Drukarka 3D wydrukuje cały dom w 20 godzin

Wreszcie każdego będzie stać na własne mieszkanie?

Zespół naukowców z University of Southern California opracował metodę tworzenia budynków za pomocą drukarek 3D. Nazwano ją Contour Crafting. Jak twierdzi szef zespołu - profesor Behrokh Khoshnevis - można w ten sposób wznosić pojedyncze budynki jak i całe "kolonie domów". Sama technologia jest rozwijana od kilku lat.

Khoshnevis mówi, że domy budowane w ten sposób mogą być tworzone zarówno z cegieł jak i betonu. Podobnie jak w przypadku każdej drukarki 3D, Contour Crafting wznosi domy warstwa po warstwie. Wokół konstrukcji porusza się specjalna suwnica, która wylewa cement w odpowiednich miejscach. Od razu w trakcie prac montowane mają być także instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Technologia umożliwiać ma skonstruowanie domu w ciągu zaledwie dwudziestu godzin.

Contour Crafting ma być wykorzystywany przede wszystkim do budowy domów w strefach dotkniętych klęskami żywiołowymi czy mieszkań dla uboższych ludzi. Khoshnevis zauważa jednak, że technologię można wykorzystać także do budowania konstrukcji na Marsie lub Księżycu. Taka metoda wznoszenia domów jest także bezpieczna - pozwala uniknąć jakichkolwiek urazów u robotników pracujących na budowie.

[za: Popular Science]

Ściągnij z sieci i wydrukuj. Drukarki 3D zamordują tradycyjny przemysł i handel?
Drukarka do burrito - konfigurujesz i jesz
Więcej o:
Komentarze (24)
Drukarka 3D wydrukuje cały dom w 20 godzin
Zaloguj się
 • nikanor

  Oceniono 42 razy 36

  Fajne, tylko bez sensu.

  Ta budowlana drukarka to taka sprytniejsza pompa do betonu. Niestety, samą pompą się domu nie zbuduje. Fundament trzeba wykopać, zbrojenia położyć, okna wstawić, izolację i tynk zrobić, stropodach uszczelnić, zaizolować itp. Cała wykończeniówka też do zrobienia konwencjonalnie.

  20 godzin to może będzie trwać lanie betonu. Cała budowa - jak zwykle od kilku do kilkudziesięciu tygodni. Szybciej będzie kupić dom modułowy. A na klęski żywiołowe i tak najszybciej i najtaniej przywieźć domy kontenerowe. W tych można mieszkać od razu po zdjęciu z ciężarówki.

  Nikanor

 • aveon

  Oceniono 29 razy 29

  panie tego domu tu wczoraj jeszcze nie bylo :D

 • johanek4e

  Oceniono 15 razy 11

  Barbie czeka z utęsknieniem na "drukującego" Kena i jego "20-to godzinny domek" ?

 • gonzor

  Oceniono 12 razy 10

  Maszyna zastąpi 2 murarzy, pomocnika, elektryka, a będzie obsługiwana przez 6 inżynierów...

  pozostaje do rozwiązania
  okna, wod-kan, co, ciesielka,

 • mobos

  Oceniono 15 razy 5

  Drukowanie 3D ostatnio stalo sie modnym tematem, chociaz sama technologia jest powszechnie znana od bardzo dawna. Jest to fajny bajer, ale niewiele wiecej, Po pierwsze material ktorym sie drukuje, to zazwyczaj specjalna zywica - dosyc droga i niezbyt wytrzymala. Mozemy otrzymac realistyczny ksztalt, ale wartosc uzytkowa bedzie mial niewielka. Drukarki 3D stosuje sie do tworzenia prototypow i to tylko takich, ktorych otrzymanie byloby klopotliwe za pomoca innych technik wytwarzania. Przykladowo nie ma sensu drukowac tulei skoro mozna ja otrzymac przez toczenie.
  Drukarka 3D jest sympatyczna ciekawostką, ale tworzenie przedmiotow w ten sposob w najblizszym czasie nie bedzie powszechne ze wzgledu na koszty produkcji, ograniczenia materialu z ktorego przedmiot jest drukowany, ograniczenia skomplikowania przedmiotu (drukarka 3d w zasadzie dostarcza tylko ksztalty)

 • gogo2012

  Oceniono 6 razy 4

  i co???
  to niby ma być tanie???

  pożyjemy - zobaczymy

 • olewca

  Oceniono 2 razy 2

  A ja chce drukowac pieniadze. Jaka drukarke mi polecicie?

 • Gość: georgeb

  Oceniono 7 razy 1

  Nie wróżę dużej kariery tym drukarkom.
  Mogą się jedynie sprawdzic przy wykonywaniu prototypów modeli, bo dalsze modele można już odlac z prototypu.
  Inne zastosowanie to dziadostwo i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX