Przytul kwarka czyli pluszowa galeria fizycznych osobliwości

Cząstki elementarne trudno sobie wyobrazić. No chyba, że zakupimy sobie w sklepie jakiegoś sprowadzonego do postaci pluszaka kwarka, miona czy bozona.

Na stronie particlezoo.net każdy (kto czuje się na siłach) może zaznajomić się z plejadą cząstek elementarnych a nawet je zakupić w formie pluszowych zabawek. Same przeglądanie zasobów sklepu bawi i uczy.

?Kwark górny - malutki punkcik w środku protonu i neutronu, przyjaciel ?na zawsze? w kwarkiem dolnym?.

Przeglądając poszczególne elementy świata fizyki dowiadujemy się też na przykład, że ciemna materia jest ?trudna do zauważenia, gdyż jest taka ciemna?,

Nawet tak egzotyczne i hipotetyczne cząstki jak tachion mogą znaleźć swoich nabywców zachęconych do ich zakupu zagadką: ?Czy ta diabelska i sprytna cząstka naprawdę potrafi podróżować szybciej od światła?.

Kupić można też kupić prawdziwą gwiazdę czyli poszukiwany wciąż Bozon Higgsa, wybrać spośród ekstrawaganckich kuzynów elektronu lub sięgnąć po klasykę rodem z jądra komórkowego - stary dobry proton lub równie jary neutron.

Na stronie particlezoo.net znajdziemy też ciekawą podziałkę cząstek według ich ?ciężkości? (widmo masowe) - na początku pozbawiony masy foton, na końcu ciemna materia.

particlezoo.net

Na całą kolekcję, w której jest jeszcze wszechświat a nawet mikro-promieniowanie tła trzeba by wydać grubo ponad dwa tysiące dolarów. Jak jednak oprzeć się tym czarującym pluszowym charakterom w prosty sposób prezentującym nam na co dzień niedostrzegalne.

Więcej o:
Komentarze (11)
Przytul kwarka czyli pluszowa galeria fizycznych osobliwości
Zaloguj się
 • turbo-liberal

  Oceniono 10 razy 8

  > sięgnąć po klasykę rodem z jądra komórkowego

  Na pewno komórkowego?

 • popielucha

  Oceniono 8 razy 8

  Fajne to :) też chce takiego jednego jakiegoś!

 • Gość: Gosc

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedys byly pluszowe maskotki przedstawiające grożne wirusy i bakterie, np. puchaty wirus Ebola itp. Czy wie ktoś moze gdzie mozna by to jeszcze znalezc?

 • sprzeniewierzenie

  Oceniono 2 razy 2

  'jadra komorkowego' - jestescie panstwo gotowi na sprzedaz tresci w systemie piano?

 • Gość: błędy

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego w takim krótkim artykule tyle błędów? Na początku jest tachion, nie wspominając o tym "jądrze komórkowym". Ktoś to sprawdza przed publikacją????

 • razec11

  0

  Hicior dla Biedronki bo się "Świeżaki" skończyły

 • funkenschlag

  0

  I jeszcze ten cytat: „Kwark górny - malutki punkcik w środku protonu i neutronu, przyjaciel „na zawsze” w kwarkiem dolnym” - po jakiemu to języku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX