Automatyczny tłumacz z Microsoftu przekłada języki na żywo

Microsoft szykuje uniwersalnego tłumacza. Zapowiada się świetnie.

W trakcie imprezy TechFest 2012, firma Microsoft przedstawiła prototyp imponującego oprogramowania. Dział badawczy amerykańskiego giganta zaprezentował tłumacza, który przekłada słowa z 26 języków. Potrafi je oczywiście tłumaczyć, kiedy osoby rozmawiają ze sobą. Zachowuje przy tym unikalną barwę, akcent i intonację mówiącego. "Komputerowy głos" słyszalny jest jedynie w niewielkim stopniu.

Oprogramowanie potrafi tłumaczyć rozmowę w czasie rzeczywistym. Musi jednak wcześniej dostroić się do mówiącego. Przez mniej więcej godzinę uczy się wszystkich charakterystycznych cech języka używanego przez wybraną osobę. Po upływie kilkudziesięciu minut, może tłumaczyć praktycznie w czasie rzeczywistym.

Microsoft chce, by w niedalekiej przyszłości takie oprogramowanie instalowane było w  telefonach komórkowych. Po nauczeniu się naszego języka, umożliwiałoby ono rozmowę z dziesiątkami milionów osób na całym świecie, których normalnie byśmy nie zrozumieli. Wystarczy, że jedna powie coś do urządzenia, a następnie przekaże je drugiej, by ta mogła mówić. Obaj rozmówcy usłyszą wypowiadane zdania w zrozumiałym dla siebie języku. Technologia ta zapowiada się świetnie, prawda?

Warto dodać, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje także Google. Póki co daleko mu jednak do rozwiązania opisanego powyżej.

[za: Extreme Tech]

Więcej o:
Komentarze (16)
Automatyczny tłumacz z Microsoftu przekłada języki na żywo
Zaloguj się
 • gnom_opluwacz

  Oceniono 7 razy 5

  "Microsoft chciałby, aby w najbliższej przyszłości, to oprogramowanie jest zainstalowane w telefonie. W nauce naszego języka, sprawi, że dziesiątki milionów na całym świecie, ludzie zazwyczaj chcą zrozumieć dialog. Tylko jeden powiedzieć co maszyna, a następnie przekazane do innego, może to powiedzieć. Obie strony usłyszeć język, który rozumieją tego.Obietnica ta technologia jest super, prawda?"

  Istotnie, obietnica ta technologia jest super.

 • wykorzeniony

  Oceniono 5 razy 3

  Microsoft przygotowuje powszechnej tłumacz. Zapowiada się Wielki.
  W trakcie wydarzenia 2012 TechFest, Microsoft przedstawiony prototyp oprogramowanie robiące wrażenie. Badania amerykański olbrzym przedstawione tłumacza, który tłumaczy wyrazy z 26 językach. To może być jednoznacznie wyjaśnione, gdy ludzie rozmawiają ze sobą. Zachowuje wyjątkowy głośnik barwy, akcent i intonację. "Komputer na głos" można usłyszeć, jest tylko nieznacznie.

  Oprogramowanie można tłumaczyć rozmowy w czasie rzeczywistym. Muszą jednak wcześniej dostrojony głośnika. Przez około godzinę dowie charakterystyczne cechy języka, który jest używany przez wybrane osoby. Po kilku minutach może tłumaczyć praktycznie w czasie rzeczywistym.

  Microsoft chce w najbliższej przyszłości takie oprogramowanie zainstalowane w telefonach komórkowych. Po nauczeniu jest naszym językiem, to skorzystałby z dziesiątki milionów ludzi na całym świecie, który zwykle nie musimy zrozumieć. Tylko ten jeden będzie powiedzieć coś do urządzenia, a następnie przekazuje do drugiej, że to mówić. Zarówno usłyszeć mówione słowa w języku zrozumiałym dla nich. Ta technologia zapowiada się Wielki, prawo?

  Należy dodać nad podobne rozwiązanie działa dobrze w Google. Podczas gdy w daleko mu jednak do rozwiązania problemu opisanego powyżej. (bing jest wielki tłumacz)

 • toshiro32

  Oceniono 2 razy 2

  Automatyczne tłumaczenie np przez Google Chrome jest nic nie warte. Co najwyzej smieszne. Moze ewentualnie służyć do pomocy ale napewno nie do tłumaczenia na serio.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 5 razy 1

  Jeśli ktoś krytykuje tak zaawansowaną technologię, bo się w zdaniu przypadki nie zgadzają to jest kompletnym durniem. Mówimy tutaj o umożliwieniu porozumiewania się ludzi bez znajomości języka, co jest ogromnym sukcesem i skokiem cywilizacyjnym. Większości haterów Microsoftu brakuje podstawowej wiedzy na temat czegokolwiek i mogą tylko pomarzyć o zrozumieniu języka obcego tylko w takim zakresie, jaki prezentuje to oprogramowanie.

 • bnch

  Oceniono 1 raz 1

  Pomysł fajny, tylko czy osoba, która z drugiej strony słucha tę przetłumaczoną treść cokolwiek z tego rozumie? Problem z automatycznymi translatorami jest taki, że straszne pierdoły im wychodzą.

 • watyklan

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli mniej więcej będą mówić tak jak mówi Wałęsa?

 • studio_wyszalnia

  Oceniono 5 razy 1

  Pan tesz nie Polska ? ...

 • wykorzeniony

  Oceniono 1 raz 1

  I utracisz, ale będzie super, gdy gadżet zostanie w każdej kieszeni, ale nie na każdą kieszeń. Tylko takie pytanko- i co zrobić, jeśli obiekt wywołujący nas tam pójść? (przetłumaczone przez Microsoft)

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  0

  Mięso zgniłe, ale spirytus mocny.
  Ciało mdłe, ale duch ochoczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX