Ultrabooki - przejściowa moda, czy przyjmą się na dobre?

Mają się przyjąć. O ile ich ceny będą spadały.

Analitycy z firmy Juniper Research przygotowali obszerny raport na temat rynkowej przyszłości ulatrabooków. Z ich badań wynika, że w 2016 roku, ultrabooki mogą przejąć obecną rolę (modnego urządzenia) lub całkowicie zastąpić tablety.

W analizie zwraca się uwagę na mocne strony ultrabooków takie jak długi czas pracy na baterii, eleganckie wzornictwo, niewielka waga oraz wbudowana klawiatura i łatwość w dołączaniu niezbędnych akcesoriów takich jak mysz komputerowa. Juniper Research uważa, że do roku 2016 na sklepowych półkach znajdzie się blisko 180 milionów urządzeń tego typu. Analitycy twierdzą również, że tempo wzrostu tej części rynku powinno przewyższyć tempo wzrostu rynku tabletów.

Największy wpływ na ewentualny sukces ultrabooków ma jednak mieć ich cena. Aby stały się one bardziej atrakcyjne dla konsumentów, powinni oni mieć możliwość kupowania ich za mniej więcej (lub trochę mniej) niż trzy tysiące złotych.

Pracownicy firmy są jednak optymistami i uważają, że w ciągu kilku najbliższych lat urządzenia tego typu rzeczywiście mocno potanieją. Wtóruje im Intel, który jest podobnego zdania.

Sami zresztą głosiliśmy już wcześniej, że nowa kategoria komputerów zostanie z nami na dłużej. Dlaczego? Bo naszym zdaniem ultrabooki są nowymi tabletami:

W ubiegłym roku świat, popychany iPadem, oszalał na punkcie tabletów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie producenci przygotowali dziesiątki urządzeń, lepiej lub gorzej imitujących sprzęt Apple'a. W tym roku zapowiada się istna ultrabookowa fiesta. Zdaje się, że królować będą komputery osobiste o grubości mniejszej niż 2 cm i nie przekraczające 1,5 masy. Marka dowolna, system operacyjny - Microsoft Windows.

Większość sprzedawanych ultrabooków trafiać ma w ręce konsumentów z Zachodniej Europy i Ameryki Północnej.

[za: Consumer Reports]

Więcej o:
Komentarze (47)
Ultrabooki - przejściowa moda, czy przyjmą się na dobre?
Zaloguj się
 • szopad

  Oceniono 21 razy 7

  Zabawni sa fani tabletow, ci ktorzy mysleli ze tablet zastapi wszystkie komputery ;]
  Trzeba byc albo komputerowym analfabeta, albo kims kto uzywa komputera tylko do ogladania pornosow w kiblu zeby myslec ze tablety zastapia laptopy i PCty...

 • 4v

  Oceniono 23 razy 7

  a myślałem że to tylko u gimbusów rządzi chęć wyróżnienia się na siłę. a tu nie. zwykły laptop, czy tam netbook zaczyna się nazywać ULTRABOOKIEM. i czemu to tak, ja się pytam? bo jest ładniejszy? bo jest chudszy? bo jest szybszy? a czy ładnego chudego sprintera też nazwiemy ULTRACZŁOWIEKIEM? świat schodzi na psy....

 • adam3407

  Oceniono 6 razy 6

  Laptopy powinny być takie od samego początku:
  - lekkie
  - poręczne
  - w pełni funkcjonalne
  Na początku takie się "zdarzały", ale później producenci odpuścili dbanie o wygodę przenoszenia laptopów. Rynek ultrabooków został sztucznie stworzony w celu nabijania kabzy.

 • grzelak69

  Oceniono 7 razy 5

  Jako że sie nie znam , chciałem się dowiedzieć z tego artykułu czym jest ultrabook... i już wszystko mi się rozjaśniło : Są ładne, mają wbudowane klawiatury i możliwość podłączenia myszki... Rewolucja że hoho XD

 • rafiol

  Oceniono 6 razy 4

  Moim progiem psychologicznym nabycia komputera jest kwota 2000-2500pln brutto. Jesli producenci zaproponuja mi cos w tej cenie, moge sie zastanowic. Na razie produkuja, moim zdaniem, do podziwiania z daleka, niczego wiecej.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 4 razy 2

  Za dwa, trzy lata nie będzie innych laptopów, miniaturyzacja jest tutaj oczywistym i naturalnym trendem. Na dzisiejsze laptopy będziemy patrzeć jak na telefony komórkowe z końca lat 80.

  Laptop musi być cienki i lekki. Dawniej ceną za mały rozmiar i wagę była wydajność i czas pracy na bateriach, ale to już historia.

  MacBook Air jest moim jedynym komputerem, używam go do intensywnej pracy z pakietem Adobe CS i Lightroom, zwykle z podpiętym wielkim monitorem LCD. Komputer zasuwa jak przecinak a gdy potrzebuję zabrać go ze sobą, nie muszę się zastanawiać czy mi się go chce dźwigać, tak jak to było w przypadku poprzedniego, trzykilowego laptopa.

  Miałem tego Asusa w rękach, całkiem przyjemny, ale jak większość laptopów w tych czasach nie ma np. uszczelki dookoła klapy, która chroni ekran przed kurzem.

 • tom.plamka

  Oceniono 4 razy 2

  Eeee tam ultra. Czekam na NANObooki, to dopiero będzie szpan na dzielni

 • pryszcze.duszy

  Oceniono 8 razy 2

  aaaa już wiem, artykuł sponsorowany przez Intela...

  pl.wikipedia.org/wiki/Ultrabook

 • framberg

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli cienki laptop, tak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX