Dzisiejsze Google Doodle to historia z morderstwem w tle

Dzisiejsze Google Doodle (logo na głównej stronie wyszukiwarki) jest pamiątką z okazji 182. rocznicy urodzin Eadwearda J. Muybridge'a. Kim był ten człowiek? Pionierem kinematografii. I mordercą.

Eadweard Muybridge to brytyjski (choć mieszkający przez większość życia w USA) fotograf i wynalazca zoopraksiskopu - urządzenia, które było w stanie animować szybko wykonywane po sobie zdjęcia, pierwowzoru dla kinematografu.

Samo urządzenie było jednak tylko połową drogi do sukcesu. Najpierw trzeba było odpowiednio szybko wykonać takie zdjęcia. Muybridge podjął się tego zadania w 1872 roku - jak głosi legenda miało to rozstrzygnąć zakład między dwoma bogatymi Kalifornijczykami, którzy spierali się o to czy koń w czasie galopu podnosi naraz wszystkie cztery nogi.

Spór - jeśli faktycznie jakiś był - udało się rozwiązać dopiero w 1878 roku, bo dopiero wtedy Muybridge'owi udało się stworzyć system, który wykonałby odpowiednie zdjęcia. Sfotografowane zostały dwa konie - Abe Edgington kłusował, a Sallie Gardner galopował. Brytyjski wynalazca wprawił je za pomocą swojego wynalazku w ruch i następnie prezentował publicznie - zatytułowane "The Horse in Motion" (czyli po prostu "Koń w ruchu") dzieło budziło w tamtym czasie ogromną sensację.

I to właśnie ta animacja stanowi dziś tło dla loga wyszukiwarki Google. Kiedyś wielki przełom w nauce dziś może być po prostu animowanym gifem.

A gdzie w tym wszystkim morderstwo? W 1873 Muybridge pojawił się przed drzwiami niejakiego Harry'ego Larkynsa, zapukał do nich, a gdy ten je otworzył, powiedział tylko (według legendy):

- Dobry wieczór, majorze. Oto moja odpowiedź na wiadomość, którą wysłałeś mojej żonie - i strzelił mu w serce.

Larkyns był kochankiem żony Muybridge'a, Flory. Fotograf podejrzewał, że major jest ojcem jej dziecka, które według oficjalnych źródeł powinno być synem samego Eadwearda.

Muybridge został uniewinniony. Uznano, iż działał w obronie własnej rodziny.

Dobry wieczór, majorze. Oto moja odpowiedź na wiadomość, którą wysłałeś mojej żonie
Więcej o:
Komentarze (11)
Dzisiejsze Google Doodle to historia z morderstwem w tle
Zaloguj się
 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 32 razy 28

  Długowieczny sukinkot.

  " Muybridge podjął się tego zadania w 1872 roku (...) W 1973 Muybridge pojawił się przed drzwiami niejakiego Harry'ego Larkynsa,"

  A w Gazecie ani korekty, ani myślących redaktorów...

 • irekeri

  Oceniono 27 razy 21

  >>A gdzie w tym wszystkim morderstwo? W 1973 Muybridge pojawił się przed drzwiami niejakiego Harry'ego Larkynsa<< Kiedy???, w 1973? - czy jest jeszcze coś takiego jak korekta?

 • srull

  Oceniono 22 razy 20

  "W 1973 Muybridge". Nie zdziwiłbym się gdyby chłopina jeszcze gdzieś żył:-) Może napiszcie o tym jutro? OK?

 • mimosky

  Oceniono 4 razy 2

  Czepiacie się literówki...

  "I to właśnie ta animacja stanowi dziś tło dla loga wyszukiwarki Google. Kiedyś wielki przełom w nauce dziś może być po prostu animowanym gifem."

  No właśnie problem w tym, że to nie jest animowany gif, a raczej coś, co ma imitować tamten wynalazek (dokładniej rzecz biorąc - manipulacja background-position przy pomocy javascriptu).

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  "Muybridge został uniewinniony. Uznano, iż działał w obronie własnej rodziny." I to bardzo słuszna koncepcja której należałoby się trzymać.

 • Gość: kadznegzaih

  0

  4lBBwB , \[url=http://gdgzslgyreto.com/]gdgzslgyreto[/url], [link=http://zrkpotbqjctv.com/]zrkpotbqjctv[/link], http://ezcjnrfjleot.com/

 • Gość: omdeffwp

  0

  S5BPOG <a href="http://dpzoifuaglpx.com/">dpzoifuaglpx</a>

 • Gość: Elpidio

  0

  Wow ..how neat was that! It is impressive to shut down a hihawgy so you can dance across it!! When we were out there, they shut down Rodeo Drive to shoot a commercial for a foreign car. That was fun to watch! What else do you have going on? Gretchen and I love to keep up with you girls and anxious to see where we might see you or your face next!! Keep us posted! Have fun doing what you are doing!! Beth and Gretchen

 • bogdan331

  Oceniono 7 razy -3

  www.google.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX