H&M: Oddaj nam zużyte ubrania, dostaniesz kupon

Szwedzka sieć odzieżowa rozpoczyna zbiórkę używanej odzieży. Już od lutego klienci na całym świecie będą mogli oddać niechciane ubrania, otrzymując w zamian kupon na zakupy.
H&M przyjmie każdą sztukę odzieży, bez znaczenia będzie jej stan oraz nazwa producenta. Za każdą torbę ubrań klient otrzyma kupon. Od lutego ubrania będzie można oddać w wybranych sklepach w 48 krajach, w których sieć jest obecna. Firma nie podaje jednak żadnych szczegółów.

Jak wynika z czwartkowego komunikatu sieci, zbiórka ma na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Co roku na wysypiska trafiają tony ubrań, choć 95 proc. nich mogłoby być ponownie wykorzystane, podkreśla H&M. Przeciętny Amerykanin wyrzuca rocznie ok. 30 kg ubrań, co w skali kraju daje w sumie 8 mld kg rocznie, z czego tylko 15 proc. jest ponownie przetwarzanych.

H&M zwraca uwagę, że jest pierwszą siecią odzieżową na świecie, która rozpoczyna zbiórkę odzieży używanej. Podobną akcję prowadzi jednak od kwietnia brytyjska sieć Marks & Spencer.

W ramach akcji shwopping (połączenie słów shopping i swapping) klienci mogą oddawać zużyte ubrania w sklepach M&S lub punktach Oxfam. To właśnie ta organizacja humanitarna decyduje o dalszym losie rzeczy: sprzedaż, ponowne użycie lub przetworzenie.

W październiku M&S wypuścił na rynek pierwsze płaszcze wykonane z przetworzonej wełny pozyskanej ze zbiórki. W zeszłym miesiącu brytyjska sieć chwaliła się, że do tej pory klienci oddali już 2 mln sztuk odzieży. W czwartek firma ogłosiła, że rozpoczyna zbiórkę ubrań również wśród swoich pracowników.

Według raportu organizacji zajmującej się promocją recyklingu WRAP co czwarte kupione w Wielkiej Brytanii ubranie trafia na śmietnik. Wartość odzieży na wysypisku szacuje się na 140 mln funtów.

Akcja H&M to:
Więcej o:
Komentarze (18)
H&M: Oddaj nam zużyte ubrania, dostaniesz kupon
Zaloguj się
 • pregierz

  Oceniono 70 razy 58

  Jak uzbierają to otworza sieć H&M Young Masters Discount i będa odsprzedawać w promocji "świeżo maglowane"

 • stanczykowo

  Oceniono 72 razy 48

  Zbiorą stare szmaty, żeby z tego zrobić nowe szmaty marki H&M?

 • popielucha

  Oceniono 33 razy 27

  "Co roku na wysypiska trafiają tony ubrań, choć 95 proc. nich mogłoby być ponownie wykorzystane"

  Czyżby do naszych szmateksów trafiały gorsze szmaty, niż na wysypiska śmieci i to jeszcze w takich proporcjach? Też mi trudno uwierzyć w te niektóre dane liczbowe, chyba że przez ponowne wykorzystanie nie mamy rozumieć ubierania się w to.

  Niby pomysł wydaje się interesujący, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu - a gdzie tu haczyk?

  Moi znajomi nie wyrzucają ubrań. Albo latami chomikują wszystko po kątach, albo wrzucają na Allegro, albo do tych kontenerów na odzież używaną.
  Ja zwykle donaszam takie już szmaty w domu, te ulubione, no nic nie poradzę. Ale to są te naprawdę starsze rzeczy, bo nowe, w tym np. h&m, he he, to niestety zanim sklep opuszczą wyglądają czasem gorzej, niż moje dresy do kotów.

  Aha, no i przecież widzę tu pomysł na biznes - zakupić trochę w naprawdę ostatnich szmateksach na wagę, ostatniego dnia wyprzedaży, ostatnie baboki i lecieć z torbami do h&m po kupony :)

 • fszystak

  Oceniono 42 razy 20

  Przede wszystkim zanim zaczniecie się zastanawiać i podziwiać H&M jako wielce proekologiczną organizację, która ma na celu tylko dobro środowiska naturalnego, idźcie do dowolnego sklepu tej sieci i zapytajcie sprzedawcę czy kierownika o następujące rzeczy:
  1. co się dzieje z towarem reklamowanym (wadliwym)?
  jak to wygląda naprawdę: jeśli np. w spodniach popsuje Ci się suwak, masz prawo na podstawie dowodu zakupu do zareklamowania takich spodni w dowolnym sklepie h&m w PL. reklamacja zwykle jest rozpatrywana "od ręki" przez kierownika zmiany, a Ty dostajesz $ z powrotem.
  dlaczego taka sieć nie zainwestuje w umowę z krawcową? na zdrowy rozum by to było korzystniejsze, za spodnie, które kupiłeś za 149 zł nie oddają Ci $, a płacą krawcowej np. 20 zł za wszycie nowego paska. tak, to by był ideał.
  niestety w rzeczywistości ta rzecz trafia do szafy na stanowisku kasowym, a następnie na zaplecze, gdzie jest komisyjnie w gronie kierowników raz jeszcze sprawdzana i komisyjnie NISZCZONA i wyrzucana do śmieci. do normalnych śmieci, a nie do kontenera caritasu czy innego na zbiórkę odzieży. nie dostają jej też domy dziecka ani przytułki dla bezdomnych.
  2. co się stanie, jeśli towar jest na sklepie i na sklepie się zniszczy?
  są dwa wyjścia: albo się go sprzeda na którejś z promocji, albo wrzuci się to w straty i zutylizuje jak powyżej.

  Dlatego z mojego punktu widzenia, ta akcja jest jedynie akcją wizerunkową. Jednocześnie daje możliwość dotarcia do nowych grup klientów. Wiadomo, że najtrudniej klienta zaciągnąć, by nasz sklep odwiedził. Jak już wejdzie, to w najgorszym wypadku zapozna się z ofertą, a w oczekiwanym kupi nasz towar.

 • adwach

  Oceniono 26 razy 12

  W Polsce firma Wtórpol ma rozstawione na terenie całego kraju pojemniki na niepotrzebną odzież/obuwie. Ja tam zawsze wrzucam stare niepotrzebne ciuchy/buty czy zabawki. Firma ta utylizuje ubrania (przerabia na czyściwo - szmaty, lub na paliwo jak ciuch jest z tworzywa sztucznego) a to co w miarę dobre daje do sprzedaży.

  Mogą się od nas uczyć Ci z H&M :)

 • gofer81

  Oceniono 23 razy 9

  Moje znoszone powyciągane sztruksy i tak wyglądają lepiej, niz nowe szmaty z H&M

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 16 razy 4

  H&M? Nie, dziękuję.

 • krystin9

  Oceniono 8 razy 4

  Latem sklepy Wranglera dawały 20% rabatu na spodnie, jeśli przyniosło się stare i zużyte

 • nikolka098

  Oceniono 3 razy 3

  Ja tam uważam, że to świetny pomysł! Sami pomyślcie, macie jakieś ubrania których nie potrzebujecie (na pewno). Ja na przykład wystawiam swoje ciuchy na gumtree i allegro i nikt nie chce kupić, a to wcale nie są jakieś szmaty z dziurami i przebarwieniami, więc mimo wszystko zamiast trzymać takie ciuchy lepiej je oddać i dostać te 20 zł na czapkę w H&M.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX