Legendarny Quake 3 na komputerze o wielkości zapalniczki

No, może nawet mniejszym niż zapalniczka. David Braben, twórca platformy Raspberry Pi zaprezentował w sieci możliwości swojego maleństwa.

Ten niesamowity komputer w wersji mikro ponownie zaskakuje świat. W sieci pojawił się film, ilustrujący jak Malinowy Placek radzi sobie z przetwarzaniem grafiki w jakości fullHD. Pomiar dokonany za pomocą gry Quake 3 wykazuje, że maleństwo jest w stanie wyświetlać dynamiczny obraz w rozdzielczości 1080p z prędkością oscylującą wokół 20 klatek na sekundę. W praktyce obraz generowany jest w przedziale od kilkunastu do nawet trzydziestu-kilku fps; a wszystko na najwyższych ustawieniach gry, jak informuje Braben.

Raspberry Pi wyposażony jest w zewnętrzny, znacznie większy od jednostki centralnej czytnik kart SD, kontroler portów USB, procesor ARM o taktowaniu 700 MHz oraz 128 MB pamięci RAM. Całość działa w oparciu o system Linux, a produkcja urządzenia kosztuje raptem 25 dolarów.Komputer edukacyjny za 25 dolarów.

Więcej o:
Komentarze (8)
Legendarny Quake 3 na komputerze o wielkości zapalniczki
Zaloguj się
 • Gość: banan

  0

  Projekt nazywa sie Rasberry Pi, nie Pie, wiec sam jestes placek malinowy.

 • Gość: testor

  0

  News sprzed tygodnia? Dwóch?

 • asteroida2

  0

  Zapominacie o tym, że Raspberry Pi to dzieło kilku zapaleńców, a nie wielomilionowy projekt jakiejś korporacji. Tu nie chodzi o opracowanie nowej technologii, tylko pokazanie nowych możliwości obecnej technologii. Dopiero gdy znajdą się chętni na takie zabawki i powstanie rynek, to wejdą nań korporacje.

 • kaczkodan

  0

  Są mniejsze komórki które obsługują Q3 lepiej.

 • imsocool

  0

  Braben to by się wziął za Elite 4!! (Frontier). Czekam na to od lat. Kto pamięta First Encounters?

 • jasko_bartnik

  0

  Zgaduję, że głównym newsem miała być jego cena? Bo fakt miniaturyzacji i mocy obliczeniowej to raczej słabe strony tego urządzenia - niedługo oficjalne wejście Tegra 3, a już poprzednia wersja jest technologicznie daleko przed Pi.

 • swisi

  0

  Jedno ALE...
  Komuter na filmie to :
  osworld.pl/wp-content/uploads/Raspberry-Pi-Alpha-Board-520x390.jpg
  a nie przedstawiony na zdjęci u cztery razy mniejszy model.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX