Stać cię na terabajty? To płać

Portugalia zamierza obłożyć nośniki danych nowym podatkiem.

Nikt nie lubi nowych podatków. Portugalczycy prawdopodobnie będą jednak musieli oswoić się z myślą, że zapłacą więcej za nośniki danych. Tamtejsza Partia Socjalistyczna przedstawiła projekt nowelizacji jednej z ustaw, który zakłada, że dodatkowym podatkiem zostaną obłożone wszystkie nośniki danych.

W projekcie zapisano, iż za każdy gigabajt pojemności, Portugalczycy mieliby zapłacić dodatkowe 0,2 euro. Nośniki danych większe niż 1TB miałyby zostać obłożone jeszcze większym podatkiem - 0,25 euro za każdy gigabajt. Prędko policzono więc, że twardy dysk o pojemności 1TB zdrożałby o 21 euro, a cena dysku o pojemności 2TB wzrosłaby o 51,2 euro.

Co ciekawe, projekt ustawy inaczej wycenia twarde dyski wewnętrzne, a jeszcze inaczej dyski zewnętrzne i "napędy multimedialne". Dyski zewnętrzne i napędy miałyby zostać obłożone dodatkowym podatkiem w wysokości 5 eurocentów za gigabajt. Zewnętrzny twardy dysk o pojemności 2TB zdrożałby zatem o 103,2 euro.

Jeszcze droższe byłyby natomiast pamięci USB i karty pamięci (6 dodatkowych eurocentów za gigabajt pojemności). W najgorszej sytuacji znalazłyby się natomiast osoby, które przymierzają się do kupienia telefonu komórkowego, smartfona. Pamięci do telefonów miałyby zostać obłożone dodatkowym podatkiem w wysokości 50 eurocentów za gigabajt pojemności. iPhone z 64GB pamięci zdrożałby więc aż o 32 euro.

Absurdalnie brzmi natomiast pomysł nałożenia nowego podatku nawet na fotokopiarki i urządzenia wielofunkcyjne. Te miałyby zdrożeć w zależności od ilości stron, które są w stanie wydrukować w ciągu minuty. Urządzenia o wydajności 70 stron na minutę podrożałoby aż o 227 euro!

Zgromadzone w ten sposób pieniądze miałyby zostać przeznaczone na ochronę praw autorskich i ich właścicieli. Partia Socjalistyczna twierdzi, że nowy podatek w żaden sposób nie dotknie zwykłych użytkowników, a jedynie profesjonalistów, którzy potrzebują urządzeń z dyskami o dużej pojemności.

[za: TechEye]

Więcej o:
Komentarze (29)
Stać cię na terabajty? To płać
Zaloguj się
 • mtcwa

  Oceniono 40 razy 32

  RAZ SIERPEM RAZ MŁOTEM W CZERWONĄ HOŁOTĘ !

 • rojberek

  Oceniono 18 razy 16

  "Zgromadzone w ten sposób pieniądze miałyby zostać przeznaczone na ochronę praw autorskich i ich właścicieli." - do jasnej cholery, a jeśli dla mnie dysk, drukarka, USB i każde z tych urządzeń jest narzędziem pracy to dlaczego mam płacić na darmozjadów, pseudo-niedorobionych-artystów?
  Weźcie się lenie do roboty, stwórzcie coś i sprzedajcie i odwalcie się od mafijnych metod zbierania haraczów.

 • piotr_999

  Oceniono 13 razy 7

  I dobrze, będą mieli nauczkę żeby nie wybierać socjalistów itp. oszołomów.

 • Gość: wer

  Oceniono 6 razy 6

  ciekawe czy pasożyci "artyści" oddają podatek, jak zarchiwizuje sobie własne zdjęcia i filmiki z wakacji na dysku

 • arme

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko kto wtedy kupi nośnik w Portudali? Do Hiszpani z każdego puntu kraju przecież niedaleko i nawet jakby się pokusili na opodatkowanie towarów wysyłanych "pocztą" to i tak nie zawalczą...

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 3 razy 3

  To jest chore. Ale najlepsze jest uzasadnienie że projekt w żaden sposób nie dotknie zwykłych użytkowników. Ale jak nie dotknie skoro opłata jest na wszystkim od 1 GB. Gdyby opłata była od 1TB wzwyż to faktycznie by nie dotkło prawie nikogo.

 • dragon2100

  Oceniono 7 razy 3

  Czemu wy ludzie liczycie jak informatycy ? Nie widzicie że producenci od lat oszukuja i według nich 1GB to jest 1000MB :) Czasem nawet mniej

 • 1prewitt

  Oceniono 5 razy 3

  W 2 akapicie na początku jest błąd. Powinno być 0,02 euro czyli 2 centy. Gdyby każdy gigabajt kosztował dodatkowe 20 centów, to 1TB dysk podrożałby o 200 euro, bez przesady nawet kompletny idiota by o takim podatku nie mówił gdy terabajtowe dyski to już standard. Już te proponowane podwyżki świadczą o idiotyzmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX