UOKiK zbada planowane przejęcie Reala przez Auchan

pat, PAP
13.03.2013 11:54
A A A
Choć planowana transakcja dotyczy nie tylko rynku polskiego, to zgodę na przejęcie będzie wydawać polski i rumuński urząd antymonopolowy
Wielkość transakcji, obroty uczestniczących w niej podmiotów wskazywałyby, że to Komisja Europejska będzie decydować o tym, czy przejęcie może zostać przeprowadzone, czy nie (ten pułap łącznych obrotów to 2,5 mld euro). Jednak w tym wypadku decydujący głos będzie miał urząd narodowy. Jeśli uczestnicy transakcji wnioskują o takie postępowanie, Komisja Europejska przekazuje sprawę do decyzji organów antymonopolowych krajów członkowskich. "To już trzeci przypadek, gdy przedsiębiorcy proszą Komisję Europejską o przekazanie transakcji polskiemu urzędowi antymonopolowemu" - czytamy w komunikacie UOKiK.

W listopadzie ub.r. Grupa Auchan poinformowała, że przejmie od Metro Group za 1,1 mld euro hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej. Chodzi o 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie oraz 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii. Zastrzeżono wówczas, chociaż Grupa Auchan podpisała odpowiednie porozumienie z niemieckim dystrybutorem Metro Group, że operacja ta wymaga jeszcze zgody odpowiednich władz konkurencji w każdym kraju i zostanie sfinalizowana pod warunkiem uzyskania tej aprobaty w 2013 r.

Grupa Auchan działa w 12 krajach, gdzie zatrudnia 269 tys. pracowników. W 2011 roku obrót Grupy Auchan wyniósł 44,4 mld euro bez VAT, z czego 55 proc. zrealizowano poza Francją. W Polsce Grupa Auchan prowadzi sieć supermarketów Elea i hipermarketów Auchan.

Metro Group posiada pod szyldem Real ponad 300 hipermarketów w Niemczech oraz ponad 100 hipermarketów w pięciu krajach: w Polsce, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i w Turcji. W roku fiskalnym 2011 przedsiębiorstwo zatrudniało około 70 tys. pracowników i miało 11,2 mld euro obrotu.

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • armagedon54321

    Oceniono 2 razy -2

    W Krakowie na ul. Bora Komorowskiego był Auchan potem przez 7-8 lat real teraz znów będzie Auchan te złodzieje nie płacą podatków przez kilka lat działalności więc się zmieniają jak sami chcą DZIKI KRAJ .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje