Kody QR i technologia NFC czyli biblioteka na miarę XXI wieku

Projekt Ingeborg

Projekt Ingeborg (Fot. za engadget.com)

Austriackie Klagenfurt nie posiada nawet własnej biblioteki publicznej, chociaż jest gospodarzem Festiwalu Literatury Niemieckojęzycznej. Wystarczyło jednak 70 kodów QR rozmieszczonych po mieście by zmienić miasto w interaktywną wypożyczalnię książek.

Projekt Ingeborg zmienił oblicze austriackiego Klagenfurt. W różnych miejscach miasta pojawiły się kody QR oraz naklejki z chipami NFC. Przy użyciu urządzeń przenośnych można dzięki nim pobrać książki - na przykład "The Killer" Arthura Schnitzlera umieszczono w pobliżu komendy policji.

W sierpniu w ten sposób będzie można zapoznać się z lokalnymi artystami, muzykami, pisarzami, biblioteka XXI wieku stanie się więc jeszcze bardziej multimedialna.

Pomysł łatwy do przeniesienia w polskie realia, choć trzeba pamiętać, że skanowanie kodów QR może być ryzykowne.

 

[ za engadget ]

Komentarze (16)
Kody QR i technologia NFC czyli biblioteka na miarę XXI wieku
Zaloguj się
 • peterro9

  Oceniono 68 razy 50

  "skanowanie kodów QR może być ryzykowne."
  rozumiem ze taki zeskanowany kod QR w pewnych sytuacjach moze sie rozzloscic i odgryzc skanujacemu noge.

 • cest.l.a.vie

  Oceniono 6 razy 6

  Gdybym nic nie wiedział o technologii, skomentowałbym tylko : WTF? Kalka artykułu jest łatwizną na którą za często idą ci redaktorzy. Napisanie własnego, z rozszerzeniem tematu, zeby każdy czytelnik mógł zrozumieć, widać ich przerasta. Nie powinni wiec pisać "za engadget" ale "przetłumaczone z endgaget".

 • Gość: gik

  Oceniono 11 razy 3

  Czytnik NFC ma bardzo mało urządzeń

 • ruchaka

  Oceniono 14 razy -2

  wiec biblioteki powinny byc zdelegalizowane

  jesli kazdy bedzie mogl przez telefon za darmo wypozyczyc dowolna ksiazke to kto zaplaci za napisanie, przretlumaczenie, edycje itp ksiazki?

  no chyba, ze pozwolimy jak w starych bibliotekach tylko jednej albo dwom osobom na raz wypozyczyc/sciagac na telefon/tablet/laptop dana ksiazke, ale gdzie tu wtedy logika?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje