Szwajcarski rząd: piractwo wcale nie jest szkodliwe

Akceptacja piractwa przez jeden z najbardziej cywilizowanych państw świata może wydawać się zaskakująca.

Szwajcarski rząd przeprowadził badanie dotyczące wpływu piractwa w kraju na właścicieli praw autorskich. Zgodnie z doniesieniami portalu TorrentFreak, wykazało ono, że aż 1/3 obywateli Szwajcarii powyżej 15. roku życia pobiera z internetu muzykę, filmy, gry lub inne formy rozrywki bez autoryzacji. Uznano jednak, że nie wydają oni z powodu piractwa mniej pieniędzy na rozrywkę, w związku z czym nie traci na tym przemysł rozrywkowy. Poza tym, wprowadzanie rozwiązań prawnych delegalizujących internetowe piractwo byłoby dla szwajcarskiego rządu zbyt kosztowne - przykładowo we Francji wydano na ten cel 12 mln euro. Pobieranie plików z internetu na własny użytek pozostaje zatem w Szwajcarii legalne.

Właściciele praw autorskich mogą tylko wzruszyć ramionami i mieć nadzieję, że rząd wybrany w kolejnych wyborach parlamentarnych reprezentować będzie inne stanowisko w tej sprawie. Muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wybory odbędą się dopiero za 4 lata. Do tego czasu firmy z branży rozrywkowej zdążą pewnie stracić w Szwajcarii sporo pieniędzy.

[via Business Insider]

Więcej o:
Komentarze (136)
Szwajcarski rząd: piractwo wcale nie jest szkodliwe
Zaloguj się
 • chajtek

  Oceniono 25 razy 23

  Czyli Szwajcarja pozostaje krajem neutralnym również w internecie :).
  I mają rację tego biznesu nie powinno bronić państwo za pieniądze podatników a wolny rynek.
  Jedyny powód na piractwo to niedostosowane ceny do wartości towaru i zabezpieczeń. Jeżeli ceny są wystarczająco niskie to większa grupa społeczeństwa decyduje się na produkt z pierwszej ręki. Jeżeli towar ma za wysoką cenę w stosunku do zarobków jak w PL to jest wyższe piractwo (ci ludzie i tak by nie kupili po proponowanej cenie). Do tego dochodzi limitowanie np. filmów i kilkumiesięczne opóźnienia.
  Jeżeli pomimo tego co mówią wszyscy specjaliści wytwórnie chcą utrzymać wysokie ceny to muszą się bronić sami - inwestować w technologię blokującą kopiowanie i watermarking a nie wciągać w to instytucje państwowe.
  Dzięki internetowi wytwórnie zyskały medium do bardzo taniego przekazywania treści, już nie muszą utrzymywać sieci sklepów, wytwarzać czy dystrybuować nośniki. Niestety zamiast obniżyć cenę o kosz dystrybucji nośników zyski chcą zachować dla siebie.

 • gwaiihir

  Oceniono 25 razy 23

  "Uznano jednak, że nie wydają oni z powodu piractwa mniej pieniędzy na rozrywkę, w związku z czym nie traci na tym przemysł rozrywkowy."

  "Do tego czasu firmy z branży rozrywkowej zdążą pewnie stracić w Szwajcarii sporo pieniędzy. "

  ... Panie Adrianie... odchodząc od pisaniny autora, ze swojej strony w pełni popieram Szwajcarię w tej kwestii.

 • ememek96

  Oceniono 16 razy 16

  Pierwszy rząd na świecie zmądrzał?

 • bezo

  Oceniono 10 razy 10

  Nikt niczego nie straci, co najwyżej nie zarobi. To taka ciekawa przywara wszystkich walczących z "piractwem" organizacji, że uznają za stratę pieniądze, których nigdy nie miały. Nie ma też żadnych podstaw zakładać, że miałyby, gdyby nie rzeczone piractwo, bo takie założenia, to myślenie życzeniowe.

 • Gość: Herod

  Oceniono 8 razy 8

  Pierwszym piratem był Jezus Chrystus. Rozmnożył, a potem rozdał ryby i chleb - rybacy i piekarze nie zarobili ani grosza!

 • sjakub81

  Oceniono 10 razy 6

  "Uznano jednak, że nie wydają oni z powodu piractwa mniej pieniędzy na rozrywkę, w związku z czym nie traci na tym przemysł rozrywkowy."
  "Do tego czasu firmy z branży rozrywkowej zdążą pewnie stracić w Szwajcarii sporo pieniędzy. "

  Dobre.

 • roger45

  Oceniono 5 razy 5

  Kupiles Windows, ale nie mozesz go odsprzedac. Padl ci dysk tez masz duzy problem.
  Lobby informatyczne doprowadzilo do absurdalnej sytacji, oczywiscie legalnej.

 • wsciekly69

  Oceniono 4 razy 4

  Kilka lat temu przeprowadzono szczegolowe badania w Danii na temat piractwa. Okazalo sie, ze wraz z jego wzrostem ludzie zaczeli wydawac wiecej pieniedzy.
  I JESZCZE JEDNO, JEZELI KTOKOLWIEK POZYCZYL KOLEDZE/KOLEZANCE CHOCBY KSIAZKE TO TEZ JEST PIRATEM!
  Witamy w swiecie absurdu.
  @makuzy
  Francuzi niestety albo sa banda kretynow, albo to zamierzona prowokacja majaca na celu osmieszyc obowiazujace prawa.

 • Gość: Krzyś

  Oceniono 4 razy 4

  To samo zdarzenie zostało zupełnie inaczej opisane w TorrentFreak:
  http://torrentfreak.com/swiss-govt-downloading-movies-and-music-will-stay-legal-111202/

  W przeciwieństwie do Gazety, TorrentFreak dokładnie opisał wyjaśnienia jakie przedstawił rząd Szwajcarii.
  Autor w Gazecie (Adrian Palma) ograniczył się do kilku zdań i wyrażenia własnej opini (co pasuje bardziej jako wpis na bloga niż na artykuł).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX