Oficjalne stanowisko Adobe w sprawie "darmowego" Photoshopa i innych programów CS2 - czy to koniec sprawy?

Wczoraj wybuchła bomba z opóźnionym zapłonem - świat zaczął pobierać z serwerów Adobe programy pakietu Creative Suit 2 z 2005 roku wierząc, że firma udostępniła je za darmo wszystkim. Wkrótce okazało się, że prawda jest zgoła inna.

Czy gigant oprogramowania zafundował całej ludzkości świąteczny prezent w postaci co prawda kilkuletniego, ale wciąż potężnego pakietu programów? Wszyscy tak sądzili, kiedy okazało się, że każdy posiadacz konta Adobe ID może pobrać zestaw Creative Suit 2 z 2005 roku, czyli m.in. Photoshop CS2, Photoshop Elements 4.0/5.0, GoLive CS2, Illustrator CS2, InCopy CS2 czy InDesign CS2.

Adobe z kilkugodzinnym opóźnieniem zareagowało na całą sytuację. Najpierw wyszło na jaw, że taka możliwość istniała już od 13 grudnia - z powodu problemów technicznych firma wyłączyła serwery aktywacyjne dla programów z pakietu CS2 i udostępniła do pobrania wersje, które tej aktywacji nie wymagają. Wczoraj ktoś spostrzegł jednak, że wersje te może pobrać każdy posiadacz konta Adobe ID i podzielił się dobrą nowiną ze światem.

Serwery giganta najpierw przeżyły oblężenie, a potem feralna strona została wyłączona (choć wciąż działały linki do programów). Pracownicy firmy poprzez forum zaczęli wyjaśniać, że cała sytuacja jest nieporozumieniem. W nocy opublikowano zaś oficjalne oświadczenie, które brzmi:

13 grudnia Adobe wyłączyło serwery aktywacyjne dla produktów pakietu CS2 i Acrobat 7 z powodu problemów technicznych. Programy te zostały wydane ponad 7 lat temu i nie działają na wielu nowszych systemach operacyjnych. Dla zapewnienia jednak klientom możliwości korzystania ze starszych wersji, opublikowaliśmy numer seryjny przygotowany specjalnie z myślą o nich. Chociaż ruch ten może zostać zinterpretowany jako rozdawanie programów za darmo, zrobiliśmy to z chęci pomocy naszym klientom.

Krótko i na temat - Adobe nie rozdaje oprogramowania, z "darmowego" CS2 mogą korzystać tylko posiadacze ważnej licencji.

Prawdopodobnie jednak oświadczenie to wcale nie kończy tematu. Po pierwsze, wciąż pozostaje kwestia programów, które zostały już pobrane. Adobe ustami swoich pracowników informowało na forum, że firma nie będzie ścigać tych, którzy pobrali pakiet w dobrej wierze, sądząc, iż jest to prezent. Kwestia ta jednak w oświadczeniu nie została poruszona.

Po drugie, sprawa ta będzie się ciągnąć wizerunkowo. Coś, co wielu (także nasi czytelnicy) odczytali jako genialne posunięcie PR-owe, okazało się pomyłką. Mnóstwo internautów późniejsze wycofywanie się firmy uznało za przejaw zaściankowego myślenia i przegapienie okazji do świetnego, marketingowego zagrania.

Zobaczymy więc, jak sprawa potoczy się dalej. Niby bowiem sprawa dotyczy tylko kilku darmowych programów, no ale to Photoshop, pakiet CS2, który nawet dziś oferuje naprawdę duże możliwości.

Zdjęcie ADOBE Photoshop CS6 v.13 Win English Retail Zdjęcie Adobe Photoshop CS6 PL MAC BOX (65158272) Zdjęcie ADOBE Photoshop Elements v.10 PL Win Ret (65136393)
ADOBE Photoshop CS6 v.13 Wi... Adobe Photoshop CS6 PL MAC ... ADOBE Photoshop Elements v....
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
zobacz inne programy graficzne w
Więcej o:
Komentarze (84)
Oficjalne stanowisko Adobe w sprawie "darmowego" Photoshopa i innych programów CS2 - czy to koniec sprawy?
Zaloguj się
 • Gość: Michalak

  Oceniono 24 razy 22

  No tak, a link do pobierania oprogramowania ponownie zaczął działać.

 • Gość: Tomek

  Oceniono 20 razy 20

  Życzmy sklepowi RtvEuroAgd mądrości Adobe!... ;)

 • Gość: hejkum-kejkum

  Oceniono 18 razy 14

  Przy instalacji, nie ma licencji jest tylko EULA w ktorej nie ma NIC napisane odnosnie posiadania licencji. Adobe dalo ciala i teraz probuje sie ratowac.

 • Gość: nonkomformista

  Oceniono 13 razy 11

  Programy (nadal) do pobrania tutaj:
  http://www.adobe.com/downloads/cs2_downloads/index.html

 • cinekpol

  Oceniono 13 razy 11

  Tak naprawdę to oficjalne stanowisko ani nie zaprzecza udostępnieniu pakietu za darmo, ani oficjalnie go nie popiera.

  "While this might be interpreted as Adobe giving away software for free, we did it to help our customers." - najwyraźniej nic nie mają przeciwko pobieraniu oprogramowania przez osoby nie posiadające licencji. Tylko deklarują przyczyny dla których zdecydowali się na taki ruch.

 • Gość: patyczak

  Oceniono 8 razy 8

  etam, stronka z programami do pobrania i serialami do nich wciąż działa i teraz nawet AdobeID nie potrzeba żeby to wszystko pobrać.

 • Gość: marketingowiec

  Oceniono 11 razy 7

  Wyszła kiszka.
  A mogli bardzo skutecznie zawalczyć z darmowym opensourcem >powiększenie udziału w rynku. CS2 i tak nie działa z aparatami obecnej generacji więc nie było dużego ryzyka, że klienci przestaną kupować najnowszą wersję pakietu Adobe.

 • Gość: kurek

  Oceniono 5 razy 5

  "Adobe ustami swoich pracowników informowało na forum, że firma nie będzie ścigać tych, którzy pobrali pakiet w dobrej wierze, sądząc, iż jest to prezent. Kwestia ta jednak w oświadczeniu nie została poruszona."

  Wątpię, by udało im się kogokolwiek pociągnąć do odpowiedzialności za to, że ściągnął coś, co sami udostępnili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX