Nowy, wspaniały Facebook? 5 najlepszych teorii o nadchodzących zmianach w serwisie

Na 22 września Facebook zaplanował swoją konferencję f8. Odbywać się będzie pod hasłem "Czytaj. Oglądaj. Słuchaj", a internetowi plotkarze donoszą, że będzie to najważniejsza konferencja serwisu od lat.

Serwis TechCrunch zapowiada, że zbliżająca się konferencja Facebooka będzie najważniejsza od 4 lat, czyli odkąd serwis wprowadził Platformę Facebooka, umożliwiającą zewnętrznym programistom tworzenie aplikacji i gier. Czego zatem możemy się spodziewać? Mamy kilka typów.

1. Usługa muzyczna Facebooka

Czyli połączone siły serwisu Zuckerberga z licznymi serwisami muzycznymi w Sieci. Jak pisaliśmy już wcześniej,

Serwis udostępni aspekt społecznościowy, użytkownicy będą widzieć czego słuchają ich znajomi, podobnie jak teraz robi to Last.FM. Według nieoficjalnych informacji sterowanie muzyką będzie następnym wyskakującym na stronie Facebooka okienkiem, podobnym do obecnego komunikatora Facebook Chat. Na bieżąco będzie też wyświetlana informacja, czego aktualnie słuchają nasi facebookowi znajomi.

W serwisie może pojawić się wbudowany odtwarzacz muzyki, dzięki któremu będzie można słuchać wybranych utworów nawet przeglądając różne strony na Facebooku.

2. Filmy i telewizja

Tak, New York Times podaje, że muzyka ma być tylko jednym elementem nowej platformy medialnej. Drugim ma być wideo. Oznacza to, że z poziomu Facebooka będziemy mogli dzielić się filmami i produkcjami telewizyjnymi.

New York Postinformował wcześniej, że na starcie usługi serwisami partnerskimi będą Netflix i najprawdopodobniej Hulu. Szkoda tylko, że oba te serwisy nie są dostępne w naszym kraju.

3. Chcę, czytam, słucham, oglądam

Fot. Gazeta.pl

Tegorocznej konferencji f8 przyświecać będzie motto "Czytaj. Oglądaj. Słuchaj", a serwis TechCrunch zauważa, że identyczne przyciski mogą pojawić się na Facebooku. Towarzyszyć im może również przycisk "Chcę". Jak widać z zapowiedzi dotyczących nowej platformy, takie przyciski mają sens. Z drugiej strony - budzą kilka pytań.

Co stanie się z przyciskiem "Like"? Czy straci na znaczeniu? Czy i jakie dane będą się wiązać z nowymi przyciskami? Czy np. "Czytaj" będzie połączony automatycznie z Amazonem lub Merlinem?

(Na marginesie zaznaczymy z pełną skromnością, że pomysł z przyciskami innymi niż "Lubię to" pojawił się już mniej więcej pół roku temu na Gazeta.pl).

4. Wielkie zmiany na profilach użytkowników

Facebook CEO and founder Mark Zuckerberg speaks to press after he announced Facebook's new product for advertising partners in New York, Monday, November 6, 2007. The online hangout said Tuesday it plans to let companies target their advertisements on the site based on what its users and their friends buy and do on the Internet. (AP Photo/Craig Ruttle)

Serwis Mashable zapowiada, że na f8 zapowiedziane będą wielkie zmiany na profilach użytkowników, które mają zachęcić nas do "konsumpcji treści". Jakich treści? Tych związanych z punktem pierwszym, czyli nową usługą muzyczną.

Jedno ze źródeł, na które powołuje się Mashable twierdzi, że

Celem nowych profilów jest zatrzymanie na nich użytkowników przez dłuższy czas.

5. Sklep z aplikacjami

Kredyty Facebooka - oficlajna waluta serwisu

Legalne serwisy z muzyką i filmami w Sieci są najczęściej płatne. A dlaczego użytkownik Facebooka miałby być wypuszczany poza obręb ekosystemu Facebooka, gdzie do dyspozycji ma wszystko, ze specjalną walutą włącznie?

Tak, kolejnym nowym elementem serwisu może być wykorzystywanie Kredytów Facebooka także poza grami. Źródło na które powołuje się Mashable zauważa, że

Nowe profile są częścią większej całości, której celem jest wejście w społecznościowy e-commerce. Nie wiemy dokładnie na czym ma on polegać, ale słyszeliśmy pogłoski, że większego znaczenia mają nabrać Kredyty Facebooka. Słyszeliśmy także, że na f8 może zostać zaprezentowany sklep z aplikacjami.

Sklep z aplikacjami? Czy będzie to w końcu mityczny Projekt Spartan?

Project Spartan to robocza nazwa nowej usługi, w której udostępniane będą mobilne aplikacje. Aplikacje udostępniane przez Facebooka, mają działać w przeglądarce internetowej Safari - na urządzeniach takich jak iPhone czy iPad. Nad aplikacjami dla Project Spartan pracować ma około osiemdziesięciu różnych deweloperów, wśród których znajdują się takie firmy jak Zynga.

6. Okruszki

Pomysłów i plotek dotyczących tego, co jeszcze może przedstawić Facebook na konferencji f8 jest dużo więcej. Może to być oficjalna aplikacja serwisu na iPada. Aplikacja przeznaczona wyłącznie do publikowania zdjęć? Możliwe, że powstają, ale nie spodziewamy się zobaczyć ich na f8.

Konferencja Facebooka f8 odbędzie się 22 września.

Więcej o:
Komentarze (28)
Nowy, wspaniały Facebook? 5 najlepszych teorii o nadchodzących zmianach w serwisie
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 1 raz 1

  jestem lemingiem lansuje się na facebooku - mam 303 znajomych, oraz pijam kawę w starbucks .

  Drogi Facebooku daj nam lemingom większą wolność - prosimy cię.

 • autodeco1

  Oceniono 1 raz 1

  Zapraszamy na nasz profil: facebook.com/autodeco
  Magnesy i naklejki na samochody

 • waszprezydent

  Oceniono 1 raz 1

  (Na marginesie zaznaczymy z pełną skromnością, że pomysł z przyciskami innymi niż "Lubię to" pojawił się już mniej więcej pół roku temu na Gazeta.pl).

  Tym bym sie nie chwalil.... to jest taka żałość jak wiadomości z Super Expressu albo strona glowna o2

  Czemu media zamiast podnosic poprzeczki tak obniżają loty, do poziomu kału psa? Bo to się lepiej sprzedaje? A może nie każdy jest psem, co? I nie każdy kupuje g... w stylu "CHCE TO"

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  olej facebooka, idz na piwo !

 • filetrybny

  Oceniono 1 raz 1

  Do tej pory ostoją muzyki były Last fm i MySpace,teraz oba serwisy mogą jeszcze bardziej stracić na znaczeniu po wprowadzeniu tych muzycznych zmian(tnij.org/skapiec41355 )

 • andrze.r

  Oceniono 1 raz 1

  Własnie co to jest facebook, dobry dla małolatów

 • Gość: zakręcony

  Oceniono 1 raz 1

  a co to jest ten facebook?wszyscy o tym piszą a ja ma to gdzies i zyję

 • Gość: Bolek

  0

  Jakby Polacy byli modrzy to by nie używali FaceBooka, ale zwykła i szara masa zjadaczy chleba, nawet nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa i zaniku prywatności. Trzeba być naiwnym że dane udostępnione na facebooku są tylko nasze i prywatne, a rząd czy jakaś firma w usa nie wykorzysta ich do własnych celów. Trzeba po prostu mieć ziemniaki w głowie żeby podawać prawdziwe dane, jeżeli już musicie wybierzcie polskie portale.

 • bogucjusz

  0

  Caly czas czekam na przycisk "Mam to w d..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX