Google może testować swoje bezzałogowe samochody. Przynajmniej w Nevadzie

Czy za kilka lat samochody nie będą potrzebowały kierowców? Google już nad tym pracuje. Testy w środowisku naturalnym rozpocznie już niedługo. Wreszcie ma na to pozwolenie.

W miniony poniedziałek Departament Pojazdów Motorowych stanu Nevada udzielił firmie Google pierwsze w historii USA pozwolenie na testowanie samochodów bezzałogowych na publicznych drogach. Włodarzy Departamentu przekonały prezentacje, jakie w ubiegłym roku przeprowadziła dla nich firma z Mountain View.

"Kierowcy trąbią na nie częściej [niż na zwykłe samochody], bo one jeżdżą bezpiecznie" powiedział o samochodach Google Bruce Breslow, szef rzeczonego Departamentu.

Na razie jednak pojazdy testowe nie będą zupełnie pozbawione kierowcy. Stan Nevada wymaga, by w czasie testów w samochodzie znajdowały się dwie osoby - jedna, która w dowolnej chwili może przejąć nad nim kontrolę i druga, która monitoruje trasę, jaką wybiera autopilot.

Czy za kilka lat samochody pozbawione kierowców będą czymś normalnym? Biorąc pod uwagę, że ta technologia już działa i jest testowana w naturalnym środowisku, można chyba założyć, że tak. Na razie do obecności takich pojazdów będą musieli - jako pierwsi na świecie - przywyknąć mieszkańcy stanu Nevada.

[za AP]

Więcej o:
Komentarze (22)
Google może testować swoje bezzałogowe samochody. Przynajmniej w Nevadzie
Zaloguj się
 • milopl666

  Oceniono 9 razy 5

  Fajna rzecz...ale zanim to wejdzie pod strzechy to troche minie. No ichciałbym zoboaczyc jak sobie ten ich samojezdny prius radzi na polskich drogach :P

 • wmc-33

  Oceniono 4 razy 4

  Znowu Nevada udzieliła im pierwszego pozwolenia? Przecież było o tym głośno z pół roku temu, tamto pozwolenie musiało być zerowe albo beta.

 • szakez

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe, kiedy będzie bezzałogowy VW Golf III 1.9TDi?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 5 razy 3

  Proponuję, żeby google wysłało je na nieistniejące na ich "mapach" drogi. Na początek autostradową obwodnicą Wrocławia. ;)

 • pdemb

  Oceniono 1 raz 1

  Te samochody były testowane na pustyniach i bezdrożach, nie potrzebują GPS ani map, potrafią same odróżnić teren, po którym da się jechać, dukty, drogi gruntowe itp. Dopiero później dodano obsługę ruchu ulicznego.

 • 4mefisto

  Oceniono 7 razy 1

  wez korepetycje z j. polskiego:

  "udzielił firmie Google pierwsze w historii USA 'pozwolenie' "?
  " 'bezzalogowe' samochody" ?

 • adriani75

  Oceniono 4 razy 0

  Nieźle, cieszy mnie ze wkoncu cos ruszyło w samochodach Niemiaszki teraz dostana po kieszeni skoro tylko liftingi robic potrafia

 • ohmydarling

  Oceniono 1 raz -1

  W jaki sposób mieszkańcy Nevady przyzwyczają się do bezzałogowych samochodów, skoro w artykule pisze jak byk, że będzie w nich siedział kierowca, by w razie wypadku przejąć kierowanie, oraz pasażer śledzący autopilota?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX