Przytul kwarka czyli pluszowa galeria fizycznych osobliwości

Każda pluszowa zabawka to inna cząstka elementarna

Każda pluszowa zabawka to inna cząstka elementarna (Fot. particlezoo.net)

Cząstki elementarne trudno sobie wyobrazić. No chyba, że zakupimy sobie w sklepie jakiegoś sprowadzonego do postaci pluszaka kwarka, miona czy bozona.

Na stronie particlezoo.net każdy (kto czuje się na siłach) może zaznajomić się z plejadą cząstek elementarnych a nawet je zakupić w formie pluszowych zabawek. Same przeglądanie zasobów sklepu bawi i uczy.

„Kwark górny - malutki punkcik w środku protonu i neutronu, przyjaciel „na zawsze” w kwarkiem dolnym”.

Przeglądając poszczególne elementy świata fizyki dowiadujemy się też na przykład, że ciemna materia jest „trudna do zauważenia, gdyż jest taka ciemna”,

Nawet tak egzotyczne i hipotetyczne cząstki jak tachion mogą znaleźć swoich nabywców zachęconych do ich zakupu zagadką: „Czy ta diabelska i sprytna cząstka naprawdę potrafi podróżować szybciej od światła?.

Kupić można też kupić prawdziwą gwiazdę czyli poszukiwany wciąż Bozon Higgsa, wybrać spośród ekstrawaganckich kuzynów elektronu lub sięgnąć po klasykę rodem z jądra komórkowego - stary dobry proton lub równie jary neutron.

Na stronie particlezoo.net znajdziemy też ciekawą podziałkę cząstek według ich „ciężkości” (widmo masowe) - na początku pozbawiony masy foton, na końcu ciemna materia.

particlezoo.net

Na całą kolekcję, w której jest jeszcze wszechświat a nawet mikro-promieniowanie tła trzeba by wydać grubo ponad dwa tysiące dolarów. Jak jednak oprzeć się tym czarującym pluszowym charakterom w prosty sposób prezentującym nam na co dzień niedostrzegalne.

Komentarze (11)
Przytul kwarka czyli pluszowa galeria fizycznych osobliwości
Zaloguj się
 • turbo-liberal

  Oceniono 10 razy 8

  > sięgnąć po klasykę rodem z jądra komórkowego

  Na pewno komórkowego?

 • popielucha

  Oceniono 8 razy 8

  Fajne to :) też chce takiego jednego jakiegoś!

 • Gość: Gosc

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedys byly pluszowe maskotki przedstawiające grożne wirusy i bakterie, np. puchaty wirus Ebola itp. Czy wie ktoś moze gdzie mozna by to jeszcze znalezc?

 • sprzeniewierzenie

  Oceniono 2 razy 2

  'jadra komorkowego' - jestescie panstwo gotowi na sprzedaz tresci w systemie piano?

 • Gość: błędy

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego w takim krótkim artykule tyle błędów? Na początku jest tachion, nie wspominając o tym "jądrze komórkowym". Ktoś to sprawdza przed publikacją????

 • razec11

  0

  Hicior dla Biedronki bo się "Świeżaki" skończyły

 • funkenschlag

  0

  I jeszcze ten cytat: „Kwark górny - malutki punkcik w środku protonu i neutronu, przyjaciel „na zawsze” w kwarkiem dolnym” - po jakiemu to języku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje