Telewizory 3D - miał być hit jest klapa? Sprzedaż rośnie, ale... nie ma co oglądać

Sprzedaż telewizorów 3D systematycznie rośnie. Wraz z nią nie rozwija się jednak oferta kanałów czy filmów możliwych do obejrzenia w tej technologii. Choć przedstawiciele branży wierzą w rozwój tego segmentu rynku, to eksperci uważają, że bez większej oferty programowej telewizory 3D pozostaną niewykorzystanym gadżetem
- Szacujemy, że rynkowy udział telewizorów 3D w całkowitej sprzedaży w roku 2011 utrzymywał się na poziomie 17-18 proc. (ilościowo), a w roku 2012 było to już 25 proc. - mówi Michał Ostrowski, kierownik grupy produktowej RTV w dziale zakupów Media Saturn Polska. W kolejnych latach ma być tylko lepiej - jego zdaniem w 2013 roku udziały telewizorów 3D zwiększą się nawet do 30-35 proc. całego rynku. Te dane pokrywają się z szacunkami firmy Samsung, według której w ubiegłym roku sprzedało się w sumie około 2,5 mln telewizorów, z czego 23 proc. stanowiły odbiorniki 3D. - Uważamy, że jeżeli ten trend się utrzyma, to w 2013 roku Polacy kupią ponad milion telewizorów umożliwiających oglądnie telewizji w trójwymiarze - mówi Grzegorz Stanisz, marketing manager Samsung Electronics Polska,

Są dostępne, ale...

- Producenci zaczęli wyposażać w funkcję 3D telewizory z coraz bardziej dostępnych cenowo półek. O ile dwa lata temu funkcje 3D miały jedynie produkty droższe i ekskluzywne, o tyle obecnie najtańsze telewizory z funkcją 3D są dostępne w Euro w cenach poniżej 2 tys. zł - mówi Tomasz Siedlecki, dyrektor ds. marketingu w sieci RTV Euro AGD.

Mimo rosnących udziałów telewizorów 3D w całkowitej sprzedaży nie udało im się przez kilka ostatnich lat zbudować dominującej pozycji - przede wszystkim dlatego, że nie mamy czego oglądać w 3D. Sami przedstawiciele sieci handlowych mówią, że mimo rosnącej sprzedaży rzadko korzystamy z tej funkcji. - Technologia 3D staje się powoli standardem bez względu na to, jak często z niej korzystamy - mówi Siedlecki.

Hamulcem brak oferty i okulary

Zdaniem analityków rynku rozwój technologii 3D wstrzymują dwie bariery - cena i konieczność oglądania filmów w okularach. - Przez to, że telewizory z 3D nie są jeszcze cenowo powszechnie dostępne, nie rozwija się także oferta programowa. Stacje telewizyjne i producenci filmów nie chcą inwestować, jeżeli wiedzą, że nie będą mogli trafić do masowego odbiorcy - uważa Piotr Janik, dyrektor działu analiz w KBC Securities.

Problemem w rozwoju jest konieczność zakładania okularów? - Być może, choć po pierwsze, technologie stają się coraz doskonalsze, a okulary dostarczane są przez producentów standardowo w ilości kilku sztuk. Po drugie, już niedługo pojawią się na rynku telewizory wyświetlające obrazy 3D bez konieczności zakładania okularów - mówi Siedlecki.

Pojawienie się jednak w sprzedaży telewizorów z możliwością oglądania oferty bez okularów będzie wiązało się z wysokimi cenami. - Uważam, że raczej najbliższe pięć lat nie przyniesie zmiany na rynku. Prawdziwy rozwój technologii 3D spowoduje możliwość oglądania programów bez okularów i znaczne obniżenie cen odbiorników - uważa Janik. Na ten rozwój trzeba będzie jednak jeszcze kilka lat poczekać.

- Targi IFA 2010 czy ostatnio CES 2013 wyraźnie pokazały, że obecnie najważniejsza jest jakość obrazu, design oraz wielkość ekranu. Telewizory, które umożliwiały oglądanie programów w trójwymiarze bez okularów, stanowiły jednak ułamek prezentowanej oferty i raczej były to egzemplarze przedprodukcyjne. To wyraźny sygnał, że ta technologia dopiero dojrzewa w laboratoriach. Gdy zostanie wprowadzona do telewizorów produkowanych seryjnie, może się stać motorem napędowym sprzedaży nowej generacji telewizorów. Ale na to poczekamy jeszcze zapewne trzy-cztery lata - zaznacza Grzegorz Stanisz.

Więcej o:
Komentarze (52)
Telewizory 3D - miał być hit jest klapa? Sprzedaż rośnie, ale... nie ma co oglądać
Zaloguj się
 • rozbojnick

  Oceniono 179 razy 155

  Sprzedaż rośnie, bo na dzień dzisiejszy, praktycznie w każdym porządnym telewizorze jest 3D. Bez tego "wodotrysku" są do nabycia jedynie modele budżetowe, prezentujące poziom lekko - śmieszny. Gdybym miał wybór, kupiłbym TV bez 3D, ponieważ ten bajer jest dla mnie zbędny. Tylko kreskówi wyglądają przyzwoicie w trójwymiarze. Reszta(m.in. filmy fab.) przypomina trójwymiarowe obrazki, dołączane kiedyś do gum do życia.

 • funkykowa

  Oceniono 149 razy 129

  Najlepszy czas z rodziną mam w tedy kiedy telewizor jest wyłączony. Dlatego po 2 latach oddalem dekoder do jednej z firm kodowanych telewizji w kokejne 2 lata zaoszczedzilem juz 1000 zl kupilem kilka gier planszowych i jeszcze nigdy tak dobrze z dzieciakami nie spedzalem czsu polecam wszystkim wyłączyć tv i robic inne zabawne zeczy siedzenie w goglach 3d to kolejny krok do calkowitej izolacji od realnego zycia i rodziny .

 • romikus

  Oceniono 125 razy 115

  Polski rząd powinien coś temu zaradzić np. transmisje z obrad sejmu w 3D.

 • jep23

  Oceniono 73 razy 69

  Kurcze,ten artykuł przypomniał mi,że mam telewizor 3D!

 • zomotradycja

  Oceniono 59 razy 49

  sprzedaż rośnie bo nowe modele mają standardowo funkcje 3D czy kupujący tego chce czy nie.
  Jak dla mnie to 3D jest bez sensu, efekt taki sobie i po kilkunastu minutach bolą oczy.

 • miraser5

  Oceniono 48 razy 32

  ale po co ta ekscytacja - ja kupiłem tv 3d nie po to, żeby oglądać w nich wiadomości, ale żeby od czasu do czasu mieć możliwość obejrzenia jakiejś spektakularnej megaprodukcji. Na codzien 3d jest mi zupełnie zbędne, ale okazjonalnie z chęcią będę skorzystał z tej technologii.

 • mark6

  Oceniono 54 razy 28

  wadą jest także to, że oglądane osoby przypominają kukiełki z Teatru Lalek.
  W 2D jest to mniej zauważalne.

 • malkonte

  Oceniono 43 razy 23

  Mam taką filozofię: nigdy nie kupię telewizora 3D, jeśli do oglądania 3D potrzebne będą jakieś okulary. Jeśli do oglądania 3D nie będą potrzebne okulary, to kupię telewizor 3D, jeśli jego cena będzie przystępna, a dotychczas posiadany telewizor 2D zużyje się fizycznie albo psychicznie.W 3D to ja sobie oglądam rzeczywistość i często mam dość. Kto za, kciuk w górę. Kto przeciw, kciuk w dół.

 • 7rybek

  Oceniono 59 razy 19

  Mogą bardzo negatywnie wpływać na wzrok dzieci i nie tylko. Jest w niektórych krajach nawet zakaz by dzieci oglądały telewizję w 3D.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX