Twitter może cenzurować wpisy

Stało się, Twitter będzie cenzurowany. Na blogu firmy oznajmiono, że udało się opracować metodę, która pozwoli usuwać treści łamiące prawo konkretnych państw.

Dzięki temu będzie można monitorować i eliminować z serwisu na przykład neonazistowskie nawoływania i pedofilskie komentarze. Problem polega na tym, że pod nóż wejdą także i inne treści, które akurat w konkretnym kraju są na bakier z prawem, na przykład wypowiedzi celujące w uświęcony porządek jedynej partii rządzącej lub przywódcy.

Póki co, jedyny sposób, aby dostosować się do wymogów konkretnych państw było globalne usuwanie treści (...) Od dziś, mamy możliwość wstrzymania wyświetlania w danych krajach treści pochodzących od użytkowników, jednocześnie pozostawiając je widoczne dla reszty świata.

Twórcy zapewniają, że w mechanizm wbudowano także system powiadamiający, że dany tweet nie jest widoczny w tym kraju. Poza tym, cenzura ma nie wchodzić do użycia o ile któryś z krajów nie zgłosi takiej potrzeby. Lokalizacja "widza" ma być natomiast, co Twitter podkreśla, określana na podstawie adresu IP komputera, z którego łączymy się z siecią. To o tyle ważna informacja, że w praktyce umożliwia ominięcie zabezpieczenia. Trzeba tylko chwilę nad tym popracować.

Więcej o:
Komentarze (2)
Twitter może cenzurować wpisy
Zaloguj się
 • maxstirner

  0

  Chwila moment artykuł nie wyjasnia wszystkieg - mnie wystarczyły 3 minutki aby to sprawdzić
  - po pierwsze Twitter jest cenzurowany juz od dawna na przykład w oparciu o DMCA czy inne ustawy zwiazane z prawem autorskim, żądania zdjecia Tweetu który kogos lub cos obraża i jest niezgodny z lokalnym prawem - liste zdjętych tweetów ( a także materiałów zdjętych z Wikipedii i innych stron można znaleźć w serwisie Chilling Effects z prawej strony serwisu)
  - nowy system wprowadza jedynie taką zmianę ze pozwala Tweety eliminowac lokalnie jesli w innych krajach mogą być one dostępne. Tak więc można argumentowac ze przyczynia sie do zwiekszenia wolności słowa bo treść nie zawsze jest kasowana globalnie więc bedzie dostepna dla innych a user może dokładnie zobaczyc co i na czyje żądanie zostalo skasowane. Do tej pory nie mogl o tym wiedzieć.
  - Tweetr nieoficjalnie wprowadził pewną furtke - nie trzeba proxy wystarczy w ustawieniach zmienic kraj na taki w ktorym treśc jest legalna. Podobno poki co działa.

 • szpon

  0

  "No connection between twitter's announcent to selectively censor based on national needs and a $300M investment by a Saudi Billionaire, eh?"

  xD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX