Chrome wyprzedził w Polsce Internet Explorera

Długo pięła się w górę i była trzecią przeglądarką. Jednak w końcu według rankingu grup przeglądarek Google Chrome przegoniła Internet Explorera i jest teraz drugą używaną w Polsce przeglądarką internetową.

Internet Explorer to bezapelacyjnie najbardziej znana przeglądarka, choć niekoniecznie najlepsza. Dostarczana razem z systemem Windows znajduje się nawet na komputerach, które nigdy nie były podłączone do internetu i często jest pierwszym wyborem początkującego internauty. Każdy chyba kojarzy charakterystyczne niebieskie E na pulpicie.

Przeglądarka Microsoftu była była jednak wielokrotnie obiektem krytyki jako produkt zawierający błędy, a przede wszystkim luki, które mogą zagrozić bezpieczeństwu danych użytkownika. Mimo tego, według rankingu grup przeglądarek opartego o badania internetu gemiusTraffic do marca 2009 r. Internet Explorer był też najpopularniejszym programem używanym przez polskich internautów - został jednak wyprzedzony przez Firefoksa firmy Mozilla.  W tamtym okresie z każdej z nich wykonano nieco ponad 45% odsłon polskich witryn. Z przeglądarki Google Chrome, która zadebiutowała we wrześniu 2008 r., wykonywano niecały 1% odsłon.

W ciągu następnych niecałych 4 lat popularność produktu Google stopniowo rosła, zaś przeglądarka Microsoftu traciła udział w rynku. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy Chrome wyprzedził Explorera.  Otwarto z niego 21,97% witryn, zaś z Internet Explorera 21,70%. Na razie to symboliczne zwycięstwo, ale trwający trend spadkowy przeglądarki Microsoftu sprawia, że możemy się spodziewać, iż ta różnica jeszcze się pogłębi. Tymczasem Firefox pozostaje od kilku lat pozostaje na podobnym poziomie ok. 45% odsłon.

Ranking grup przeglądarek uwzględnia programu używane przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami. Jest tworzony na podstawie liczby odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic. Jako odsłonę należy rozumieć zdarzenie polegające na wyświetleniu strony z poprawnie wykonującym się skryptem badania gemiusTraffic. Przy interpretacji rankingu należy też pamiętać, że część internautów używa kilku przeglądarek.

Na bieżąco aktualizowany ranking grup przeglądarek znajdziecie w tym miejscu.

Więcej o:
Komentarze (38)
Chrome wyprzedził w Polsce Internet Explorera
Zaloguj się
 • Gość: Tom

  Oceniono 14 razy 12

  To dobrze, że badziew traci. Jeszcze niech cokolwiek wyprzedzi Windows'y ...

 • turbo-liberal

  Oceniono 6 razy 4

  Przy tak potężnej propagandzie od Gógla, to jest niemożliwe, żeby nie była pierwszą przeglądarką :)
  Instalując byle gó..., razem z tym instaler proponuje Chroma.
  Wszędzie bannery, jak to twój internet cudownie przyśpieszy mając Chroma.
  Niedługo otwierając konserwę rybną, wyskoczy okienko z pytaniem, czy nie chcesz zainstalować Chrome.

 • go_bsh

  Oceniono 4 razy 4

  Jakże miło się dzieje, że ludzie odpływają od IE i przestaną się nim wreszcie interesować. IE9 jest bardzo dobrą przeglądarką, spełniającą standardy a traci ze względu na błędy starszych braci. Może teraz w zaciszu MS będzie budował co raz lepsze rozwiązania, bez oglądania się na ranking popularności.
  Ja osobiście preferuję Chrome i IE. Firefox ma czas startu taki jak sumaryczny IE i Chrome, ale też się przydaje... Na reszcie jest wybór i konkurencja! Niech żyje wolność wyboru!

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 8 razy 4

  Jest to bardzo smutna wiadomość, ponieważ to nie Microsoft a Google jest największym zagrożeniem dla naszej prywatności i wolności w Internecie.

 • godbor

  Oceniono 4 razy 4

  Pewnie to moja zasługa, bo wczoraj wymieniłem firefoxa 3,6 na chorme:) i jestem w 100% zadowolony. Wolałbym jednak zostać przy starym lisie, niestety prędkość jak i różne bugi zmusiły mnie do zmiany. Nowa wersja lisa mi nie odpowiadała(szczególnie skórka jakiej używałem w nowej odsłonie oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów) .

 • no4nwo

  Oceniono 3 razy 3

  jeśli ktoś używa IE, to są to najprawdopodobniej twoi rodzice. nie ma tu złośliwości, taka jest prawda. oraz firmy korzystające z aplikacji działających tylko pod IE. żenua.

 • monsanto_kills

  Oceniono 13 razy 3

  operowców śmiesza takie dewagacje: chrom szpiegowska wtyczka, explorer dziadostwo, firefox przymula co wybrać? opera nie ma takich problemów. działa zawsze, szybko i sprawnie. i się pędraki męczcie. do elity trzeba dojrzeć

 • rabbinhood

  Oceniono 7 razy 3

  używam Firefoxa, w odwodzie mam Google Chrome, a jak się coś przytrafi to używam Midori lub Arora. Słyszałem że kiedyś był Internet Extrapoler, ale go nie widziałem od iluś lat. Ciekawe czy to działa?

 • kotek.filemon

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zwykle upiory z opery wylazły nieproszone straszyć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX