Prosto z Kuby - szczepionka na raka płuc

Krzysztof Pielesiek
10.09.2011 11:30
A A A
Szczepionka CimaVax-EGF

Szczepionka CimaVax-EGF (AP/Javier Galeano)

W kraju słynącym z cygar szpitale rozdają ją za darmo.

Naukowcy z hawańskiego Centrum Immunologii Molekularnej, po 25 latach pracy pochwalili się szczepionką na raka płuc. Otrzymała ona nazwę CimaVax-EGF. Jej zażycie nie sprawia jednak, że osoby uzależnione od nikotyny nie będą musiały obawiać się śmiertelnie groźnych następstw palenia.

Nawet po zaszczepieniu się CimaVax-EGF, wciąż można zachorować na raka płuc. Szczepionka atakuje natomiast komórki rakowe i zapobiega ich niekontrolowanemu rozwojowi. Najbardziej skuteczna ma być w późniejszych etapach rozwoju choroby kiedy naświetlanie i chemioterapia nie dają rezultatów. Naukowcy twierdzą, że szczepionka potrafi zamienić agresywnie rozprzestrzeniającego się raka w przewlekłą chorobę, którą można następnie zwalczyć wymienionymi przed chwilą środkami

CimaVax-EGF została przetestowana na tysiącu pacjentów cierpiących na raka płuc. Rezultaty testów okazały się być zadowalające. Szczepionka jest już nieodpłatnie rozdawana potrzebującym w kubańskich szpitalach. Kubańscy naukowcy przewidują, że na bazie CimaVax-EGF powstaną szczepionki na raka prostaty, macicy i piersi.

Komentarze (11)
Zaloguj się
 • Oceniono 4 razy 4

  zawsze mi się wydawało, że szczepionka to coś, co zapobiega zachorowaniu...
  jeśli coś leczy już powstałą chorobę, to jest lek...

 • brauling

  Oceniono 6 razy 4

  No i prosze bardzo w takim biednym kraju jak Kuba potrafja wymyslic szczepionke na raka a na dodatek rozdac ja za darmo.

 • Oceniono 5 razy 3

  "Szczepionka jest już nieodpłatnie rozdawana potrzebującym w kubańskich szpitalach."

  rzecz nieosiągalna w j.anym "kapitaliźmie"

 • Oceniono 5 razy 3

  po prostu mafijny kartel firm farmaceutycznych nie ma w tym kraju nic do gadania. więc naukowcy robią tam co do nich należy, a nie to za co się im płaci. a w naszej części świata najwięcej płaci się za nic nierobienie, oby tylko zachować status quo. bo rak to to taki wielki biznes, że nikt nie ma ochotę zrezygnować, nawet kosztem własnego życia :/

 • obywatel_tomek

  Oceniono 4 razy 2

  Dla zainteresowanych - kunanska nauka medyczna a zwlaszcza badania rozwojowe stoja na bardzo wyskim poziomie, dla nas nieosiagalnym,, i mimio tej calej biedy.

 • Oceniono 1 raz 1

  @ooolooo

  Ale dlaczego ktos jezdzil na Kube na operacje, to juz ciebie nie interesuje...

 • okradany_przez_wladze

  Oceniono 1 raz 1

  w odwecie władza postsolidarnościowa zwiększy dotacje dla kleru który wybuduje dodatkowo 100 kościołów o zdrowie wystarczy sie modlić

 • ooolooo

  Oceniono 3 razy 1

  Dla mlodych ludzi - ZSRR tez produkowalo wszystko: lepsze, tansze i nowoczesniejze niz Amerykanie. Wraz z końcem funduszy na propagandę produkcja ustała. W kubanskich szpitalach są gigantyczne kolejki, chorych dsyła się z kwitkiem. W USA sa liczne osoby okaleczone po tanich operacjach na "najwyzszym poziomie" dokonanych na Kubie - wystarczy zgooglować, zeby znalezc opisy. Filmu Michael'a Mooer'a o służbie zdrowia na Kubie - peany i zachwyty nad jej jakością, nie puszczono w kraju Fidela w obawie o rozruchy które mógłby wywołać wśród ludzi widzących tak potwornie zakłamana produkcję, ludzi którym lekarz poświęca kilkadziesiąt sekund by zdiagnozować chorobę wirusową i odesłać do domu. Moore zapewne dostał taki pokaz jak swego czasu Francusy komuniści od Stalina - wrócili do Europy zachwycenie: bogactwem, nowoczesnością i wolnością w ZSRR.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX