Lepsze niż Kevlar - nowy materiał na kamizelki kuloodporne

Ochroni człowieka nawet przed strzałami z kałasznikowa.

Koncern zbrojeniowy BAE zaprezentował nowy materiał, który będzie wykorzystywany w produkcji kamizelek kuloodpornych. Nie posiada on jeszcze swojej oficjalnej nazwy, ale jego właściwości już teraz są naprawdę imponujące. Wykorzystanie go w kamizelkach kuloodpornych pozwoli zmniejszyć ich wagę, zwiększyć wytrzymałość i zwiększyć swobodę ruchów chronionych osób.

Materiał jest żelową substancją, który nienaruszony zachowuje się jak bardzo gęsta ciecz. Przy uderzeniu, mocnym nacisku, momentalnie twardnieje do tego stopnia, że mało co jest go w stanie przebić, skruszyć. Ciekawostką jest także to, że nowa substancja bardzo dobrze rozprowadza energię. Trafienie pocisku w kamizelkę kevlarową sprawi, że nosząca ją osoba będzie mocno posiniaczona. W przypadku nowego żelu, energia rozprowadzana jest po całej powierzchni kamizelki, a chroniona osoba nie odniesie poważniejszych obrażeń.

BAE twierdzi, że żelowa substancja może być nakładana między kevlarowe płytki, dzięki czemu kamizelki kuloodporne w jeszcze większym stopniu będą chroniły człowieka. Między dwiema warstwami kevlaru można umieścić nawet dziesięć warstw żelu. Ma to zapewnić ochronę nawet przed bezpośrednim trafieniem pociskiem 10mm. Przy użyciu większej ilości żelu, kamizelka kuloodporna powinna chronić nawet przed strzałami z popularnego kałasznikowa.

[za: Geek]

Więcej o:
Komentarze (27)
Lepsze niż Kevlar - nowy materiał na kamizelki kuloodporne
Zaloguj się
 • kamnormal

  Oceniono 86 razy 48

  radze kazdemu zeby sobie taką kupił. nigdy nie wiadomo kiedy znowu policja sie pomyli i nie wjadą ci do domu w niedzielny poranek

 • cucurucu

  Oceniono 27 razy 13

  Niedlugo a zrobia kamizelki odporne na halbice, sila bedzie taka, ze cialo pozostanie w calosci natomiast bedzie urywalo glowe.....

 • asteroida2

  Oceniono 17 razy 9

  To fajnie, że armia ma coraz lepsze zabawki, ale wartościowe są tylko cywilne zastosowania. A więc należy zapytać, gdzie coś takiego można zastosować. Może w samochodach, żeby pochłaniało energię zderzenia?

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 15 razy 7

  A moja babcia w trakcie wojny ratowała Niemców. Robiła im wkłady do masek gazowych na robotach, a w wolnym czasie dorabiała, sprzedając im robione na drutach swetry. Dzięki temu wracali do domu cali i zdrowi, niewymarznięci i niewytruci. Sama natomiast została uratowana przez Żyda, który sprzedał jej porządne skórzane buty - maszyna zamiast urwać jej nogę, jedynie pocięła grubego kozaka.

 • ampolion

  Oceniono 4 razy 4

  No to kiedy czołgi tym pokryja?

 • pawel333.333

  Oceniono 11 razy 3

  ก็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็ กิิิิิิิิิิิิิิิิิิิิ ก้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้ ก็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็ กิิิิิิิิิิิิิิิิิิิิ ก้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้ ก็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็ กิิิิิิิิิิิิิิิิิิิิ ก้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้ ก็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็

 • kazimierz

  Oceniono 41 razy 3

  Ma to zapewnić ochronę nawet przed bezpośrednim trafieniem pociskiem 10mm. Przy użyciu większej ilości żelu, kamizelka kuloodporna powinna chronić nawet przed strzałami z popularnego kałasznikowa.

  KBK AK ma pocisk kaliber 7,62 mm...

 • papuzkapapuzka

  Oceniono 6 razy 2

  "Zdaje się, że nie ma nic więcej oprócz pewnej bardzo starej i zniszczonej kamizelki.

  Oto ona. Przód spłowiały, a tył przetarty. Dużo plam, brak guzików, na brzegu dziurka, wypalona zapewne papierosem."

  Bolesław Prus, Kamizelka, 1882

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX