"Pomyśl, zanim wrzucisz", czyli jak zdjęcie dziecka może wpaść w złe ręce

Pomyśl, zanim wrzucisz - Fundacja Dzieci Niczyje

Pomyśl, zanim wrzucisz - Fundacja Dzieci Niczyje (Pomyśl, zanim wrzucisz - Fundacja Dzieci Niczyje)

Fundacja Dzieci Niczyje apeluje, żeby nie wrzucać bezmyślnie zdjęć swoich pociech. Słuszny postulat.

W sieci nieraz żartuje się lub zżyma na zalew fotografii dzieci na Facebooku i innych portalach. Każdy chce się pochwalić swoim bobasem. Powstały nawet specjalne aplikacje, które mają nas wyzwolić spod jarzma tych słodkich fotek.

Żarty żartami, ale okazuje się, że sprawa ma drugie, znacznie mniej przyjemne dno. Jak przypomina Fundacja Dzieci Niczyje, zdjęcia, które publikujemy na naszym profilu, zaczynają żyć własnym życiem. Wystarczy, że nasz znajomy udostępni je u siebie i setki osób może je zobaczyć. Tracimy kontrolę nad zdjęciami.

Pomyśl zanim wrzucisz - Fundacja Dzieci Niczyje

Jest to szczególnie groźne w przypadku dzieci. Bardzo szybko ich fotografie mogą trafić do rąk osób, których nie chcielibyśmy znać. Za kilkanaście lat mogą także zostać odgrzebane przez ich rówieśników i goła, 6-letnia pupa nad morzem może stać się powodem niezbyt wyszukanych żartów. Co gorsza, trzeba też zdawać sobie sprawę, że to co my uznajemy za zupełnie niewinne zdjęcia, dla innych może być źródłem zupełnie nie niewinnych podniet.

Zagrożenie może wydać się wydumane, jest jednak realne. Nasze życie staje się coraz bardziej transparentne, coraz więcej danych o sobie publikujemy w sieci, coraz więcej chwil uwieczniami na fotkach, które lądują potem na naszych profilach. Nieraz robimy to wręcz bezmyślnie, nie patrząc nawet na ustawienia prywatności, na to, jak nasze dane są chronione i kto ma do nich dostęp.

Pomyśl zanim wrzucisz - Fundacja Dzieci Niczyje

W efekcie tych informacji jest tak wiele, że powstają wręcz specjalne aplikacje, które odsiewają z nich wartościowe dane. Tak, tak dużo publikujemy rzeczy o sobie w sieci, że wiele z nich jest wręcz śmieciowe.

Pół biedy jednak, kiedy robimy to świadomie, samodzielnie i publikujemy informacje o sobie. Warto jednak zastanowić się dwa razy, kiedy zamierzamy upublicznić informacje o kimś innym, w tym naszym dziecku. Choćby z tych powodów, o których wspomina Fundacja Dzieci Niczyje.

Komentarze (44)
"Pomyśl, zanim wrzucisz", czyli jak zdjęcie dziecka może wpaść w złe ręce
Zaloguj się
 • zdzislaw-zakalec

  Oceniono 71 razy 43

  "zdjęcia, które publikujemy na naszym profilu, zaczynają żyć własnym życiem. Wystarczy, że nasz znajomy udostępni je u siebie i setki osób może je zobaczyć. Tracimy kontrolę nad zdjęciami."

  Pięknie podsumowane ustrojstwo w postaci FB. Ludzie wiedzą jak działa, znają jego regulamin, a mimo to zakładają tam konta i upubliczniają swoje życie prywatne.

 • monoekann

  Oceniono 153 razy 37

  oprocz golych zdjec dzieciakow (trzeba byc bezmozgiem by takie cos wrzucac na 'fejsika'), to reszta jest absolutna bzdura... 'co sie stanie jak wrzuce zdjecie do sieci?' ano ktos je zobaczy... straszne....
  "Co gorsza, trzeba też zdawać sobie sprawę, że to co my uznajemy za zupełnie niewinne zdjęcia, dla innych może być źródłem zupełnie nie niewinnych podniet." - jakas krzywda sie komus stanie gdy zboczuch sobie 'trzepnie' do fotki? strach na ulice wyjsc...
  "Bardzo szybko ich fotografie mogą trafić do rąk osób, których nie chcielibyśmy znać" kolejna durnota.. no i co z tego? "och nie, ktos zobaczy zdjecie mojego dziecka w garniturze i krawacie, zapadne sie pod ziemie chyba"

 • three-gun-max

  Oceniono 34 razy 28

  A jeśli pedofil będzie walił konia patrząc na dzieci przez okno to Śpiewak każe zabijać okna dyktą?

 • pursat

  Oceniono 31 razy 25

  Takimi bzdurnymi ostrzeżeniami tylko nakręcacie spiralę głupoty. Sam pamiętam jak kiedyś na placu zabaw rzuciła się na mnie baba bo ROBIŁEM ZDJĘCIA JEJ CÓRCE.
  Fakt, robiłem. Ale swojej córce.
  A że przez chwilę obie znalazły się w kadrze (a właściwie ręka tamtej) no to zostałem okrzyknięty pedofilem.
  Głodnemu chleb na myśli Panie Redaktorze?

 • ali3n7

  Oceniono 38 razy 22

  Ach ta sieć ! Jaka ona jest niedobra.

  Uważaj jak się logujesz to podajesz hasło !

  Zastanawiałeś się kiedyś gdzie trafiają i kto ogląda twoje zdjęcia do paszportu ?

  No to lepiej się zastanów, rozważ czy w ogóle potrzebny ci paszport ze zdjęciem...

 • zmija0480

  Oceniono 33 razy 21

  Akcje taka jak ta w żaden sposób nie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci a jedynie służą nakręcaniu spirali lęku strachu w społeczeństwie. Media mają o czym pisać a rząd argument przy zapędach takich jak cenzura internetu, bo "przecież chodzi o bezpieczeństwo dzieci". Znamienne jest to, że większość osób, w tym dziennikarze nie mają bladego pojęcia czym jest pedofilia a co nią nie jest. Najlepszym dowodem na to jest panujący ogólnie pogląd jakoby pedofilia oznaczała "seks z nieletnim"...

 • dziennikarz12

  Oceniono 36 razy 14

  nierozumie tu niczego?po jaka cholere wrzucac zdjecia na facebooka?wystarczy pojechac na jugoslowianskie niemieckie plaze I do woli mozna ogladac nagie dzieciaki w kazdym wieku z wypietymi pupami stojacymi siurkami-do woli ile sie chce!!!!czasami dech zapiera jakie te nagie dziewczyny 13 14 15 latki sa sliczne nie mowiac juz o chlopakach-i co? panowie dzieci niczyje? pozamykac wszystkich???bo na logike kazdy to pedofil!!!!!to choroba pedofilan dzieciakow niczyich-narobi sie oszolomskich organizacji z oszolomami z obsesja pedofilna-za cezarow to wszystkich by scieli albo lwom na pozarcie!!!!

 • ruukku

  Oceniono 48 razy 14

  no, tekst jest bardzo niemądry. a ten kawałek "Co gorsza, trzeba też zdawać sobie sprawę, że to co my uznajemy za zupełnie niewinne zdjęcia, dla innych może być źródłem zupełnie nie niewinnych podniet" jest po prostu zły i szkodliwy.

 • oololek

  Oceniono 25 razy 13

  to mogl byc problem, ale w dawnych czasach, kiedy podobnych zdjec bylo w calym necie z 20 max. dzisiaj sa ich setki milionow, jedno mniej czy wiecej, to jak kropla w oceanie.

  obecnie szansa na bycie 'wylapanym' przez zboczenca jest rownie niska jak 6 w totka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje