Żywiec najlepszym piwem roku. Duży gracz przełamał dominację małych browarów

Żywiec Porter zdobył tytuł Piwa Roku 2012, przełamując kilkuletnią dominację małych regionalnych browarów. Jak informuje Bractwo Piwne, wyróżnienie jest wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas amatorskich i profesjonalnych konkursów piwnych odbywających się w ciągu danego roku
O przyznaniu tytułu Piwo Roku marce Żywiec Porter zadecydowało pierwsze miejsce w konkursie konsumenckim podczas Chmielaków Krasnostawskich oraz drugie miejsca na Konsumenckim Konkursie Bractwa Piwnego oraz w Plebiscycie Piwa Roku Browar.biz.

- Tytuł Piwa Roku jest formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku. Bractwo Piwne jest przekonane, że dzięki idei Piwa Roku wzrasta ranga konkursów piwnych, a poddawane ocenom piwa są coraz lepsze - mówi Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.

Żywiec Porter to piwo ciemne dolnej fermentacji w stylu porter bałtycki, warzone według receptury z 1881 roku. Jej autorem był Juliusz Wagner, który od 1875 roku sprawował funkcję Arcyksiążęcego Naczelnego Piwowara. Do warzenia piwa wykorzystywane są cztery słody jęczmienia browarnianego (monachijski, pilzneński, karmelowy i palony) - do większości piw stosuje się zazwyczaj tylko jeden.

Piwo Roku warzone jest metodą otwartej fermentacji - stosuje się dekokcyjną metodę zacierania słodu. W ten sam sposób cieszyńscy piwowarzy warzą również Brackie - regionalne piwo oferowane przez Grupę Żywiec głównie na terenie trzech powiatów na południu Polski: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Żywiec Porter leżakuje w piwnicach Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie sześć miesięcy, czyli dłużej niż niektóre wina.

Porter naszą mocną stroną

- Styl piwny porter bałtycki staje się od kilku lat niemal polskim specjałem - zauważają przedstawiciele Bractwa Piwnego. W Polsce już wiele browarów podjęło decyzję o wskrzeszeniu tego typu piwa i przywróceniu go w swojej ofercie. Ten styl piwny zadebiutował w minionym roku na największym w Europie konkursie piwa, jakim jest European Beer Star 2012. Na nim złoty medal zdobyło piwo Porter Warmiński z Browaru Kormoran w Olsztynie. Nie można też nie wspomnieć o zajęciu trzeciego miejsca przez piwo z Olsztyna na ubiegłorocznej VI Moskiewskiej Świątecznej Degustacji Porterów i Stoutów.

Mimo zdobycia wielu wyróżnień za granicą piwo z Olsztyna nie mogło zdobyć tytułu Piwa Roku, ponieważ zgodnie z regulaminem brane są pod uwagę tylko wyniki z konkursów piwnych odbywających się na terenie Polski.

Zdobywcy tytułów z poprzednich lat:

Piwo Roku 2011 - Ciechan Mocne, Browar Ciechan

Piwo Roku 2010 - Grand Imperial Porter, Browar Amber

Piwo Roku 2009 - Ciechan Miodowy, Browar Ciechan Ciechanów

Piwo Roku 2008 - Magnus, Browar Jagiełło Chełm

Więcej o:
Komentarze (48)
Żywiec najlepszym piwem roku. Duży gracz przełamał dominację małych browarów
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 178 razy 160

  Dowcip polega na tym, że Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie z koncernem Żywiec ma w zasadzie wspólną tylko nazwę - ten browar to w zasadzie manufaktura z otwartymi kadziami produkująca na potrzeby okolicznych powiatów, więc piwo tam warzone jest niezłe.

  Prawdopodobnie koncern utrzymuje ten browar w obecnym stanie głównie po to, by móc czasem wygrac jakiś konkurs i twierdzic, że produkuje piwo, a naiwne ofiary marketingu dzięki temu wierzą, że w Żywcu też nadal robi się piwo ;-)

 • gdansktur_pl

  Oceniono 161 razy 115

  A gazeta znowu z tym Żywcem.... Żenujący jest ten nachalny marketing. A Żywiec to zwykła szczyna, od wielu lat to świństwo omijam w sklepach z daleka.

 • racjonalista87

  Oceniono 107 razy 103

  (Browar.biz) Piwo Roku 2012

  Gościszewo, [AleBrowar] Rowing Jack (680,00)
  Gościszewo, [AleBrowar] Black Hope (302,00)
  Ciechanów, Ciechan Lagerowe (191,00)
  Browar na Jurze, [Pinta] Atak Chmielu (186,00)
  Browar na Jurze, [Pinta] Imperium Atakuje (179,00)
  Browar na Jurze, [Pinta] Viva la Wita (174,00)
  Browar na Jurze, [Pinta] Koniec Świata (157,00)
  Browar na Jurze, [Pinta] Angielskie Śniadanie (143,00)
  Artezan, Dziadek Mróz (118,00)
  Gościszewo, [AleBrowar] Amber Boy (109,00)

  czy tu ktoś widzi jakikolwiek produkt z grupy żywiec?

 • wigs

  Oceniono 88 razy 66

  Dowcip roku

 • otworz_umysl

  Oceniono 84 razy 58

  Wygrali, bo byli jedynymi którzy startowali w tej kategorii :)

 • han-ss

  Oceniono 65 razy 57

  piwo żywiec może kiedyś było dobre,
  teraz to nagazowane siki, których się qu... nie da pić,
  z nostalgią wspominam smak żywca z lat osiemdziesiątych, wtedy żywiec wyróżniał się smakiem wśród innych piw,

 • siwywaldi

  Oceniono 63 razy 53

  Żywiecki porter faktycznie jest niezły, ale przestańcie bezczelnie wmawiać że warzony jest według receptury z 1881 roku. Aż tacy idioci to w Polsce nie mieszkają.

 • fctheduck

  Oceniono 75 razy 47

  Jasne. Bezstronni sędziowie w ślepej próbie wskazali na Żywca. Po otrzymaniu symbolicznych kopert rozeszli się do domów.

 • e-skoczek

  Oceniono 36 razy 34

  Proponuję samemu warzyć. Fermentator, zestaw słodów 3,4 kg na 20l i 3 tyg czasu. Wychodzi 1,8 pln za 0,5l super piwka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX