Nokia nie ma w Europie szans w starciu z iPhonem i Androidem?

Europejscy operatorzy twierdzą zgodnie, że mimo szczerych chęci Nokia Lumia nie jest w stanie konkurować z serią Galaxy Samsunga i iPhone Apple'a.

Czterech największych operatorów w Europie stwierdziło, że sprzedaż Lumii, od jej debiutu w grudniu 2011 roku nie nastraja optymistycznie. Tym bardziej jeśli Nokia miała nadzieję na odzyskanie pozycji na rynku. Sukcesu nie zagwarantował także mariaż z Microsoftem. Jak stwierdził przedstawiciel jednego z operatorów, Windows nadal kojarzy się z komputerami, a nie telefonami:

Nikt nie przychodzi do sklepu i pyta o telefon z Windows Phone. [...] Gdyby Lumie, z tymi samymi podzespołami działały w oparciu o Androida a nie Windows, o wiele łatwiej byłoby je sprzedać.

Niektórzy operatorzy, jak podaje Reuters, twierdzą dodatkowo, że Lumie są za drogie jak na technologie, które oferują.

Fiński producent toczy także ciężki bój na amerykańskim rynku, na który niedawno trafiła Lumia 900. AT&T, tamtejszy operator przyznał, że na początku popyt był spory.

Mimo to, popularne ostatnio agencje ratingowe - w tym Moody's i Standard & Poor's - dają Nokii bardzo niskie noty. Cena akcji fińskiego producenta spadła zaś ostatnio do najgorszego w ostatnich 15 latach poziomu.

Mimo nie najlepszej sprzedaży aparatów Nokii wzmocnienie pozycji fińskiego koncernu w pewnym sensie leży w interesie operatorów, jak stwierdzili eksperci. Nokia stanowi bowiem poważną alternatywę dla produktów Apple i Samsunga (z Androidem). Operatorzy boją się natomiast zmonopolizowania rynku telefonów komórkowych przez te dwie ostatnie firmy. Dlaczego? W USA bowiem, według danych agencji Gartner, operatorzy kupują aż 90%, a w Europie od 50% do 70% telefonów... zanim trafią one wraz z umowami abonamentowymi do klientów końcowych. Alternatywa w postaci Nokii gwarantuje zaś zachowanie aktualnego poziomu cen i oddala ryzyko manipulacji ze strony liderów rynku.

Z drugiej strony, jak powiedział Reutersowi przedstawiciel jednego z operatorów, Microsoft mógłby pomóc promować telefony Nokii z WP7, gdyby tylko zechciał. Firma nie narzeka bowiem na brak gotówki.

W Polsce Lumie 710 i 800 osiągnęły już natomiast poziom analogicznie - 1 i 49 złotych. Można taniej?

Więcej o:
Komentarze (82)
Nokia nie ma w Europie szans w starciu z iPhonem i Androidem?
Zaloguj się
 • gupek70

  Oceniono 21 razy 9

  Wszyscy w napieciu czekamy na bezcenna opinie wybitnego znachora wookiego czubaki !!

 • adam3407

  Oceniono 8 razy 8

  MS ma tyle kasy, że szok. Zamiast zatrudnić dodatkowych ludzi do pracy nad WP i doprowadzić go w krótkim czasie do stanu jaki prezentuje konkurencja szczędzi grosza, a zamiast tego dodaje łatki typu "teraz dodamy dwa załączniki do maila zamiast jednego".

 • gazetowicz007

  Oceniono 30 razy 8

  tlen, tlen, TLEN!
  siostro, szybciej z tym tlenem...
  wookie chewbacca zemdlal

  > Nikt nie przychodzi do sklepu i pyta o telefon z Windows Phone. [...] Gdyby Lumie, z tymi samymi podzespołami działały w oparciu o Androida a nie Windows, o wiele łatwiej byłoby je sprzedać.

 • freejazzy

  Oceniono 8 razy 4

  I tak Stephen Elop okazał się koniem trojańskim podrzuconym Nokii przez Microsoft. Zadziwiające, że wśród smartfonów tej firmy o wiele lepiej radzi sobie Nokia N9 z MeeGo na pokładzie - w porównaniu z Lumią, z ułamkiem kwoty wydanej na promocję i reklamę "niechciane dziecko" Nokii sprzedaje się nad podziw dobrze (oczywiście nie ma oficjalnych raportów na ten temat - te są z dziwnych powodów przez Nokię utajnione - ranking powstał jedynie w oparciu o badania sprzedaży u operatorów)
  A co z samą N9 opartą o wolny i otwarty system Linux? Cóż, aplikacje, które miały nigdy nie powstawać - powstają, pojawiają się kolejne porty popularnych appek i gier, a port Androida 4.0.1 dostępny w dualboot jest już gotowy w wersji Alfa - czyli wcześniej, niż wersja tego systemu na wiele Samsungów czy HTC, gdzie przecież Android jest natywnym systemem.
  Ciekawe, kiedy przeportują Androida na Lumię..;-)

 • gagu

  Oceniono 34 razy 4

  bardzo lubię swoją lumię 800, a windows phone jest bezkonkurencyjny w porównaniu do ios i androida - kwestia gustu. szkoda że nie osiągnie sukcesu i boję się, że rynek wykończy zarówno lumię jaki i windows phone. mimo to trzymam kciuki za wp i nokie.

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 7 razy 3

  Nokie moglo uratowac zmienienie nazywy Symbiana i zastapienie topernego symbianowskiego UI czyms lepszym.
  Nokia mogla tez kontynuowac MeeGo. Mogla tez po prostu pojsc w Androida. Tylko, ze Nokia wybrala najgorsza opcje - Windows Phone. Najmniej dopracowany, najtrudnijeszy do sprzedania system.

 • smok_wawerski

  Oceniono 19 razy 3

  Dziwnym nie jest, że redaktorzy działu Tech uwielbiają Androida. Bo niby na co ma być stać gości na śmieciówkach. Pamiętać należy: Android jest dobry, bo tani, a Polak lubi jak jest tanio, choćby mu ten telefon codziennie pakował solidnego kopa, wszystko zniesie.

 • k.osiara

  Oceniono 8 razy 2

  No ja cały czas czekam na Nokię z Androidem. Jeżeli wsadzą do tego ładnego body z Nokii N9 dobre podzespoły, ekran AMOLED i będzie tam Android to rozważę zakup. Na razie niestety Nokia zdycha z M$. Jeszcze z rok i Microsoft kupi Nokię za 10$ w promocji i tyle z tego będzie.

 • realgniot

  Oceniono 8 razy 2

  Microsyf to wredna firma i jestem pewny, że z premedytacją wciągnął Nokię w grę, którą jest zniszczyć tą firmę. Nagadali jaki to mamy świetny system, zobaczcie ile desktopów na tym pracuje, na pewno będzie hitem i jakiś kilku pacanów z zarządu dało się zrobić w balona, o ile wcześniej nie zostali kupieni. Teraz będziemy czekać na upadek Nokii, aż wreszcie MS wykupi tą firmę za grosze. Po wykupieniu tej firmy MS zacznie ładować kupę szmalu w marketing, będzie rozdawać firmą za darmo i mam nadzieję, że umoczą przy tym dupę, bo system operacyjny jaki oferują jest kiepski, bez względu na urządzenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX