39 tys. zł kary za nazywanie gry "bezpłatną" - decyzja UOKiK

Wojna czołgów

Wojna czołgów (Wojna czołgów)

Graliście może w komórkową grę Wojna czołgów? UOKiK uznał, że jej producent, CT Creative Team, wprowadzał konsumentów w błąd.

Decyzja wieńczy postępowanie, które wszczęto we wrześniu 2011 roku w wyniku skargi konsumenta. Dotyczy ona komórkowej gry Wojna czołgów, a konkretniej jej reklam. W różnych miejscach CT Creative Team reklamował ją jako darmową. Wg UOKiK-u reklamy te sprawiały wrażenie, że jest całkowicie bezpłatna.

Tymczasem owszem, o ile zainstalowanie gry nie pociągało za sobą żadnych kosztów, to już podczas zabawy mogliśmy dokupić za realne pieniądze różnego rodzaju bonusy. Jak czytamy w komunikacie:

W rzeczywistości użytkownicy mogli korzystać z szeregu odpłatnych opcji (np. zakup dodatkowego wyposażenia wirtualnego czołgu) a uczestnictwo w grze bez ponoszenia kosztów było możliwe praktycznie tylko na jej wstępnym etapie.

Nie współgrało to z przekazem reklamowym. Wg Urzędu "konsument nie powinien być zaskakiwany koniecznością uiszczana opłat, po tym jak zdecyduje się na skorzystanie z oferty". W efekcie urząd ukarał CT Creative Team karą w wysokości 38 951 zł. Decyzja nie jest prawomocna - przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Decyzja w sprawie "bezpłatnych" gier może dużo zmienić. "Darmowych" produkcji jest bowiem od groma i powstaje pytanie, czy i w ich przypadku można mówić o wprowadzaniu konsumentów w błąd.

Źródło: UOKiK

Komentarze (20)
39 tys. zł kary za nazywanie gry "bezpłatną" - decyzja UOKiK
Zaloguj się
 • fakej

  Oceniono 46 razy 34

  Super, a kiedy przyjdzie kolej na telefony za złotówkę, pierwsze trzy miesiące abonamentu za darmo, pół litra soku gratis itp?

 • firefoxos

  Oceniono 35 razy 31

  UOKiK jest zbyt wolny. Albo inaczej - składanie wniosków zbyt utrudnione. Powinno być tak, że np. po dostrzeżeniu przekrętu z "promocjami" w hipermarkecie konsument wraca do domu, zasiada przecd komputerem na 5 minut i składa wniosek przez internet, z możliwością śledzenia postępów w sprawie. Ale o czym tu marzyć, skoro federacja polskich konsumentów opowiada się za ukrywaniem listy firm wykorzystujących sól drogową w produktach spożywczych do czasu zakończenia sprawy sądowej. Czyli przez kilka lat.

 • wamal

  Oceniono 29 razy 27

  A co z reklamami "BEZPŁATNEJ naziemnej telewizji cyfrowej", skoro trzeba płacić abonament????

 • wojtas71

  Oceniono 24 razy 24

  ja czekam az UOKIK wezmie sie za sieci komorkowe ktore sprzedaja "DARMOWE MINUTY"

  za darmo to w morde mozna dostac!

 • dbaa

  Oceniono 19 razy 11

  To nie wina UOKiK, błagam was odczepcie się. Trzeba być kompletnym idiotą aby prowadzić firmę w polsce. Powodzenia wszyskim którzy żyją złudzeniami.

 • maquis.drake

  Oceniono 30 razy 10

  Nie rozumiem. Gra jest free-for-play a dodatki można, ale nie trzeba kupić. Nie ma przymusu, to o co chodzi? Podobnież jak kupuję powiedzmy Blue-ray, to mi to wystarcza do odtwarzania, ale nikt nie każe mi kupić do tego całego systemu nagłaśniającego. Cała ta sprawa wydaje mi się pozbawiona sensu, tak jakby UOKiK nie orientował się o co chodzi.

  Gdybym kupił grę reklamowaną jako free-for-play i potem MUSIAŁ kupić jakieś dodatki do niej to wtedy bym się czepiał, ale tak...?

 • ami_lii

  Oceniono 8 razy 6

  A kiedy za to samo ukarzą Wapstera? Nie ma bloku reklamowego bez ich rewelacyjnych gier "absolutnie za darmo!" "Ślij bezpłatnego sms na numer...". Pomijam kwestię że wiele ich gier to jest zrzynka z zagranicznych hitów (teraz reklamują polskiego klona Angry Birds, zdaje się "Zwierzaki atakują") ale niedługo po uruchomieniu gier okazuje się że 90% funkcji wymaga wysłania (już oczywiście premium) smsa. Teoretycznie można się uprzeć i grać bez dodatków ale po kilku poziomach pojawia się komunikat że aby grać dalej, musisz wysłać sms!

 • specjalniedorejestracji

  Oceniono 23 razy 5

  A kiedy wezmą się za DLC? Dlaczego mamy płacić za to co już jest (najczęściej) na płytce?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe jaki bedzie efekt reklamy "bezplatnej telewizji cyfrowej" bo ja to rozumie doslownie ....... bezplatnej czyli bez abonamentu ................ inaczej bedzie to taka sama sciema jak z ta gra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje