InPost rzuca wyzwanie Poczcie: przesyłka dojdzie w ciągu jednej doby

Największy konkurent Poczty Polskiej wprowadził właśnie gwarancję dostawy każdej przesyłki na terenie kraju w ciągu jednego dnia od nadania. Jeśli przesyłki nie uda się dostarczyć w terminie, InPost gwarantuje zwrot 50 proc. kosztów dostawy. Ale są też złe informacje - od 1 lutego firma podniosła ceny
Nowa oferta dotyczy zakupów przez internet. Każdy klient, który robiąc zakupy, wybierze opcję dostawy do Paczkomatu InPost, ma ją otrzymać już następnego dnia. Zamawiający towar będzie mógł też cały czas śledzić status swojej przesyłki na stronie internetowej. - Skończyły się czasy, gdy w e-zakupach liczyła się przede wszystkim niska cena - dziś internauci oczekują wysokiej wiarygodności sklepu, elastycznych płatności, dużego wyboru produktów i w końcu błyskawicznej dostawy - mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu Integer SA, właściciela InPostu.

Wiemy, że jesteśmy gotowi

Gwarancja dostawy w ciągu doby od zamówienia ma działać przez cały rok, także w okresie świąt czy innych terminów o zwiększonej liczbie zamówień, jak walentynki czy okres sezonowych wyprzedaży. - Nie obawiamy się tego zobowiązania - podnosimy rynkowi poprzeczkę, bo wiemy, że jesteśmy na to gotowi. Najlepszym dowodem na to są dotychczasowe bardzo wysokie statystyki terminowości doręczeń - dodaje Brzoska.

Choć nowa oferta InPostu jest ciekawa, to negatywną informacją jest podwyżka cen za usługi największego prywatnego operatora pocztowego w Polsce. Od 1 lutego średnia cena za wysłanie przesyłki zdrożała o 8 proc. - klienci indywidualni za nadanie paczki muszą zapłacić od 8,99 do 12,99 zł. Wysłanie listu zwykłego o wadze do 50 gr w InPoście kosztuje 1,2 zł, cięższego - do 100 gr - już 1,4 zł. Pod warunkiem, że gabaryty listu nie są większe niż 8 na 38 na 64 cm. - Cen nie podnosiliśmy od czterech lat. Opłaty wzrosły o 8 proc. w segmencie paczkowym, bo doliczyliśmy opłatę paliwową - mówi Brzoska w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

InPost - przebijając monopol

Wymyślony przez Rafała Brzoskę InPost konkuruje na zmonopolizowanym przez Pocztę Polską rynku przesyłek. Właściciel firmy z majątkiem oszacowanym w 2011 r. na 220 mln zł plasował się na 80. miejscu listy najbogatszych Polaków "Wprost". W zeszłorocznej edycji awansował o 10 miejsc, a jego fortuna zwiększyła się do 345 mln zł.

Skąd sukces pomimo licznych przepisów chroniących Pocztę Polską przed konkurencją? InPost zaoferował po prostu tańsze usługi i jednocześnie znalazł sprytny sposób na działanie zgodne z prawem.

Blaszki i paczkomaty

Pracownicy dołączali do listów słynne metalowe blaszki i notesiki. Były one niezbędne, bo do 1 stycznia tego roku Poczta Polska wynegocjowała sobie z Unią Europejską monopol na dostarczanie przesyłek o wadze do 50 g.

Blaszki zwiększały wagę listu i pozwoliły InPostowi na utrzymanie się na rynku. W tej chwili firma Brzoski ma już 14 proc. udziału w polskim rynku i cały czas liczy na więcej.

Kluczem do sukcesu firmy okazały się też paczkomaty, czyli system specjalnych skrytek pocztowych, z których 24 godziny na dobę można odbierać paczki i przesyłki. W ciągu czterech lat od debiutu tej usługi InPost zbudował sieć 650 tego typu urządzeń w całym kraju.Więcej o:
Komentarze (44)
InPost rzuca wyzwanie Poczcie: przesyłka dojdzie w ciągu jednej doby
Zaloguj się
 • proz

  Oceniono 168 razy 162

  Cena nie drożeje ani nie tanieje, WBIJCIE TO SOBIE WRESZCIE MATOŁY DO GŁÓW. Cena rośnie albo maleje, natomiast towar czy usługa może drożeć lub tanieć.

 • de_m0nika

  Oceniono 53 razy 39

  "Skończyły się czasy, gdy w e-zakupach liczyła się przede wszystkim niska cena - dziś internauci oczekują wysokiej wiarygodności sklepu, elastycznych płatności, dużego wyboru produktów i w końcu błyskawicznej dostawy (...)"
  Otóż nie. Sklepy spełniające powyższe warunki mam w obok siebie. W e-sklepach kupuję, bo jest TANIEJ- nawet po wliczeniu przesyłki.

 • gti35

  Oceniono 35 razy 29

  Ciekawe, kiedy gimnazjaliści piszący teksty do GW zrozumieją, że cena nie drożeje - lecz co najwyżej rośnie (lub maleje spada itd). Zdrożeć może towar czy usługa, ale nie cena (ani kurs).

 • gliwice9

  Oceniono 36 razy 26

  jedno wielkie kłamstwo !!!
  Od 1-go lutego ceny przesyłek w Paczkomatach wzrosły o prawie 40%.!!!
  Było 6,99 - rozmiar A ( z własną wydrukowana etykietą).
  teraz jest 8,99 + 8% opłaty paliwowej... w sumie 9,70 !!!
  Mniejszej opłaty za wydrukowanie etykiety nie ma.
  Skutek tego dla InPostu taki... że wywaliłem opcję Paczkomatów na zbity pysk !!
  Nie wysyłam już nic w mojej sprzedaży internetowej tą firmą.
  Pozostaje Poczta Polska..też zdrożała ale bez takiej przesady jak InPost.

 • rabbinhood

  Oceniono 36 razy 22

  Przecież dwie firmy to jeszcze nie konkurencja. Póki co obie firmy się do siebie upodabniają, jedna goni, a druga zaczyna obrastać.

 • 4we

  Oceniono 16 razy 16

  jemu się troszkę chyba w głowie pomieszało od sukcesu , ponieważ przy małych przesyłkach AKURAT PŁATNOŚC ZA PRZESYŁKĘ jest mega ważna , bo stanowi duzy udział w zakupie , poza tym dochodzi jeszcze sprawa reklamacji gdzie znów musisz zapłacić z własnej kieszeni za przesyłkę

  więc do 100 zł jak doliczysz przesylkę i ewentualnie reklamacje to taka cena wysyłki to kilkadziesiąt % przy zakupie , no chyba że ktoś zapakuje do paczkomatu tellewizor albo lodówkę

 • strass1

  Oceniono 16 razy 14

  Właśnie otrzymałem przesyłkę tego geniusza ,ale nie adresowaną do mnie !!
  Chciałem ich powiadomić,ale żadna ich placówka nie ma telefonu.
  Napisałem do nich e-maila,żeby sobie ją zabrali ,ale na razie ani me,ani be ,ani kuku-ryku!!

 • sszz76

  Oceniono 20 razy 14

  ho, ho, ho - widzę, że dzisiejsze tytuły GW sponsoruje słowo "wyzywa".
  Wyzywająco "wyzywa" nadużywać jest "a fe"... :-)

 • meduzak1

  Oceniono 43 razy 13

  Ekrany w słońcu są zupełnie nieczytelne. Polecam właścicielowi firmy obsługę paczkomatu na Towarowej nieopodal placu Zawiszy w Warszawie gdy świeci słońce. Klieta ta firma ma w głębokom poważaniu bo nic się od pół roku nie zmieniło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX