Odkryto kolejnego trojana na Mac OS X?

Cień padł na właścicieli Maków. Trojan Flashback zdążył zainfekować ponad pół miliona komputerów opartych na OS X zanim Apple zajęło się problemem. Okazało się jednak, że to nie koniec. Lukę w systemie wykorzystuje także nowy i groźniejszy trojan.

W odróżnieniu od Flashbacka, który spinał zainfekowane komputery w tak zwany botnet, zidentyfikowany ostatnio trojan Backdoor.OSX.SabPub stworzony był do nieco innych celów. Jak twierdzą eksperci, może on wykorzystywać lukę w OS X aby wykonywać zrzuty ekranu z zainfekowanego komputera, dokumentując aktywność użytkownika i wysyłać je do sieci. Ponadto, daje ponoć także możliwość - w ograniczonym stopniu - wykonywania zdalnie poleceń systemowych.

Eksperci twierdzą także, że póki co Backdoor.OSX.SabPub objął swoim działaniem niewielki procent maszyn. Nie wiadomo jednak jaką drogą oprogramowanie się rozprzestrzenia i jakie szkody zdążyło już wyrządzić. Prawdopodobna wydaje się infekcja poprzez wiadomości e-mail.

Więcej o Backdoor.OSX.SabPub w serwisie Securelist producenta oprogramowania antywirusowego Kaspersky.

Więcej o:
Komentarze (22)
Odkryto kolejnego trojana na Mac OS X?
Zaloguj się
 • master4k

  Oceniono 33 razy 31

  Nie ma cudów. Im bardziej jesteś popularny i lubiany tym większa szansa na złapanie syfilisu...

 • thor.g

  Oceniono 40 razy 18

  Trojan w OSXsie?? Nieeemooożliiweee :))

 • el_komentatore

  Oceniono 12 razy 8

  Na maka wirusy czy inne trojany zdarzają się tak często, że jak już się jakiś trafi to robi się z tego wielki artykuł na Gazeta.pl :)

 • ooolooo

  Oceniono 11 razy 7

  Lubię się ponabijać z wyznawców Mac'a, ale trzeba przyznać, że jeśli jest sens pisania o całych dwóch wirusach dla mackowskiego systemu to znaczy, że jest on praktycznie niezagrożony przez złośliwy soft.

 • n3mc1a

  Oceniono 73 razy 5

  Ciekawe czy działa najskuteczniejsza broń macuserów - kiwanie się w przód i w tył i powtarzanie "na MacOSX nie ma wirusów, na MacOSX nie ma wirusów, na MacOSX... " :D

 • Gość: brumek

  Oceniono 7 razy 3

  O boże..... 2 wirusy, szok, przeciez na innych systemach sa tylko setki, a tu az dwa zaatakowały, szokkkk

 • szczerbathy

  Oceniono 1 raz 1

  to normalne że będzie przybywać wirusów, Apple i jego system w ostatnich latach stał się bardzo popularny więc trzeba zarobić na programach antywirusowych a jak najprościej stworzyć wirus.

 • janlutogiew

  Oceniono 4 razy -2

  dla mnie osobiscie to najmniej wazna cecha osx. wciaz bije na glowe winde.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX