Szefowie Google i James Cameron chcą ruszyć z kosmicznym górnictwem?

Rozpocznie się nowy etap w podboju kosmosu?

"Stworzymy zupełnie nową gałąź przemysłu i nową definicję 'surowców naturalnych'" - takimi słowami opisuje swoją misję firma Planetary Resources. Czy wkrótce będziemy świadkami startu kosmicznego górnictwa?

Wszystkiego dowiemy się 24 kwietnia w trakcie konferencji zorganizowanej przez firmę. Póki co ujawniono, że wspierają ją postaci z dużym doświadczeniem i zapleczem finansowym. Są wśród nich Larry Page i Eric Schmidt z Google, reżyser James Cameron, syn znanego amerykańskiego polityka Rossa Perota, astronauta Tom Jones i były pracownik NASA, Chris Lewicki, który kierował misjami w amerykańskiej agencji. Szefem całej operacji jest natomiast pomysłodawca nagrody X Prize - Peter Diamandis.

I choć jeszcze nie wiadomo, czy rzeczywiście ogłoszone zostaną narodziny kosmicznego górnictwa, to wiele na to wskazuje. Planetary Resources zapowiada zresztą, iż sprawi, że nałożą się na siebie dwa bardzo ważne sektory - podboju kosmosu i zasobów naturalnych - które umożliwią dołożenie bilionów dolarów do światowego PKB. Brzmi intrygująco, prawda?

[za: The Verge]

Więcej o:
Komentarze (41)
Szefowie Google i James Cameron chcą ruszyć z kosmicznym górnictwem?
Zaloguj się
 • Gość: gosciu

  Oceniono 49 razy 47

  tylko żeby nie natrafili na mięsożernych obcych których przywiozą na ziemię w sobie ;]

 • lanou

  Oceniono 15 razy 13

  Oczywiście zakładając, że się nie wytłuczemy wzajemnie na Ziemi.

 • Gość: Legrange

  Oceniono 10 razy 6

  W kosmosie jest piekło, a w piekle siarka i smoła. Za darmochę po znajomości. Ojciec Dyrektor będzie bogaty.

 • atuanu

  Oceniono 20 razy 6

  Taa doświadczony górnik James Cameron...
  I jaka mocna nazwa Planetary - rozumiecie całe planty chcą ogołacać z surowców - bo im biednym żuczkom zasobów naszej planety na długo nie wystarczy. Przy poziomie konsumpcji jaką przeciętny ameryczanin prowadzi to gdybyśmy wszyscy na Ziemi tak chcieli to trzeba by czterech tej samej wielkości planet...

 • magicbox

  Oceniono 16 razy 6

  Jestem gorącym zwolennikiem eksploracji kosmosu ale nie wydaje mi się żeby na dzień dzisiejszy opłacało się cokolwiek wydobywać w kosmosie. Na razie sens maja tylko turystyka i badania naukowe.

 • cinek08

  Oceniono 5 razy 5

  A może to kolejna promocja Prometeusza :)

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 6 razy 4

  "Podbój". Takimi słowami pewien typ ludzi myśli o poznaniu. Dosyć przykre...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX