymi metodami będzie warzył prawdziwe oryginalne piwo, a nie koncernowi browarniczemu, który warzy przemysłowo. W Polsce coraz bardziej rozkręca się rynek na takie piwa (np. Ciechan, Lwówek Śląski, Browar Konstancin), bo piwosze są już znudzeni poprawnymi lecz bezpłciowymi nierozróżnialnymi produktami typu Lech czy Tyskie. Browar ma potencjał, a do Zwierzyńca przyjeżdża sporo ludzi i przybrowarna piwiarnia stanie się hitem, jeśli zacznie serwować dobre piwa. Chętnie pojadę do Zwierzyńca na piwo. Trzymam kciuki za browar Zwierzyniec.

 • tomolek

  Oceniono 17 razy 15

  Dobrze, że ktoś jasno opisał co robi Perła żeby tylko nie dopuścić do reaktywacji browaru w Zwierzyńcu. Warto dodać, że Euro-Projekt to firma "słup" stworzona przez Perłę, żeby tylko storpedować pierwszy przetarg.
  W ten sposób koncerny piwne walczą z konkurencją małych browarów...

 • skolmi

  Oceniono 15 razy 15

  Byłem niedawno w Zwierzyńcu. Funkcjonuje jedynie przybrowarny bar - niestety wystrojony w parasole i inne akcesoria z pod znaku "Tyskie".

  Oby nie stało się to co z pobliską cukrownią "Klemensów".

 • pinto

  Oceniono 12 razy 10

  Browary lubelskie robią piwo, któremu bliżej do koncernowych szczynów niz do lokalnego piwa, więc nie dziwią ich metody postępowania.

 • mal49

  Oceniono 4 razy 4

  nie miał się kto ująć za browarem w Łańcucie, gdy został kilkanaście lat temu przejęty przez browar leżajski, a następnie wszystko w Łańcucie wycięto w pień, bo konkurencja produkowała tradycyjną metodą smaczne piwo

 • dymomierz

  Oceniono 4 razy 4

  Niby wolny rynek a browarów mniej niż 25 lat temu. Ot takie zwiększanie konkurencyjności.

 • maksimum

  Oceniono 3 razy 3

  Co im odbilo z tym piwem?
  Polacy coraz mniej pija,a nowe piwo musialoby byc tansze niz te juz na rynku.
  Jak browar zostal juz zamkniety ze wzgledow ekonomicznych,to miasto chce na przekor znalezc glupiego ktory bedzie dokladal do biznesu.

 • der.die.das

  Oceniono 5 razy 3

  Raczej zamkną. Nad głównym wejściem wisi krzyż z Jezusem, a on był raczej fanem wina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX