Czy to UFO? Nie wiadomo, ale podejrzanie wygląda

Co zobaczył satelita NASA, STEREO A, niedaleko Merkurego?

Koronalne wyrzuty masy ze Słońca to wielkie bąble plazmy słonecznej wyrzucane z powierzchni gwiazdy, które często docierają nawet do Ziemi. Zaobserwowany wyrzut mija Merkurego i w tym momencie coś jeszcze pojawia się w polu widzenia - kanciasty kształt wyglądający na złożony z dwóch różnych elementów. Tak jakby przelatujący wyrzut ujawnił istnienie ukrytego obiektu - fantazja podpowiada tu wizję statku kosmicznego z jakimś rodzajem pola maskującego, rodem z science fiction.

Obrazy znalazł użytkownik YouTube siniXster na stronie SECCHI (Sun Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation) należącej do US Navy i prezentującej nagrania z obserwacji słońca wykonane przez bliźniacze pojazdy kosmiczne STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory ) - krążą dookoła Słońca i służą m.in. jako system wczesnego ostrzegania przed koronalnymi wyrzutami masy. W tym miejscu znajdziecie nagranie z 1 grudnia, gdy doszło do tego wyrzutu. SiniXster nagrał je i dodał komentarz:

Co właściwie widać na tym filmie? Będzie to przedmiotem dysput między astronomami a ufologami. Może to być efekt zakłóceń w czujniku albo odbicie obrazu lub obraz szczątkowy samej planety - jednak czemu znika tak błyskawicznie i zajmuje tylko niewielka przestrzeń? I czemu wygląda jak pojazd?

Zdaniem Nathana Richa, naukowca z United States Naval Research Laboratory, to wina sposobu przetwarzania obrazów - mamy tu do czynienia z artefaktem, "graficznym brudem" wywołanym przez to, gdzie planeta była poprzedniego dnia.

Jest to wyjaśnienie racjonalne i bardziej sensowne niż zamaskowany statek obcych, ale jednak wielu z nas i tak chciałoby uwierzyć w inną wersję.

Warto także wspomnieć, że niedawno program SETI poszukujący obcych cywilizacji mógł wrócić do działania m.in. dzięki pieniądzom od amerykańskiej Armii - konkretnie sił powietrznych. Dzięki temu SETI może zbadać grupy planet odkrytych niedawno przez teleskop Keplera - jak mówi Jill Tarter z SETI jest to świetna okazja, by wycelować czujniki w gwiazdy dookoła których faktycznie mogą znajdować się planety z żywymi organizmami. Wygląda na to , że ktoś w Pentagonie jest całkiem zainteresowany, czy jesteśmy sami we Wszechświecie.

[Gizmodo, The Register]

Więcej o:
Komentarze (23)
Czy to UFO? Nie wiadomo, ale podejrzanie wygląda
Zaloguj się
 • apas13

  Oceniono 4 razy 2

  Miałem kiedys znajomego ufologa. Godzinami opowiadał mi o tzw. Szarakach - rasie małych, złośliwych i brzydkich humanoidów z kosmosu, które od lat są wśród nas i szkodzą.
  Oczywiście, miałem go za wariata. Aż pewnego dnia zobaczyłem Jarosława Kaczyńskiego.
  Mówię wam, coś w tej całej ufologii jest...

 • seidr

  Oceniono 1 raz 1

  "It's cloaked"... Tak, to jeden z Birds of Prey Klingonów :P

 • maquis.drake

  Oceniono 1 raz 1

  Żenada. Artykuł na poziomie Faktoida :P

  P.S. Żadnej dyskusji pomiędzy naukowcami a "ufologami" nie będzie. Po pierwsze szkoda czasu na takie bzdury, a po drugie nie ma takiej nauki jak ufologia. Ludzie wierzący w zielone ludziki są na takim samym poziomie jak fanatycy religijni, doszukujący się z plamach na ścianie matki boskiej..

 • tetlian

  Oceniono 1 raz 1

  Co za sprzecznie wewnętrznie nagłówek: "Czy to UFO? Nie wiadomo, ale podejrzanie wygląda", czyli "Czy to niezidentyfikowany obiekt latający? Nie wiadomo, ale podejrzanie wygląda". Skoro nie wiadomo, to znaczy że niezidentyfikowany, czyż nie?

 • te_rence

  Oceniono 1 raz 1

  to ukryty niewidzialny statek obcych! podłe ufoki się ukrywają!

 • szkodnikpolski

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam www.boincatpoland.org oraz radioactiveathome.org

 • smutas

  0

  Dwie rzeczy nie pasuja w tym przekazie video: 1. jesli to jest statek, to ma rozmiar porownywalny z Merkurym lub naszym Ksiezycem -- czyzby Gwiazda Smierci? 2 Jesli to "graficzny brud" to czemu pojawia sie i znika w podobnej konfiguracji wzgledem Merkurego i jest widoczny z obu sond STEREO?

  Nawet nie bede probowal rozwiazac tej zagadki :-)))

  cheers

 • mitoogorkach

  0

  @janblog: snisz ? My to mozemy byc parobkami, z nas to mozna czeprac - nas we wszechswiecie to pewnie jest mnostwo - takie farmy dla innych. My jestesmy niczym i nikim, rodzimy sie zeby umrzec i pracowac i to wszystko czlowieku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX