A tymczasem w polskim Internecie...

Polacy korzystają z Internetu średnio 2 godziny dziennie. Jeśli korzystają, bo aż 1/3 osób  korzysta z Sieci bardzo nieregularnie lub wcale. Powód? Brak zainteresowania. Te i inne kwestie omawia raport World Internet Project, przygotowany przez Agorę i Grupę TP.

Kilka faktów, których się nie spodziewaliście

W dziale Technologie często piszemy o mobilnym Internecie, smartfonach i aplikacjach; sami bardzo aktywnie z nich korzystamy. Tymczasem okazuje się, że z mobilnego Internetu korzysta zaledwie 10% Polaków i to przez 15 minut dziennie.

Średnio z internetu korzystamy przez 2 godziny dziennie, przy czym kobiety krócej, niż mężczyźni.

Zaskakującym faktem jest to, że bankowość internetowa jest w Polsce wciąż mało popularna. Korzysta z niej mniej niż połowa internautów. Jeszcze mniej popularna okazała się możliwość składania PIT-u przez Internet. Skorzystało z niej w tym roku zaledwie 3% osób, które regularnie korzystają z Sieci.

Bardzo ciekawie wygląda czytelnictwo w kontekście używania Internetu. Osoby, które aktywnie korzystają z Sieci i jednocześnie przyznają się do czytania książek prawie w ogóle nie zamawiają ich w księgarniach internetowych. Według badania robi tak 8% internautów, a najpopularniejszym sposobem zdobywania lektury jest pożyczenie jej od znajomych.

Garść liczb, których mogliście się spodziewać

World Internet Project

Z Sieci, przynajmniej od czasu do czasu, korzysta 2/3 Polaków w wieku od 15 lat. Kto  najczęściej korzysta z Sieci?

Studenci oraz właściciele firm - badanie World Internet Project wykazało, że niemal wszyscy przedstawiciele tych grup korzystają z Sieci. Po drugiej stronie skali znajdują się osoby niepracujące, zwłaszcza emeryci i renciści.

Przeciętny staż polskiego internauty wynosi 6 lat. Weterani, korzystający z Sieci od 10 lub więcej lat, stanowią 20% całości. Zaledwie 4% osób korzysta z Internetu krócej niż rok.

Cyfrowe wykluczenie

World Internet Project

Z Internetu nie korzysta 1/3 Polaków. Główny powód? Brak zainteresowania. Pozostałe to brak komputera lub połączenia z Siecią oraz nieznajomość obsługi. Na marginesie warto zauważyć, że 4/5 osób niekorzystających z Internetu nie posiada komputera lub połączenia z Siecią, ale tylko część z nich uważa to za przeszkodę. Większość z nich nie ma poczucia straty i nie planuje w najbliższym czasie korzystania z Internetu.

Żadnej styczności z Siecią nie miało nigdy 80% osób, które na co dzień z niej nie korzystają. Część osób za to korzysta z Internetu biernie, prosząc rodzinę lub znajomych o radę. 40% niekorzystających polega na pomocy tzw. użytkowników pośredniczących, czyli po prostu najczęściej dzieci. O co pytają? Najczęściej o sprawdzenie cen różnych produktów, informacji z kraju/ ze świata, przepisów kulinarnych lub pogody.

Pełny raport w wersji PDF można pobrać stąd (wcześniej akceptując regulamin).

Więcej o:
Komentarze (11)
A tymczasem w polskim Internecie...
Zaloguj się
 • biber

  0

  Czy w "badaniu" zostały wykorzystane dane osób, które korzystają z blokad (*gemius*, *ad.gazeta.pl*, *google-analytics* i inne równie upierdliwe *ads*)? Jeśli nie, to czuję się "wykluczony" i raczej to badanie powinno mieć tytuł "jak korzystają z internetu uźytkownicy MSIE" Jeżeli tak, to proszę o metodologię "odsiewu' takich jak ja :)

 • longinus13

  0

  To, że wysyłanie PIT-ów przez sieć jest mało rozpowszechnione to wiadomo. Bankowość internetowa jednak kuleje co jest sporym zaskoczeniem dla mnie ale w przypadku osób 50+ to fakt.
  Ciągle przeważa stałe łącze ale to będzie się zmieniać z wchodzeniem LTE i obniżaniem cen.
  USENET

 • sateda

  0

  "z mobilnego Internetu korzysta zaledwie 10% Polaków i to przez 15 minut dziennie."

  - bo drogo i nie maja pieniędzy

  "prawie w ogóle nie zamawiają ich w księgarniach internetowych. Według badania robi tak 8% internautów, a najpopularniejszym sposobem zdobywania lektury jest pożyczenie jej od znajomych"

  - bo drogie i nie mają pieniędzy

  "Po drugiej stronie skali znajdują się osoby niepracujące, zwłaszcza emeryci i renciści."

  - bo ....

  Ogólny wniosek z badania - polaków nie stać na internet, kropka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX