Intel, IBM i Globalfoundries inwestują ogromne pieniądze w centrum rozwoju

Jak ogromne? Około 4,4 miliarda dolarów. Robi wrażenie, prawda?

Inwestycja grupy, której przewodniczą Intel, IBM i Globalfoundries, obejmuje okres 5 lat i posłuży do zbudowania centrum badawczo-rozwojowego w północnej części stanu Nowy Jork. W ośrodku mają rozwijać się dwa projekty. Pierwszy, kierowany przez IBM i partnerów, skupi się na budowie dwóch nowych generacji komputerowych chipów.

Celem drugiego będzie natomiast opracowanie technologii wytwarzania układów scalonych w oparciu o wafle o średnicy 450 mm, a przewodniczyć mu ma konsorcjum złożone z Intela, IBM, TSMC, Globalfoundries oraz Samsunga. Nowe wafle będą około dwa razy wydajniejsze niż te używane obecnie o średnicy 300 mm, co pozwoli obniżyć koszt produkcji chipów w przyszłości.

Jak donosi biuro gubernatora stanu, inwestycja zaowocuje powstaniem około 4400 miejsc pracy, oraz utrzymaniem kolejnych 2500 miejsc.

Więcej o:
Komentarze (6)
Intel, IBM i Globalfoundries inwestują ogromne pieniądze w centrum rozwoju
Zaloguj się
 • na100procent

  0

  a to wszystko w polsce, krainie najnowszych technologii montowania pralek i lodowek

 • gregviii

  0

  leppek

  nie wiem jak ty ale ja pamiętam ceny procesorów kosztujące tyle co reszta najlepszych bebechów wraz z peryferiami razem wzięte.
  A teraz masz za ułamek ceny wydajne procesory.

  Więc nie mędrkuj tak, że nikt nie zaoszczędzi na tym. Ano producent obniży koszta i będzie taniej sprzedawał chipsety. Większy uzysk z wafla i mniej odrzuconych sztuk to niższa cena jednostkowa.

  a znam obecnie jedną świetnie promowaną przez fanbojów firmę co to wciska swój sprzęt za wielokrotność jego wartości i jeszcze ludziska się pchają po to.

 • figlik-net

  0

  myslenie przyszlosciowe , swiatowe i rewolucyjne jak na kapitalistyczne podejscie .
  to pachne sukcesem

 • scyzor75

  0

  Polnocna czesc stanu NY? Chyba ten co tlumaczyl nie rozumie zastosowania slowa "upstate". To tak jakby gdanszanin powiedzial ze Gdynia jest na polnocy :P

 • leppek

  0

  Wyśmienicie napisane. A co do oszczędności: to bardziej dla producenta. Klient i tak będzie złupiony jak zwykle :)

 • papuzkapapuzka

  0

  Palma komuś odbiła!

  Wrażenie może powstać z tego co mają robić te firmy a nie za ile!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX