Otwarto kompleks handlowy Europa Centralna w Gliwicach

Pcyl, PAP
01.03.2013 14:00
A A A
Europa Centralna

Europa Centralna (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

W piątek oficjalnie otwarto wybudowany przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Gliwicach kompleks handlowy Europa Centralna. Według przedstawicieli właściciela, dzięki inwestycji pracę znalazło 1280 osób.
Jak powiedział w piątek członek zarządu Helical Poland Jonathan Tinker, firma planuje dalszy rozwój Europy Centralnej. W perspektywie pięciu lat myśli m.in. o zwiększeniu dotychczasowej, wynoszącej 67 tys. m kw. powierzchni handlowej, o kolejne 25 tys. m kw.

W ramach prowadzonego przez Helical Poland przedsięwzięcia, przy węźle autostradowym Gliwice-Sośnica na 26 hektarach terenu powstał kompleks: galeria i park handlowy o łącznej powierzchni 67 tys. m kw. oraz parkingi na 2,3 tys. miejsc. Wartość dotychczasowej inwestycji właściciel określa na 150 mln euro.

Proces otwierania obiektu jest wieloetapowy. Od 4 lutego działa zbudowana przy obiekcie restauracja. 27 lutego pierwszych klientów przyjęło kilka wielkopowierzchniowych sklepów parku handlowego. Większość najemców otworzyło swoje placówki w trakcie rozpoczętego w piątek oficjalnego trzydniowego otwarcia, pozostali mają to zrobić w kolejnych miesiącach.

W Europie Centralnej wynajęto dotąd ok. 90 proc. powierzchni. Jak podkreślił Tinker, właściciel kompleksu chce przyciągać klientów m.in. nowatorskim połączeniem funkcji galerii i parku handlowego, nowymi markami, a także elementami nowych form sprzedaży.

- Handel dynamicznie się zmienia. Szukamy technologii, nowych form sprzedaży. Chcemy np. uzupełniać sprzedaż on-line oraz wprowadzać elementy rozrywki i wypoczynku. Zamierzamy rozwijać to miejsce etapami, teraz musimy zobaczyć, co przyniesie najbliższy rok. Myślimy o kolejnych 25 tys. m kw. powierzchni; chcielibyśmy, aby było to zrealizowane za pięć lat - mówił Tinker.

Centrum handlowe Europa Centralna umiejscowiono przy węźle drogowym Sośnica w Gliwicach, gdzie przecinają się autostrady A4 i A1 oraz droga krajowa nr 44. W promieniu godziny drogi od Centrum mieszka prawie 5 mln osób.

Realizację inwestycji przygotowano w formie spółki joint-venture między firmami Helical Poland i Standard Life Investments.

Helical Poland działa od siedmiu lat. Należy do brytyjskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Helical Bar, notowanej na londyńskiej giełdzie. Firma zrealizowała m.in. Park Handlowy Młyn we Wrocławiu oraz galerię handlową Turawa Park w Opolu. Standard Life Investments to jeden z największych w Europie domów inwestycyjnych.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • dasiek111

  Oceniono 114 razy 72

  No Polska gospodarka rośnie w siłę. Następna galeria handlowa. Tutaj zatrudnią 1280 sprzedawców, ochroniarzy, itp za najniższą krajową a w Chinach kilkuset pracowników produkcji i inżynierów którzy będą projektować i wytwarzać produkty sprzedawane tutaj. Ciekawe która gospodarka lepiej na tym wyjdzie.SUKCES!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 60 razy 52

  Wasz lokalny oddział pisał, że otwierali o 7, a tłum debili już warował od 4, choć niczego za darmo nie dawali, szarpał się z ochroną i policja przyjechała.

  1280 studentów znalazło pracę. Teraz serwisom z ofertami pracy nabiją kabzę ogłoszeniami, bo rotacja będzie większa niż na karuzeli.

 • 1jacek.pl

  Oceniono 59 razy 27

  Jest to bardzo krzepiące, że na Śląsku znajdzie pracę dodatkowo 1280 osób i jest to wielki powód do dumy! Tylko dlaczego przy okazji się nie mówi ile przez to naszych szwaczek, szewców i wszelkiej maści rzemieślników straci pracę?

 • mattheoss

  Oceniono 45 razy 21

  Jeszcze tylko brakuje mi w tym wszystkim informacji ile i komu "posmarowała" firma Helical Poland za decyzję o takim a nie innym układzie węzła drogowego na skrzyżowaniu A1/A4/DK44, który umożliwił umieszczenie w środku tego marketu. Jadąc z Wrocławia do Gliwic nadkłada się na tym węźle lekko licząc 3km, tylko dlatego że ktoś w środku miał fantazję postawić market. Trzeba było wykupić mnóstwo dodatkowych gruntów i dołożyć w cholerę materiałów budowlanych, wszystko za horrendalne nasze, podatników pieniądze. W zamian za to dostaliśmy najbardziej rozciągnięty węzeł drogowy w Polsce, który kończy się rondem ze światłami (!), a na ślimaku w kierunku Gliwice -> Katowice jest tak ciasno, że trzeba zwalniać do 40km/h, żeby utrzymać się w łuku. W grudniu 2009 w Angorze można było zobaczyć dużo sensowniejszy, zwarty projekt tego węzła, a ale w tamtym projekcie nie było miejsca na centrum handlowe... Ja nie wierzę, że to się stało przypadkiem...

 • stasieczek5

  Oceniono 27 razy 11

  Fajnie, tylko....
  najwiekszy węzeł drogowy w Polsce (sośnica) - dzieki niefrasobliwej decyzji jaka jest zezwolenie na budowę centrum WEWNĄTRZ węzła - zostanie TOTALNIE zablokowany.
  Powstały system dojazdowy z Gliwic i Mikołowa, poprzez symboliczne "rondeczko" załatwi CAŁKOWICIE ruch na skrzyżowaniu.
  Ale kazdy mądry po szkodzie....

 • Oceniono 12 razy 10

  A tak na marginesie. Ksiądz popełnił świętokradztwo, przecież nie można poświęcić martwych przedmiotów, a co dopiero hiper-super-megamarketu!!! Ale kogo to obchodzi... Jest kasa to i jest ksiądz...
  youtu.be/L3ok00Lb2dI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje