Twórcy The Pirate Bay pójdą do więzienia. Odwrotu już nie ma

Ciągnący się przez prawie 3 lata proces przeciwko wszystkim czterem założycielom najpopularniejszego serwisu torrentowego, The Pirate Bay, wreszcie dobiegł końca.

Sprawa toczyła się od kwietnia 2009 roku - założyciele The Pirate Bay zostali oskarżeni przez instytucje reprezentujące przemysł rozrywkowy o świadome łamanie praw autorskich i pomoc w ich naruszaniu użytkownikom witryny. W środę Sąd Najwyższy Szwecji, kraju, skąd wywodzi się portal, odrzucił wniosek apelacyjny skazanych. Tym samym czterej Szwedzi będą musieli zapłacić odszkodowanie o łącznej wartości 6,8 mln dolarów (ponad 23 mln złotych) i trafią za kratki. Carl Lundström został skazany na 4 miesiące, Peter Sunde na 8 miesięcy, Fredrik Neij na 10 miesięcy, zaś Gottfrid Svartholm na rok więzienia.

Drugi z nich napisał na swoim blogu, że jest dumny z tego, co zrobił i gdyby mógł jakoś wpłynąć na przeszłość, nie zmniejszyłby swojego zaangażowania w rozwój strony. Serwis Wired zauważa, że zdaniem obrońcy Szwedów wyrok jest absurdalny i że sąd nie wykazał wystarczającego zainteresowania sprawą.

Klamka już jednak zapadła - więcej szans na uniewinnienie albo chociaż złagodzenie wyroku nie ma. Teraz pozostała tylko realizacja kary. Ta nastąpi, gdy tylko skazani wrócą na teren Szwecji. O ile w ogóle wrócą.

Myślicie, że na tym sprawa się kończy? Błąd. Zaraz po ogłoszeniu wyroku sądu założyciele The Pirate Bay zmienili domenę swojego serwisu z .org (międzynarodowego) na szwedzkie rozszerzenie .se. Jak informuje serwis Torrent Freak, twórcy TPB mają nadzieję, że dzięki temu ruchowi amerykańskie władze nie będą mogły przejąć popularnej domeny. W końcu po zamknięciu Megaupload, to właśnie Pirate Bay jest największym serwisem służącym wymianie plików w Sieci.

Więcej o:
Komentarze (73)
Twórcy The Pirate Bay pójdą do więzienia. Odwrotu już nie ma
Zaloguj się
 • asteroida2

  Oceniono 58 razy 42

  Po pierwsze, do więzienia nie pójdą, bo mieszkają poza Szwecją.
  Po drugie, Megaupload nie jest serwisem torrentowym.

  Ale ogólnie to bardzo smutne, że Sąd Najwyższy Szwecji też już jest na garnuszku amerykańskich koncernów. Tak zwana "kradzież" za którą zostali skazani, polega na tym samym co stworzenie serwisu z przepisami kulinarnymi. Wtedy wielkie restauracje doprowadziłyby do ich skazania na więzienie za to, że świadomie umożliwiają ludziom gotowanie sobie jedzenia w domach, odbierając potencjalne zyski tym restauracjom?

 • gregviii

  Oceniono 38 razy 32

  od kiedy to megaupload był serwisem torrentowym?

  a chłopaki mają w ogóle taką kasę by komuś tam oddać? Bo wyrok nawet 10misięcy więzienia jest jak najbardziej do przełknięcia. I domyślam się, że szwedzkie więzienie ma standard polskich kurortów nad morzem.

 • biothermx

  Oceniono 39 razy 23

  Brawo dla tych panów Dali ludziom możliwość, korzystania z dobytku ludzkości. Ziemia i wszystko co tu powstaje powinno być naszą wspólną własnością. Niestety tylko 1% populacji korzysta z czego tylko zapragnie nie patrząc na resztę. Czy tak powinno być??? Nie wydaje mi się....

 • zygmund

  Oceniono 27 razy 19

  Szczęściarze. Ostatni, którzy załapali się na szwedzkie więzienie. Kiedy zacznie obowiązywać ACTA następni będą wydawani USA i więzieni w Guantanamo

 • agami19

  Oceniono 23 razy 13

  Pozdrowienia dla skazańców !

  Kiedyś rozwalimy ten chory system !

  Dzielenie się jest dobre !

 • wlodix

  Oceniono 11 razy 9

  myślę że kilka lat, będziemy się dziwić że takie rzeczy zamykano ludzi do więzienia.Niestety jeszcze wiele wody w Wiśle musi upłynąć zanim twardogłowi bossowie koncernów medialnych,zrozumieją że trzeba iść z postępem dostosować się do współczesnej technologii, Problemu piractwa w ten sposób nie rozwiążecie,takich serwisów działają dziś tysiące, jedne się zamykają następne powstają, a za chwile serwery przeniosą się za wschodnią granicę, może do azji Iranu gdzie żadna Acta ani Usa ich nie sięgnie.Zastraszeniem, iwigilacją możecie co najwyżej chwilowo i nieznacznie zmniejszyć skalę piractwa, trzeba było się za to brać 15-20 lat wcześniej, a jestem przekonany że w ten sposób wasze dochody nie wzrosną a wychowacie sobie tylko rzeszę zajadłych wrogów.

 • szpon

  Oceniono 10 razy 8

  Zapłaciłem 245zł za Duke Nukem Forever w dniu premiery, bez wcześniejszego sprawdzenia gry. CHCĘ ODZYSKAĆ MOJE PIENIĄDZE, "ARTYŚCI"!!!

 • rooten

  Oceniono 18 razy 6

  powinien być jeszcze większy protest niż za ACTA!!!
  Wq....a mnie to, że żadna menda nie przyczyniła się do rozwijania NET'u i teraz będzie nam mówić co jest legal a co nie!
  POPIERAM WAS CHŁOPAKI! ADAM l52!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX