Ultrabooki mają problem z patentem Apple? Niekoniecznie

Czy Apple udało się opatentować wygląd MacBooka Air? Może się okazać, że nie do końca...

W ostatni wtorek Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA ogłosiło listę przyznanych patentów. Wśród nich znalazło się 19 patentów należących do Apple, w tym ten jeden, który miałby być patentem wyglądu Macbooka Air. Jest on o tyle istotny, bowiem jednocześnie zamykałby drogę producentom podobnych do niego z wyglądu Ultrabooków.

Jest jednak pewien problem z tym patentem -  w amerykańskim prawie patentowym wszystko opiera się o to jak wygląda rysunek. Nie ma żadnego opisu patentowanej technologii, więc wszystko zależy od precyzji artysty. W patencie US D654,072 znajdują się m.in. rysunki widoczne powyżej.

Według prawa USA oraz wielu innych krajów - kropkowane linie w projekcie nie są brane pod uwagę - są tylko kontekstem dla patentowanego elementu. Wszystko, co definiuje produkt powinno być narysowane linią ciągłą. Z tego wynika, że powyższy wniosek dotyczy tylko przednich nóżek do laptopa. Reszta jest nieistotna.

Wystarczy więc, że twórcy Ultrabooków będą montować w swoich laptopach inne nóżki i pozew od Apple im niestraszny.

[The Verge]

Więcej o:
Komentarze (14)
Ultrabooki mają problem z patentem Apple? Niekoniecznie
Zaloguj się
 • skilt

  Oceniono 51 razy 49

  i na tym polega cały dowcip w amerykańskim patentowaniem. Jeżeli dobrze oglądnąć patent US D654,072 to wynalazców jest 15 w tym oczywiście Steve Jobs a oczywiście uprawnionym z patentu jest Apple. I pytanie za 10 punktów jest co jest takiego INNOWACYJNEGO w tym patencie, że warte jest ochrony patentowej? NIC!!! Jaka jest wartość dodana wynikająca z tego patentu? ŻADNA!!! Opatentowano aby tylko opatentować.nŻałosne. I na tym opiera się "potęga" Apple'a, i na takich bardachach opiera się "potęga" USA. Jakikolwiek zarzut "spiracenia" tego patentu winien być wrzucony do kosza. A tak na marginesie: niedawno umarł prof. Szczelik: człowiek ten miał wybitny wkład naukowy prowadzący do leczenia ludzi. I jeżeli porównać wkład prof. Szczelika w "wkładem" firmy Apple to widać ewidentnie nierównowagę jaką przykłada się tzw. ochronie własności intelektualnej. I tej nierówności tej służyć by miała ACTA czy inne mafie "broniące" "własności intelektualnej". Panie Hołdys, pana to też dotyczy.

 • marcolm10

  Oceniono 27 razy 27

  Żałosne Amerykańskie patenty. Może by w końcu Amerykanie zaczęli by płacić za patenty takie jak kwadrat,prostokąt i za koło dla mojego pra pra pradziadka. Wszyscy korzystają z wynalazku koła i za patent nie płacą. Sami piraci na tym świecie Hołdys piracie Tusk piracie.

 • miloni

  Oceniono 8 razy 8

  Czyli, według powyższego opisu, amerykański urząd patentowy przyznał patent na NIC?
  W takim razie już się nie dziwię, że można tam dostać patent na dotykanie ekranu dotykowego.

 • mbapro

  Oceniono 6 razy 6

  W USA jest wyjatek, ktory sie nazywa "prior art". Jak ktos cie sciga za naruszenie patentu, to bronisz sie pokazujac, ze to juz istnieje albo, ze sam juz do tego doszedles duzo wczesniej. Oczywiscie obrona kosztuje, ale mozna dochodzic zwrotu kosztow sadowych. Wiele patentow to industrial design patents, taki wlasnie jak ten Apple.

 • kretu23

  Oceniono 4 razy 4

  do genomu się dobierają, pajace. geny patentują :S

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX