Jesteś internetowym trollem? Uważaj

Amerykański stan Arizona zmienia prawo telekomunikacyjne. Według jednego z zapisów trollowanie, czyli między innymi agresywne dyskusje w internecie, ma być uznane za wykroczenie.

Trollowanie w internecie to sztuka. To stosowanie zaawansowanych zabiegów erystycznych w dyskusji, stawianie kontrowersyjnych lub napastliwych tez, które - naturalnie - napędzają rozmowę. W internetowym żargonie słowo "troll" oznacza użytkownika sieci, który swym zachowaniem i gburowatą postawą przeszkadza innym. Nazwa troll (czy - bardziej poprawnie - trol) pochodzi od słowa troling. Pierwotnie oznaczało ono nie synonim braku kultury, a technikę łowienia ryb za pomocą wędki. Określenie to zostało w latach 80-tych użyte do opisania przebiegu sporów w sieci. Zaczynały się one właśnie od "zarzucaniu haczyka" czyli poruszenia kontrowersyjnego tematu lub popełnienia towarzyskiej niezręczności w celu wywołania kłótni. Nazwa szybko została jednak utożsamiona z baśniowym potworem-idiotą i przekształciła się w uniwersalną nazwę dla "nieprzyjemnych" Internautów.

Trollowanie jest stare jak sam internet. Tymczasem władze stanowe Arizony postanowiły, że debaty w Sieci powinny być... grzeczniejsze.

Niezgodne z prawem jest zastraszanie, grożenie, dręczenie, drażnienie lub obrażanie, czy wykorzystywanie jakichkolwiek urządzeń elektronicznych lub cyfrowych do używania języka nieprzyzwoitego, lubieżnego lub wulgarnego (...)

czytamy w projekcie nowej ustawy. Jak podaje serwis Gizmodo, oznacza to, że osoba która zostanie uznana winną wykroczenia trollingu może zostać skazana (w najgorszej opcji) na 250 tysięcy dolarów grzywny oraz 6 miesięcy więzienia. Jeśli zaś sąd uzna, że doszło do przestępstwa, to najmniejszy wyrok kary wynosić będzie 2,5 roku w więzieniu.

Ustawa nie ogranicza dyskusji do rozmów prywatnych (na przykład przez komunikator internetowy), lecz miałaby zastosowanie do wszystkich miejsc wymiany myśli w internecie, w tym tak radosnych i tętniących życiem, jak 4chan, Reddit, czy właściwie każde inne forum.

Przeciwnicy ustawy zauważają, że proponowane zapisy godzą w wolność wypowiedzi.

Projekt nie ma jeszcze mocy prawnej, aby wszedł w życie, musi zostać podpisany jeszcze przez gubernator Arizony.

Więcej o:
Komentarze (16)
Jesteś internetowym trollem? Uważaj
Zaloguj się
 • sidian

  Oceniono 21 razy 11

  Tak tak, na 4chanie na pewno się to uda wyegzekwować.
  - Czy ty jesteś Anonymous?
  - No, niby tak, wysoki sądzie.
  - Pincet lat w kolonii karnej.
  - Ale ja nie ten Anonymous?
  - A który?
  - A bo to ja wiem...

  I w ogóle wszędzie indziej też będzie podobnie. Chociaż to Amerykanie, udowodnili już, że ich ku**stwo sięga poza granice ich kraju. Skoro potrafią doprowadzić do ekstradycji Brytyjczyka za coś, co w Wielkiej Brytanii nie jest nawet przestępstwem, to kto wie... ;)

 • kuciapka1938

  Oceniono 13 razy 5

  Amerykańskie debile to nam mogą skoczyć !!! Gdzie oni nam moga skoczyć ??? Tam nam mogą skoczyc gdzie Amerykański debil "pana majstra w dupę może pocałować" Cytata z Dudka

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 6 razy 4

  No, to katolicy zaskarżą wszystkich myślących samodzielnie i wyłączą internet.

 • leprosy

  Oceniono 4 razy 2

  ohohohoh ale się przestraszyłem, amerykańce mi grożą, normalnie tylko się poddać, bo nigdzie się nie ukryjesz. Pier... olę USA!!!

 • gupek70

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli co ? Pozamykaja dziennikarzy gazety ? Bedziecie myto placic za mozliwosc istnienia w internecie ? Zaden troll wlacznie ze mna nie przebija ani jednego dziennikarza gazety .

 • ben-oni

  Oceniono 1 raz 1

  Coraz lepiej. W faszystowskich Stanach zaczynają cenzurować nawet prywatne rozmowy. Wkrótce będą karać w ogóle za kłótnie i różnice zdań.

 • herp_derp

  Oceniono 1 raz 1

  Trolling to nie obrażanie, wyśmiewanie czy zastraszanie. Dawno, dawno temu trollem nazywano użytkownika, który potrafił ciągnąć temat na dziesiątki postów, każdy 'rzeczowo' argumentując, spierając się, dyskutując, bronić swojej racji, nie używając wulgaryzmów czy ataków ad personam.
  Dzisiaj, żeby "trollować", wystarczy podlinkować komuś zdjęcie z fakiem albo wackiem, a kiedy druga osoba powie, że to było słabe, dodać 'trolololo'. Wersja dla 'prawdziwych hardkorów' - wkomponować w obrazek niesławny trollface.jpg

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 1 raz 1

  założę się że założą knebel na internet...i to już niedługo..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX