Mamut w zoo to nie fikcja - podobno już za 5 lat

Jeszcze niecały rok temu pisaliśmy o teoretycznej możliwości sklonowania mamuta włochatego - gdyby tylko znalazła się kość z odpowiednim materiałem genetycznym. Dziś taką wykopano - czy za 5 lat doczekamy się mamuta.

W styczniu japońscy naukowcy opracowali podstawy nowej techniki klonowania:

Po syberyjskich mamutach zostało w podbiegunowej zmarzlinie tyle szczątków, a nawet w całości zachowanych egzemplarzy, że do dzisiaj niektóre syberyjskie ludy żywią się mamucim mięsem wydobytym z wiecznej marzłoci.
Dzięki temu ma też być możliwe odtworzenie gatunku - profesor Teruhiko Wakayama z RIKEN opracował metodę klonowania ssaków (myszy) z zamrożonych przez kilka lat tkanek. Teraz, kiedy klonowanie ssaków (bydła hodowlanego) ma skuteczność około 30 procent, drugi naukowiec z RIKEN, profesor Akira Iritani z uniwersytetu w Kioto chce wykorzystać metodę prof. Wakayamy do sklonowania mamutów.
Według prof. Iritaniego, wystarczy znaleźć w lodach Syberii próbki tkanek mamutów z nieuszkodzonymi przez lodowe igiełki komórkami, wypreparować z komórek jądra, i umieścić je w komórkach jajowych słonia afrykańskiego. Po wszczepieniu tak sporządzonych zygot słonicom, po dwuletniej ciąży narodzą się mamuty.

Dwie ekspedycje z Rosji oraz Japonii uruchomili szeroko zakrojone poszukiwania, by zdobyć odpowiedni do tego eksperymentu fragment mamuta - i w sierpniu odnaleźli kość udową, która zawiera nienaruszony materiał genetyczny nadający się do wszczepienia słonicy.

[Mail Online]

Więcej o:
Komentarze (35)
Mamut w zoo to nie fikcja - podobno już za 5 lat
Zaloguj się
 • vibhisana

  Oceniono 2 razy 2

  moja_jest_racja pisze o mamutach "bestie". Zwijam się ze śmiechu wyborażąjąc sobie atak mamuta na innych roślinożerców, żeby ich pożreć :) Trudno ruszyć wyobraźnią, że mamuty mogły wyginąć na skutek zmian klimatycznych na Syberii skojarzonych z działalnością myśliwską człowieka?

 • konstanty999

  Oceniono 4 razy 2

  kilkanascie lat temu tekst na ten temat czytalbys na 9-tej stronie papierowej gazety, mialbys opinie etykow, genetykow i probe wywazonej dyskusji

  dzis masz mega zdjecie (o dziwo tym razem obylo sie bez slajdow), tekst pogrubiony, duza czcionka, z czestymi nowymi akapitami, a w tekscie zdawkowe informacje, a wszystko to otoczone pasmem kolorowych reklam, dajacych sie zamknac latwiej lub trudniej

  no i jak moglbym zapomniec o komentarzach na poziomie gimnazjalistow, ktore pojawia sie tutaj za chwile w ilosci wprost proporcjonalnej do czasu, w jakim "Artykul" ten bedzie podlinkowany na stronie glownej

 • gronostaj8

  Oceniono 1 raz 1

  jupi! :)

 • krejzik

  Oceniono 1 raz 1

  cool!! :)

 • Gość: Satyr

  Oceniono 1 raz 1

  Nie "opracował" tylko "opracowała" - Teruhiko Wakayama jest kobietą.

  I nie w zoo, bo sklonowane zwierzęta mają trafić do Parku Plejstoceńskiego - powstałego w 1988 roku rezerwatu u ujścia Kołymy do Oceanu Lodowatego (za Kręgiem Polarnym). Klonowanie zwierząt do zoo byłoby nieetyczne.

 • maquis.drake

  0

  Bardzo ciekawy pomysł. Jeśli to się sprawdzi to możliwe byłoby opracowanie metod, pozwalających na zachowanie/odtworzenie także innych gatunków całkowicie "wyeliminowanych" przez człowieka. Np. tura.

 • kik78

  0

  "i umieścić je w komórkach jajowych słonia afrykańskiego" - myślę, że jednak słonia indyjskiego ( Elephas maximus) uważanego za genetycznie bliższego mamutom. Słoń afrykański (Loxodonta africana) jest z innej gałęzi ewolucyjnej trąbowców.

 • puscifer88

  0

  no dobra.. to teraz znajdźcie tego komara z DNA dinozaurów ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX