Chińczycy zhakowali amerykańskie satelity?

Oficjalnie nie ma na to dowodów. Nieoficjalnie mówi się, że do amerykańskich satelitów włamywali się właśnie chińscy hakerzy.

Całą sprawę ujawnił Bloomberg, który dotarł do sprawozdania rocznego amerykańskiej Komisji Kongresu ds. Ekonomii i Bezpieczeństwa Amerykańsko-Chińskiego. Napisano w nim, że w roku 2007 i 2008, ktoś ?zakłócał pracę? amerykańskich satelitów. Pod tym pojęciem kryją się włamania przeprowadzone przez hakerów.

Pierwszy z opisanych incydentów dotyczy satelity obserwacyjnego Landsat-7. Do systemów zarządzających jego pracą włamano się poprzez stację kontrolną Svalbard Satellite Station znajdującą się w Norwegii. Praca satelity została ?zakłócona? na dwanaście lub więcej minut. Do zdarzeń tych doszło dwukrotnie - raz w październiku 2007 roku i raz w lipcu 2008 roku.

Kolejne ataki przeprowadzono na satelitę obserwacyjnego - Terra AM-1 - zarządzanego przez amerykańską agencją kosmiczną. Jego praca została zakłócona na dwie minuty w lipcu 2008 roku i na kolejne dziewięć minut w październiku tego samego roku.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż w przypadku drugiego z wydarzeń związanych z Terra AM-1, hakerom udało się praktycznie przejąć całkowitą kontrolę nad satelitą. Bloomberg, powołując się na raport twierdzi, że hakerzy mogli wydawać dowolne polecenia.

W raporcie nie napisano, że odpowiedzialny za te zdarzenia jest chiński rząd. Zaznaczono jednak, że sposób przeprowadzenia ataków odpowiada działaniom opisanym w tamtejszych podręcznikach wojskowych.

Osoby uczestniczące w penetrowaniu amerykańskich sieci posługują się językiem chińskim i mają dobre powiązania z tamtejszą społecznością hakerów. (...) Związki te nie wskazują jednak na powiązanie z rządem.

- tak brzmiał fragment raportu cytowany przez Bloomberga.

[za: Bloomberg]

Więcej o:
Komentarze (36)
Chińczycy zhakowali amerykańskie satelity?
Zaloguj się
 • 2-julita

  Oceniono 1 raz 1

  niedługo Chińczycy przejmą kontrolę nad wszystkim

 • mr.zlywilk

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem sposobu rozumowania Chin. Po co nakłady pracy, po co wysiłek. Amerykanie to pazerny i krótkowzroczny naród kowbojów. Pozostaje pozostawić ich w spokoju by wyzyskali się wzajemnie, zrujnowali swoją gospodarkę. Satelity będzie można odkupić po niskiej cenie. Kiedyś USA pasjonowały mnie. Obecnie napawają mnie obrzydzeniem. Nie lubię braku etyki i wartości, nie lubię pazerności, nie lubię krótkowzroczności, ostatecznie nie lubię kłamliwego wpajania przekonań. W kontekście ostatniego - USA kłamliwie wpaja przekonania, że są krajem wolności, swobód, krajem stojącym na straży demokracji. To kłamstwo moi mili. To zwykłe kłamstwo.

 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Pod koniec października 2011 Chińczycy zupełnie legalnie przejmują kontrolę nad europejskim systemem bankowym. Mogą mu wydawać dowolne polecenia, czyniąc w ten sposób całą Europę satelitą Chin. Nawet najgłupsi nie próbują o to winić chińskich hakerów...

 • asmok6

  Oceniono 1 raz 1

  Jako ciekawostka
  Nie wiem czy wiecie ale sporo satelitów ma otwarte transpondery dostępne publicznie dla amatorów.
  Dysponując stosunkowo prostym sprzętem można się logować, sprawdzać parametry satelity, kontaktować się z innymi ludźmi w zasięgu itd itp.

 • hydrograf

  Oceniono 1 raz 1

  Za każdy atak hakerski, państwo z którego on pochodzi powinno być odłączane od internetu na czas zależny od zagrożenia jakie ten atak hakerski spowodował. Zmusi to takie państwo do kontroli i ścigania "swoich" hakerów.

 • mille666

  Oceniono 3 razy 1

  mądrość nakazuje oprogramowanie sterujące satelitami podpiąć do internetu...

 • Gość: gość

  0

  satelity szpiegowskie kraza na znacznie nizszych orbitach i czesto je zmieniaja, komunikacja jest kodowana i niestandartowa, centa kontroli lotow moga byc zdalenie sterowane przez internet, byloby uciazliwe przetrzymywac setki operatow w jednym miejscu, do sterowania satality jest potrzebna baza danych pozwalajaca interpretowac dane telemetryczne i wysylac sensowne sekwencje rozkazow do satelity, a to w zeleznosci od typu misji i klasy satelity kilkaset to kilku tysiecy rozkazow i tysiace do kilkudziesiecu tysiecy parametrow jak dane telemetryczne temperatury, wektor polozenia, stan bateri i wszystkich podzespolow, wielkosc pradow i pobieranej mocy... sterowanie instrumentami itd. Na podstawie tych danych wydaje sie polecenia, w jakim kierunku i o jakim czasie (time tagged commands) w jakie miejsce na ziemi ma zostac skierowny i prowadzony instrument obserwacyjny, ale ten specjalny satelita kieruje instrument tylko w srodek ziemi, czyli obserwuje swoj wlasny groundtrack i nie jest w stanie wybierac dowolnych punktow obserwacyjnych, nie pozwalaja na to ograniczone mozliwosci oddzialywania momentami zyroskopow i kol reakcyjnych, do ktorych odsycenia wykorzystywane jest pole magnetyczne ziemi i magnetoaktuatory

 • Gość: gość

  0

  na pokladzie skaner multispektralny z rodzielczoscia 30 metrow, orbita synchroniczna do slonca, 700km nad ziemia, jedno okrazenie 99 minut... od roku 2003 defekt mechaniki uniemozliwia obserwacje w pelnym spektrum, komunikacja w pasmie s telecommanding po standardzie ccsds, kazdy moze probowac kontrolowac tego satelite, sredni czas kontaktu podczas przelotu w zasiegu stacji naziemnej to 8 minut, transmisja danych w pasmie x downlink, ludzie otworzecie oczy, tam u gory kraza dziesiatki satelitow ktormi nikt sie juz nie interesuje, do jakich kontakt wygasl i nagle znowu sie pojawil, transfery danych bazuja na standartowych protokolach, czasem nawet w pasmie uhf... kazdy zaawansowany amator moze probowac z antena kierunkowa i kilkoma watami mocy nadawczej przejac satelite ale PO CO? sabotowac misje naukowa dla dobra ludzkosci? satelity z tego programu obserwowaly wegetacje na ziemi i jej zmiany byle naglowek sensacyjnie zabrzmial, nie? wprowadzacie ludzi w blad a pojecia nie macie o tym, co piszecie, propagande robicie przeciwko chinom, ale oni sie od 30 lat rozwijaja bez przerwy i nie maja dlugow, dlatego trzeba ich zniszczyc, nie?

 • Gość: gość

  0

  ten satelita sie nadaje tak samo do szpiegowania jak doda do kuchni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX