Pojawiła się nowa Opera 12. Zmiany, zmiany...

Wczoraj pisaliśmy o tym, że jest już dostępna wersja z numerem 12 przeglądarki Firefox. Dziś przyszedł czas na Operę. Tak jest: Opera 12 jest już dostępna.

Co prawda na razie jest to jeszcze wersja beta, a więc testowa, ale już można z niej korzystać i oceniać nowości tudzież wprowadzone usprawnienia.

A co zmieniono? Przede wszystkim zupełnie od nowa napisano silnik, na którym tworzone są skórki dla tej przeglądarki. Od teraz powinny działać sprawniej. Poza tym wszystkie wtyczki uruchamiane teraz w Operze są osobno działającymi procesami - w razie błędu któregoś z nich nie spowoduje to awarii całego programu. Konkurencja już to co prawda ma od jakiegoś czasu, ale cieszy, że Opera nadąża ze zmianami.

Z innych ważnych zmian warto wspomnieć o usprawnieniach dla działania HTML5 oraz WebGL, a także przyspieszeniu czasu ładowania przeglądarki oraz czasu, jaki zajmuje jej uruchomienie na systemach 64-bitowych.

Razem z Operą 12 firma skończyła także wspierać projekt Unite. Była to wbudowana w przeglądarkę chmura danych, która działała o 2009 roku.

Wersję beta najnowszej Opery znajdziecie tutaj.

Więcej o:
Komentarze (4)
Pojawiła się nowa Opera 12. Zmiany, zmiany...
Zaloguj się
 • wajego

  Oceniono 17 razy 15

  "Opera nadąża ze zmianami."
  Szkoda czasu na lekturę. Zawsze było i pewnie już będzie na odwrót: opera jako pierwsza wprowadza wszystko co istotne do przeglądarki, konkurencja implementuje to rok później, najczęściej jako dodatek na wszelki wypadek.

 • Gość: duke

  Oceniono 9 razy 9

  Ostatnio czytałem krótki test pewnego modelu motocykla. I generalnie tekst był na takim poziomie: "Motocykl cechuje bardzo dobre przyspieszenie".

  Tutaj poziom jest podobny.

 • mrarm

  Oceniono 8 razy 8

  No proszę, pan piszący artykuł jeszcze nie wie, że Opera to najszybsza przeglądarka, i generalnie najlepsza (wszystko co potrzebne ma od razu, działa szybko od razu, firefox/palemoon potrzebuą 3 pluginów żeby zyskać tę samą funkcjonalność: gesty myszy, skróty klawiszowe, przywracanie sesji, blokowanie reklam - to wszystko po zainstalowaniu w FF 2x spowalnia przeglądarkę, w operze jest od razu, a i tak jest najszybsza (niezależne test y to pokazua).

 • Gość: Tenor

  Oceniono 6 razy -2

  Co to jest "silnik, na którym tworzone są skórki dla tej przeglądarki"? O "silniku renderującym przeglądarki" i owszem słyszałem, ale cóż to za twór ten silnik od skórek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX