20 lat SMS-ów - 10RzeczyKtorychNieWiedzialesOSMSach:)

1. Dziś, 3 grudnia 2012 roku, mija 20 rocznica wysłania pierwszego SMS-a w historii.

2. Jego autorem był Neil Papworth, pracownik operatora Vodafone z Wielkiej Brytanii. Treść pierwszej wiadomości nie była specjalnie szokująca - brzmiała po prostu "Merry Christmas" (3 grudnia? Trochę wcześnie na składanie życzeń...). Papworth wysłał ją z komputera na telefon Orbitel 901 należący do kolegi z pracy, Richarda Jarvisa.

3. Pierwszy telefon, który był zdolny do wysyłania SMS-ów, powstał w 1992 roku. Była to Nokia 1011. "Oficjalnie" taką funkcję miał jednak dopiero model 2110 z roku 1995.

4. Pierwszym krajem, w którym uruchomiono serwis SMS była Szwecja. Stało się to w roku 1993.

5. Początkowo SMS-y miały służyć operatorom do informowania klientów o awariach, promocjach i tym podobnych sytuacjach. To sami użytkownicy spopularyzowali wysyłanie ich między sobą. W takiej sytuacji trzeba było opracować technologię, która pozwalałaby na wysyłanie krótkich wiadomości między różnymi operatorami - w pierwszej chwili nikt nawet jej nie planował.

6. W jednym SMS-ie mieści się 160 znaków zapisanych w kodowaniu 7-bitowym... ale tylko 140 znaków w przypadku kodowania 8-bitowego. Zmiana kodowania w polskim przypadku odbywa się, gdy do wiadomości trafia choć jedna polska litera. OsobyPiszaceNiechlujnieFaktyczniePlacaMniej

7. Jest jeszcze gorzej! Nowsze telefony pracują nie na kodowaniu 7/8 bit, ale na 7/16 bit. Oznacza to, że dodanie jednego polskiego znaku skraca SMS-a do 70 znaków.

8. W 2011 roku na świecie wysłano ponad 8 bilionów (8000000000000) SMS-ów.

9. To oznacza, że co minutę wysyłane jest ok. 15 milionów takich wiadomości.

10. Ultraszybkie wysyłanie SMS-ów może być powodem do znalezienia się w "Księdze Rekordów Guinessa". Obecnie znajduje się tam Norweg Sonja Kristiansen, który potrzebował 37,28 sekundy na napisanie "The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality, they seldom attack a human." Poprzedni rekord wynosił 48 sekund.

O ile zakład, że za chwilę sami spróbujecie go pobić?

Więcej o:
Komentarze (7)
20 lat SMS-ów - 10RzeczyKtorychNieWiedzialesOSMSach:)
Zaloguj się
 • asteroida2

  Oceniono 28 razy 26

  Myślałem, że każdy gimnazjalista już wie, że angielskie słowo trillion to po polsku bilion.

  Ale nawet jeśli ktoś tego nie wie, to powinien użyć mózgu i zastanowić się, że 8 trylionów SMSów to ponad miliard SMSów na każdego mieszkańca Ziemi. Nawet jakby przez ostatnie 20 lat każdy człowiek wysyłał SMSa co sekundę, to nie uzbierałoby się tyle.

 • sierrapapa

  Oceniono 18 razy 18

  Artykuł rzeczywiście o niebo lepszy od pierwotnej wersji, ale...

  i tu oddajmy głos Wikipedii (0,21 sek na poszukiwania):

  Sonia is a feminine given name in many areas of the world including the West, Russia, Iran, Pakistan and India. The name is derived from "Sophia", a Greek name meaning wisdom.

  Redaktorze tkk:

  W trakcie wykonywania prostej, choć marnie wynagradzanej czynności kopiuj -> wklej, warto zainwestować choćby minimum uwagi, bo to jednak nigdy nic nie wiadomo...

  Olejmy Wiki. Taka zabawa w skojarzenia: nawet u nas zdarza się imię Sonia, ciepło, ciepło... "ten Sonia" to jednak dziwnie, kombinujmy dalej... Sonja brzmi niemal identycznie no... i taaaaak jest, bingo! To dziewczyna! I to nawet ładna!

  no.wikipedia.org/wiki/Fil:Sonja_Kristiansen_sms_world_record.jpg
  Tylko resztki szacunku do czytelników leżą plackiem i kwiczą (po norwesku).

  pozdrawiam

  Sierra

 • Gość: bolec

  Oceniono 7 razy 7

  Klikając w link byłem mentalnie i duchowo przygotowany na dziesieć slajdów. Pozytywnie mnie zaskoczyliście. Łapka w górę. (Sarkazm debile)

 • skrot.myslowy

  Oceniono 1 raz 1

  @tkk (autor)
  To o co się zakładamy i gdzie mam się zgłosić po wygraną?

 • Gość: casio

  Oceniono 1 raz 1

  I to jest to, znowu słabe przygotowanie i błędne informacje,typowe dla tak słabych ''dziennikarzynów''

 • wajego

  0

  Uff, na szczęście się poprawiliście. Bo pierwotna notka był deb., no niech będzie, że infantylna.
  warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12968890,20_lat_temu_wyslano_pierwszego_esemesa__Co_za_historia_.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX