Zakupy w Polsce dużo droższe niż w Niemczech! Przynajmniej wschodnich

Piwo droższe o 17 proc., masło o 25 proc., a woda mineralna aż o 70 proc. - o tyle więcej Wrocławianie zapłacą za produkty spożywcze w polskich sklepach w porównaniu z analogicznymi zakupami za zachodnią granicą. Mimo, iż z danych Eurostatu wynika, że Niemcy są droższym krajem, zakupy tam wciąż są opłacalne. Jak to możliwe?
Z wyliczeń Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wynika, że w Polsce znacznie droższe niż w Niemczech są masło, serek twarogowy, mleko zagęszczone, śmietana, sok, miód, woda mineralna, alkohol, soczewki kontaktowe czy mydło toaletowe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Badanie przeprowadzono w maju ubiegłego roku, porównano w nim ceny w sklepach w Saksonii i woj. dolnośląskim.

Największe różnice występują w cenach alkoholi. Brandy jest w Polsce ponad dwa razy droższa niż w Niemczech, whisky kupimy za zachodnią granicą o 53 proc. taniej. Droższe jest też sprzedawane w Polsce piwo - przeciętna cena za butelkę jest w Niemczech o 17 proc. niższa. Czemu różnice są tak duże? - W Polsce dystrybutorzy ustalają wysokie marże przy sprzedaży alkoholi - mówi w rozmowie z "DGP" Leszek Wiwała ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Nie tylko alkohole

Droższe są też inne produkty - masło kosztuje o 25 proc. więcej, sok jabłkowy o 6 proc. więcej, a woda mineralna bez dodatku dwutlenku węgla jest u nas aż o 70 proc. droższa niż za zachodnią granicą. Zdaniem producentów wynika to z tego, że VAT na wodę w Niemczech jest znacznie niższy niż u nas - w Polsce woda obłożona jest maksymalną stawką 23 proc.

Zdaniem cytowanego przez "DGP" Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, niektóre ceny produktów w Niemczech są niższe, bo w zasadzie nie ma tam drobnego handlu, a rynek jest bardziej skoncentrowany i mniej na nim pośredników.

- Część różnicy w cenie może wynikać z rodzaju sklepów, w jakich porównujemy ceny. Niemcy na tle Europy nie są bardzo drogim krajem, a wynika to głównie z dużego udziału hard dyskontów, gdzie jest duża presja na niską marżę w handlu detalicznym. To ogromny rynek i wielka skala działania, co pozwala firmom na oszczędności na poziomie przetwórstwa - mówi w rozmowie z Wyborczą.biz Michał Koleśnikow, ekspert ds. analizy rynków rolnych w BGŻ. - Marki własne stanowią w Niemczech ponad 36 proc. rynku produktów spożywczych, a są to przecież z definicji produkty tańsze. Dotyczy to zarówno marek własnych z kategorii economy jak i premium. Dla porównania - w Polsce udziały produktów pod marką własną stanowią 13-14 proc. - dodaje Faliński.Mniejsza siła nabywcza Polaków nie ma znaczenia

Nie są to pierwsze takie badania - już pod koniec 2011 roku media donosiły o dużych różnicach w cenach. Wówczas także droższe w Polsce były mąka (53 eurocenty za kilogram w Polsce w porównaniu z 35 centami w Niemczech), mleko, sok i woda mineralna (półtora roku temu różnica wynosiła jednak jedynie 17 procent). Wówczas różnice tłumaczono tym, że Niemcy to kraina dyskontów, gdzie działa znacznie większa liczba tanich sklepów niż w Polsce. Jednak w dobie ekspansji sklepów dyskontowych w naszym kraju utrzymujące się różnice w cenach mogą dziwić. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą Polaków i Niemców. Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło pod koniec ubiegłego roku 3781 zł miesięcznie. Dla porównania - przeciętna pensja w Niemczech jest ponad dwa i pół razy wyższa i wynosi ok. 11,2 tys. zł (2,7 tys. euro).

- Odwoływanie się do mniejszej siły nabywczej nie jest do końca uzasadnione, bo cena zboża jest w większości krajów taka sama, a dyktuje ją światowy rynek. Siła nabywcza może mieć większy wpływ na ceny w sektorze usług, które trudno eksportować czy transportować do innych krajów - mówi w rozmowie Michał Koleśnikow z BGŻ. I dodaje, że różnica w cenach między Polską i Niemcami może też wynikać ze znacznie większej efektywności produkcji. - Dobrze widać to w przypadku trzody chlewnej i wieprzowiny, gdzie z kilograma paszy w Niemczech produkuje się więcej kilogramów mięsa niż u nas. Efektywność produkcji u naszych sąsiadów jest więc większa i to mimo wyższych jednostkowych kosztów pracy - mówi Koleśnikow.

Tanie wschodnie landy

Na tle badań US we Wrocławiu niezrozumiale wyglądać mogą oficjalne dane Eurostatu. Wynika z nich, że mimo wszystko w Polsce mamy... jedne z najniższych cen w całej UE. Choć nasza pensja jest o 70 proc. niższa od unijnej przeciętnej, to ceny są niższe o ponad 40 proc. Według danych Eurostatu z 2011 roku najdroższym krajem UE była Dania, gdzie ceny są o 42 proc. wyższe od średniej unijnej. Najtańsza była z kolei Bułgaria, gdzie ceny były o 49 proc. niższe od średniej. Spośród krajów UE taniej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii i w Rumunii. Na Węgrzech średni poziom cen jest o 7 proc. wyższy niż w Polsce, w Czechach jest o 28 proc. drożej, a w Niemczech o 73 proc. Skąd tak duża różnica, skoro w Niemczech część produktów spożywczych jest tańsza niż w Polsce? - Saksonia, która była przedmiotem badania, to teren byłego NRD, gdzie stopa życiowa jest w dalszym ciągu znacznie niższa niż w zachodnich Niemczech. Tamtejsze sieci handlowe to widzą i stosują zróżnicowaną politykę cenową. Inna jest cena tych samych produktów w Nadrenii, Westfalii czy Bawarii, a znacznie niższa w Brandenburgii czy właśnie Saksonii, gdzie poziom bezrobocie jest podobny do tego w Polsce, a najmniej zamożne warstwy społeczne żyją nawet gorzej niż u nas - mówi Faliński.

Czytaj więcej: Polska tanim krajem, ale nasze pensje w ogonie Europy

Z badań Eurostatu wynika, że w Polsce jest stosunkowo tania żywność, szczególnie podstawowe produkty: mięso, sery czy mleko. To ważne, bo żywność i napoje bezalkoholowe stanowią 24 proc. naszych wydatków konsumpcyjnych.

Więcej o:
Komentarze (171)
Zakupy w Polsce dużo droższe niż w Niemczech! Przynajmniej wschodnich
Zaloguj się
 • szpak.nie

  Oceniono 408 razy 356

  No, ale to my jesteśmy Zieloną Wyspą, a w Niemczech bieda, głodują tam, grzebią po śmietnikach, jeżdżą do Polski szukać pracy...

 • turysta86

  Oceniono 226 razy 224

  Gdyby taki Niemiec czy Francuz zarabiający 1500-2000 Euro musiał płacić 5,50 Euro za litr benzyny, 1200 Euro za wynajem zapyziałej kawalerki, 40-50 Euro za nową książkę lub płytę z muzyką, ponad 100 Euro za grę komputerową, ponad 2 tys. Euro za nowego smartfona, 40-50 tys. Euro za najtańsze nowe auto w salonie, czy też prawie 10E za głupiego Big Maca, to na ulicach wybuchłaby rewolucja. Stosunek cen do zarobków jest w Polsce po prostu przerażający.

 • krysztofiak1963

  Oceniono 263 razy 219

  Smaku dodaje to, że relatywnie do PKB nasze pensje minimalne są zanizone. W Polsce mamy do czynienia z niewolnictwem pracowniczym. Poczytajcie:
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html
  Obywatele większości państw europejskich, w porównaniu z Polakami, są w stanie za swoje pensje kupić nawet o ponad 200 % więcej dóbr konsumpcyjnych. Porównując się z Hiszpanami, przeciętnie zarabiający Polak powinien móc pozwolić sobie na zakup 944 litrów benzyny za swoją miesięczną pensję. Hiszpana stać na 1437 litrów benzyny, ale dlatego, że żyje w bogatszym kraju. Niestety Polaka stać tylko na 570 litrów. Kto więc nas „rżnie” na 374 litry benzyny miesięcznie (czyli na 65%)?

  Najbardziej tragiczne jest to, że 30% młodych ludzi cieszy się,że może 1500 zł. miesięczie zarobić; system edukacyjny i Kościół tak lasuja mózgi młodym ludziom, że strach patrzeć w przyszłosć; jak oni będą zyli w wieku przedemerytalnym. zamiast buntowac się, cieszą się. Niewiarygodne.

 • staalkeer

  Oceniono 234 razy 198

  Nie masz wlasnego przemyslu - nie zarabiasz. Nikt ci kokosów nie nawali w montowni, bo zawsze może się przenieść do Bangladeszu. Tylko co teraz zrobić jak za późno bo wszystko zniszczone? Może chociaż powiesić winnych?

 • labeo

  Oceniono 187 razy 167

  Po przeczytaniu artykułu wynika jeden wniosek jest drożej, bo Polak dyma Polaka.

 • paseo

  Oceniono 149 razy 139

  Nie tylko w Niemczech : mieszakmy na teneryfie (Hiszpania) i tez mnostwo rzeczy jest tansze niz w Polsce.
  Takze koszty mieszkania ; od kupienia do utrzymania.

 • juikowy

  Oceniono 104 razy 88

  Ło jeżu... w Niemcach taniej niż u nas, Hameryke madia odkyły...może czas za to politykierów rozliczyć...na sznurach...taniec...bez muzyki.

 • jgalka

  Oceniono 75 razy 61

  nalezy zrobic jakis funpage i wpisywac takie firmy ktore nas probuja doic, a wtedy kazdy bedzie wiedzial czego nie kupowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX