UOKiK zbada planowane przejęcie Reala przez Auchan

pat, PAP
13.03.2013 11:54
A A A
Przejęcie Reala to dopiero początek akwizycyjnych działań Auchan

Przejęcie Reala to dopiero początek akwizycyjnych działań Auchan (Wyborcza.biz)

Choć planowana transakcja dotyczy nie tylko rynku polskiego, to zgodę na przejęcie będzie wydawać polski i rumuński urząd antymonopolowy
Wielkość transakcji, obroty uczestniczących w niej podmiotów wskazywałyby, że to Komisja Europejska będzie decydować o tym, czy przejęcie może zostać przeprowadzone, czy nie (ten pułap łącznych obrotów to 2,5 mld euro). Jednak w tym wypadku decydujący głos będzie miał urząd narodowy. Jeśli uczestnicy transakcji wnioskują o takie postępowanie, Komisja Europejska przekazuje sprawę do decyzji organów antymonopolowych krajów członkowskich. "To już trzeci przypadek, gdy przedsiębiorcy proszą Komisję Europejską o przekazanie transakcji polskiemu urzędowi antymonopolowemu" - czytamy w komunikacie UOKiK.

W listopadzie ub.r. Grupa Auchan poinformowała, że przejmie od Metro Group za 1,1 mld euro hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej. Chodzi o 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie oraz 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii. Zastrzeżono wówczas, chociaż Grupa Auchan podpisała odpowiednie porozumienie z niemieckim dystrybutorem Metro Group, że operacja ta wymaga jeszcze zgody odpowiednich władz konkurencji w każdym kraju i zostanie sfinalizowana pod warunkiem uzyskania tej aprobaty w 2013 r.

Grupa Auchan działa w 12 krajach, gdzie zatrudnia 269 tys. pracowników. W 2011 roku obrót Grupy Auchan wyniósł 44,4 mld euro bez VAT, z czego 55 proc. zrealizowano poza Francją. W Polsce Grupa Auchan prowadzi sieć supermarketów Elea i hipermarketów Auchan.

Metro Group posiada pod szyldem Real ponad 300 hipermarketów w Niemczech oraz ponad 100 hipermarketów w pięciu krajach: w Polsce, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i w Turcji. W roku fiskalnym 2011 przedsiębiorstwo zatrudniało około 70 tys. pracowników i miało 11,2 mld euro obrotu.

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • armagedon54321

    Oceniono 2 razy -2

    W Krakowie na ul. Bora Komorowskiego był Auchan potem przez 7-8 lat real teraz znów będzie Auchan te złodzieje nie płacą podatków przez kilka lat działalności więc się zmieniają jak sami chcą DZIKI KRAJ .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane