Dziwne telefony z Afryki. Uważaj, to może cię słono kosztować

Oszuści, naciągacze, stalkerzy - to tylko niektóre rzucane przez internautów określenia osób, które puszczają sygnał z nieznanych numerów telefonów, a potem czekają, aż oddzwonisz. - Trzeba zachować rozsądek, bo to może słono kosztować - ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Schemat jest zawsze ten sam: nieznajomy numer dzwoni na naszą komórkę tak krótko, że trudno go odebrać, nawet mając telefon pod ręką. "Dziś dzwoniono do mnie z numeru: 221011957. Wygląda na warszawski numer, ale w internecie są dwie historie: jedni mówią, że łączy on z Senegalem i połączenie kosztuje na wejściu 30 zł. Inni twierdzą, że to jakiś denny telemarketing, na tyle bezczelny, że nawet ofertę chcą wcisnąć na koszt rozmówcy" - pisze jeden z internautów. Podobnych komentarzy jest w sieci mnóstwo.

Porozmawiaj z konsultantem

Dzwonimy. Od razu włącza się automatyczna sekretarka, która dziękuje za kontakt i proponuje obniżenie kosztów za połączenia telefoniczne. Jeśli jesteśmy zainteresowani, mamy wcisnąć klawisz "1", by połączyć się z konsultantem. Po wciśnięciu okazuje się, że konsultant akurat jest zajęty i oddzwoni do nas później. Połączenie się urywa i potem nikt już nie oddzwania.

- Prawdopodobnie ten numer jest wykorzystywany przez przedstawiciela handlowego, który dzwoni z ofertą na wybrane losowo numery użytkowników telefonów. Za to, że ktoś do nas zadzwoni i zapyta, czy chce pan zapoznać się z ofertą, nie nakłada się kar - wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski.

Okazuje się, że wspomniany numer telefonu przydzielony jest do Netii. Ta z kolei udostępniła go innemu operatorowi - Perfektelowi. To koszalińska firma specjalizująca się - jak czytamy na stronie internetowej - w "bezpieczeństwie informacji i systemach komputerowych". Dla firm zewnętrznych prowadzi też call center. "Pełną odpowiedzialność związaną z działalnością na tym numerze ponosi właśnie ten operator" - tłumaczy w przysłanym do nas mailu Karol Wieczorek, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Netii. W piątek nie udało nam się jednak porozmawiać z prezesem Perfektela, poproszono nas o kontakt po weekendzie.

Gorzej, gdy to Afryka

Do UKE przychodzi wiele zgłoszeń o dziwnych telefonach i krótkim sygnale połączenia. Jednak połączenia od przedstawicieli handlowych poza irytacją nie przynoszą żadnych negatywnych skutków. Gorzej, gdy oddzwonimy na numer z... Afryki.

Sytuacja jest analogiczna, tyle że samo nieodebrane połączenie jest z innego numeru - zwykle zaczynającego się na +243, +221 czy +225. To wbrew pozorom nie połączenia z Warszawy (mającej kierunkowy 22) czy Płocka (24), jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli oddzwonimy na taki numer, połączymy się z Senegalem (+221), Demokratyczną Republiką Konga (+243) lub Wybrzeżem Kości Słoniowej (+225).

Numery te często dzwonią w nocy, byśmy oddzwaniali zaraz po przebudzeniu, gdy jeszcze nie zwrócimy uwagi, o jaki numer chodzi. "Zdarza się również, że celowo połączenia te są wydłużane - np. w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik nie rozłączy połączenia w aparacie (nie naciśnie czerwonej słuchawki), połączenie trwa nadal, a co za tym idzie, operator nalicza dalej opłaty za to połączenie" - czytamy w komunikacie UKE.

Ile mogą nas kosztować takie połączenia? Oddzwaniając na numer warszawski - kilka lub kilkanaście groszy. To jedynie nachalny marketing. Z kolei jeśli oddzwonimy do Konga lub WKS, stawki liczone są już w dziesiątkach złotych za minutę - zależnie od tego, u jakiego operatora mamy telefon.

Pozostaje pytanie, co z tego mają oszuści, skoro za połączenia - nawet z Afryką - płacimy swojemu operatorowi? - I tak, i nie. Operator odprowadza część zapłaty do właściciela numeru z zagranicy, jeśli ten ma go wykupionego. Co za problem założyć w Afryce działalność gospodarczą, zarejestrować tam numer i prowadzić taki proceder? - tłumaczy Piotr Jaszczuk z biura prasowego UKE.

Gdy dostajemy nieznane i podejrzane połączenie, trzeba najpierw sprawdzić numer kierunkowy, z jakiego pochodzi. UKE sugeruje też zajrzeć do listy numerów premium (czyli np. audiotele) o podwyższonej opłacie. Dostępna jest na stronie UKE.

Więcej o:
Komentarze (100)
Dziwne telefony z Afryki. Uważaj, to może cię słono kosztować
Zaloguj się
 • nienoto

  Oceniono 543 razy 493

  A wystarczyłaby odrobina dobrej chęci ze strony operatorów;
  i komunikat przed takim połączeniem; " właśnie wybrałeś numer z Burkina Faso, o wysokiej opłacie, czy na pewno chcesz się połączyć?"
  Oczywiście jeśli ktoś dzwoni często za granicę mógłby taką usługę wyłączyć żeby go nie denerwowało...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 301 razy 221

  Nie rozumie problemu ............... nigdy nie oddzwaniam na nieznane numery .......... jak ktos ma konkretna sprawe do mnie to sam zadzwoni drugi raz nie odbieram tez tel zastrzezonych ....
  No ale jak ludzie wyczekuja tel z info ze wlasnie wygrali BMW czy milion to trudno sie dziwic ................. ich naiwnosci.

 • jerzytop

  Oceniono 101 razy 93

  Z tą samą ostrożnością należy podchodzić do telefonów i ofert od konsultanta T-mobile p.Tomasz Bolko .Aneksy do umów przychodzą z całkiem innymi ofertami i warunkami jak te uzgodnione telefonicznie z tym PANEM . A zeby było śmieszniej ,reklamacji nie można uwzględnić z powodu nienagrania się rozmów pomimo obowiązku ciązącym na operatorze lub jej złej jakości / a to ta firma chwali się rozmowami bez zakłóceń . Jednym słowem UWAGA NA T-mobile . Tam także,oprócz tych uczciwych pracują oszuści .

 • 1966jerry

  Oceniono 107 razy 89

  to powinno być nagłośnione z apelem do osób starszych bo to przecież oni głównie stają się ofiarami takich sqrwysynów .,ja nie rozmawiam nigdy z nikim ,jeśli dzwoniący się nie przedstawi .,jeśli nie wiem kto to i jaką ma sprawę to po prostu się rozłączam .,nie tak dawno odbieram komórę a ktoś wyskakuje z pytaniem - wiem kto dzwoni ? odpowiedziałem ,że jakiś cham który zapomniał w ryju "dzień dobry " i przedstawić się .,to był koniec rozmowy.

 • jkredman

  Oceniono 63 razy 53

  "Za to, że ktoś do nas zadzwoni i zapyta, czy chce pan zapoznać się z ofertą, nie nakłada się kar" - wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski,

  panie Sadowski ale oszustwo i wyłudzenie to już czyny zabronione, a ten "numer" ma takie cechy, połączenia numerów telefonicznych zostały tak zestawione by by wprowadzić w błąd - oszukać, a oferent nie przedstawia żadnej oferty - usługa służy wyłącznie wyłudzeniu,

  uczestnicy tego procederu {polskie telekomy] są wspólnikami tego przestępczego przedsięwzięcia i ciągną z tego korzyści,

  panie Sadowski są wystarczające powody aby Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów zajął się nieuczciwymi ofertami oraz wspólnikami umożliwiającymi tą przestępczą działalność

 • idiot_hunter

  Oceniono 77 razy 49

  Zupełnie nie rozumiem, po co miałbym oddzwaniać na jakiś nieznany mi numer! Przecież, jeśli ktoś ma do mnie interes, to zadzwoni jeszcze raz, a jeśli chce mi zrobić jakiś kawał, albo naciągnąć na kasę, to niech sobie szuka głupszego...

 • marceli_zg

  Oceniono 68 razy 42

  Nawet nie wiedziałem, że istnieje taka choroba polegająca na oddzwanianiu pod nieznane numery:)

  Fascynują mnie sposoby oszustw, które nie wymagają już nawet żadnej bajery (jak w metodach na wnuczka/elektrownie/administrację etc.), teraz wystarczy zatelefonować do idioty a on sam przyniesie w zębach pieniążki, albo wysłać mu maila z prośbą żeby podał swój login do banku.
  Ciągle wzrastająca liczba kretynów zaczyna przerażać, a najgorsze że oni wszyscy mają prawa wyborcze.

 • leopard21

  Oceniono 43 razy 35

  Jak ktos do mnie dzwoni i nie polaczyl sie to bardziej w ktosia interesie jest polaczyc sie ponownie. Jaka logika oddzwaniac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX