W ciągu dwóch tygodni wartość Apple'a spadła o jednego Amazona

Dwa tygodnie grozy minęły. W ich trakcie Apple stopniowo traciło na wartości... ostatecznie wartość firmy zmniejszyła się o - bagatela - 83 miliardy dolarów. To kwota za którą praktycznie od ręki można kupić Amazona.

Mimo to Apple nadal stoi i ma się dobrze. Wartość firmy błyskawicznie odbiła w górę, dosłownie w ułamku sekundy odzyskując 57 miliardy dolarów.

Analitycy rynku stwierdzili, że spadek wartości wynikał z panicznej próby wyciągnięcia pieniędzy przez udziałowców Apple. Wartość akcji spadła z 644 dolarów na początku górki do 555 dolarów po 10 dniach. To około 13%, ale biorąc pod uwagę, że Apple wyemitowało ich ponad 932 miliony... delikatne z pozoru wahnięcie policzono w miliardach dolarów.

Powodem wyciągania pieniędzy z Apple była obawa, że zbliżające się ogłoszenie kwartalnych wyników firmy nie przyniesie nic dobrego i wszyscy odczują wahnięcie w kursie. Nie chcąc tracić niektórzy asekuracyjnie wycofywali pieniądze. Wyniki jednak, jak widać, nikogo nie rozczarowały i wartość szybko wróciła do "normy". Kto natomiast wytrzymał tak zwane "napinanie procy" ten zyskał.

Następnego poranka po ogłoszeniu wyników akcje Apple osiągnęły na otwarciu wartość ponad 615 dolarów, odzyskując dla firmy aż 57 miliardów dolarów kapitału... To z kolei wartość za którą wchodząc z ulicy można z kupić Goldman Sachs.

Wniosek? Apple jest olbrzymie.

Więcej o:
Komentarze (50)
W ciągu dwóch tygodni wartość Apple'a spadła o jednego Amazona
Zaloguj się
 • Gość: jarek

  Oceniono 25 razy 19

  Moim skromnym zdaniem, a nie znam się na ekonomi, to takie wahania kursu akcji nie stanowią o wartości firmy. Akcję zostały kiedyś tam sprzedane/wypuszczone, firma otrzymała odpowiednie pieniądze za to ale teraz to one tylko przechodzą z ręki do ręki. To jak nabycie prawa do firmy czy domu. Firma nie traci na tym ani ni zyskuje. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że firma traci bo zwykle spadek kursu akcji jest spowodowany nie najlepsza kondycją firmy. Ciekaw ja jestem raczej czy apple ma pokrycie w wartości na te miliony akcji.

 • galnospoke

  Oceniono 9 razy 5

  Przeciez to wszystko fikcja na papierze.

 • wymagany_login

  Oceniono 10 razy 4

  Ktoś tu chyba nie zna znaczenia słowa "wartość"...

 • Gość: buczo

  Oceniono 10 razy 2

  W czystej gotówie, do dyspozycji od ręki apple ma ok 100 miliardów dolarów. USA jako państwo ma do dyspozycji od ręki prawdopodobnie ok 75 miliardów.
  Te 100 miliardów to akurat chyba tyle, by za gotówke bez targowania kupić Samsunga.

 • mille666

  Oceniono 3 razy 1

  ZSRR również było olbrzymie :)

 • nikodem_73

  Oceniono 5 razy 1

  Jestem ciekaw kolejnego wytłumaczenia, bo akcje Apple właśnie osiągnęły pełne 603$ za sztukę. W ciągu... 3 dni.

  Jest bardzo dobrze... Utrata raptem niecałego procenta wartości dziennie. I to po ogłoszeniu raportu kwartalnego. Trend nie wygląda na "idący na północ".

  Sam to jestem ciekaw co się będzie działo z akcjami Apple po debiucie Facebooka. Walka między wydmuszkami. A przecież Wielkanoc już była.

 • tommyline

  Oceniono 7 razy 1

  Pytanie ile REALNYCH dolarów zostało wydanych na zakup akcji, bo wartość akcji zależy tylko i wyłącznie od skłonności kupujących do zapłacenia odpowiedniej ceny. Czyli gdy chetnych na zakup zabraknie, cena zleci, zacznie sie panika i wrócimy do wartości ok 100 mld $ które w gotówce ma Apple.

 • wojo.b

  Oceniono 9 razy 1

  Wydmuszka :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX